DOLAR: 4.71 TL
EURO: 5.53 TL

Külliye Yıkılıyor

9 Mayıs 2013 Ekleme Saati: 11:56
1.287 kez görüntülendi

Külliye Yıkılıyor

1Külliye Yıkılıyor
Yaklaşık 3 sene önce restoresi tamamlanarak halkın hizmetine giren Külliye çarşısı esnafları dertliler. Külliye çarşısının sorunlarının bitmediğini söyleyen Külliye sakinleri, Kiramızı alırken çok hassas davranan Vakıflar İl Müdürlüğü, sorunlarımızın çözümü noktasında kapılarını yüzümüze kapatıyor ve her ne hikmetse bir türlü sorunlarımızın çözümü noktasında yetkili bulamıyoruz. Tahsilat konusunda yetkililer bizi bulurken, sorunların çözümü noktasında neden kimse yüzümüze bakmıyor.
Isınma sorunu yaşayan Külliye esnafı elektrik ısıtıcılarına sarıldı ancak elektrikli ısıtıcılar ise insanların yüzünden çok cebini ısıttı.
Çatı kattan ve kapılardan giren güvercinler, aşağıda sattıkları ürünleri sergileyen esnafın ürünlerini kirletirken, vatandaş Külliye olması hasebi ile çözüm noktasında izin almadan bir çalışma yapamıyor.
Külliye çarşısı tuvaletlerinde sık sık görülen arızalar ise, wc alt katında oturan esnafları tamamen maddi zarara uğratıyor. Ama nedendir bilinmez mağdur olan ve zarara uğrayan vatandaşın zararını karşılayacak bir yetkili kurum maalesef yok.
Yine 2013 yılında Külliye çarşısı çatı katında yalıtım amacı ile döşenmiş olan kurşunlar, insanların başına düşecek kadar sarkmış olmasına rağmen, külliye Karapınar çarşısı yönetiminin defalarca konu ile ilgili girişimleri sonuçsuz kalmış ve sorun çözüm noktasında hiçbir ilerleme kaydedememiştir.
Ayrıca yine çatı kenarlarında bulunan ve mizanpaj açısından güzel bir görüntü arz eden ahşap kaplamalar kırık dökük olmuş ve içlerine kuşlar yuva yapmıştır.
Bu kadar sorunlu olan ve çok sayıda esnafın ekmek yediği çarşının sorunlarına başta Karapınar’daki yetkililerin, sonra Konya Vakıflar idaresinin duyarsız kalışı, Karapınar halkının kimse tarafından ciddiye alınmadığının kanıtı değil de nedir?
Devletin parası ile yapılan bu şaheser bina, devletin çalışanlarının ihmali ile yıkılıyor ve kimsenin vicdanı sızlamıyor. Bu duyarsızlığa dur diyecek bir babayiğit aranıyor.
Refüjler yapılıyor
Eski sanayi kavşağından Konya yolu kavşağına kadar yapımı başlayan refüj çalışmaları, bazı vatandaşların tepkisine neden oluyor. İnşaat çalışmalarının devam ettiği yol üzerinde, vatandaşların duyarsız davranarak yol kenarlarını ve kaldırımları uygunsuz kullanımı neticesinde vatandaşlar nereden yürüyüp nereden gideceğini bilemez oldular.
Estetik olarak göze hitap etmeyen refüj çalışmaları her ne kadar şehri güzelleştiriyor gibi gündeme taşınmaya çalışılsa da vatandaş da yapanlarda çok severek gözlemlemiyorlar sanki. Ayrıca çalışan firmayı denetleyen gözlemcimizi göremiyoruz. Şahsım adına ben gezerken birçok yerde kırık yada çatlamış taşların kullanıldığını görüyoruz. Belediye yöneticilerini uyardığımızda konuya hassas davrandıklarını bizzat gördüm. Allah razı olsun. Bu memleket bizim ise, bu memleketin daha da güzel olması için hepimiz canla başla mücadele etmeliyiz.
Temizlemeyi değil, kirletmemeyi öğrenmeliyiz.
Gezerken yürürken gördüğüm ve beni üzen bir diğer konu ise çevre konusunda çok lakayt oluşumuzdur. Hadi orta yaş üzeri olan bizleri bu konuda eğitemeyebilirsiniz. Ya tazecik beyinleri neden çevre temizliği konusunda eğitmiyoruz. 19 mayıs programlarından sonra stadyumdaki görüntü gerçekten içler acısı. Sahanın içine eğitimciler ve eğitilenlerden başka giren olmadı ama onlar stadı terk ettiklerinde geride bıraktıkları çirkin görüntü içler acısı. Evet, programdan sonra ilgili okullar çevre temizliğini yapmış olabilirler ama asıl olan o çevreyi kirletmemeyi öğretmek gerekmiyor mu öğrencilere?
Eğitimcilerimizin bu konuda daha hassas davranmasını bekliyoruz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. ali dedi ki:

    bencede en doğrusu o zaten orası yeri değildi ama kime anlatacan derdini

Yukarı Çık