DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Siyaset ve Siyasetçiler

20 Mayıs 2013 Ekleme Saati: 00:18
2.447 kez görüntülendi

Siyaset ve Siyasetçiler

Siyaset gündemi ısınmaya başladı.

Mehmet Okuyucu

Siyaset gündemi ısınmaya başladı.

2013 seçimleri için geri sayım başladı. Köşe başlarında, kahve köşelerinde, evlerde konuşulan siyaset ve kanaatleri sizinle biraz paylaşma gereği duyuyorum. Çünkü özellikle dışarıda ikamet eden hemşerilerimiz telefon ederek, “Karapınar’da siyasetin nabzı nasıl atıyor” diye soruyor.

Bazı siyasete yeni ısınan acemi siyasetçiler ise, kendilerince paylaşım sitelerinde haber konusu olmak için gayret göstermeye başladılar. Elbette ki herkes üzerine düşeni yapacak, haber konusu diyerek basını kullanmaya çalışacak ve kullanabildiğine haber diye kendisini reklam ettirecek. Yıllardır hasta ziyareti yaptığını haber konusu yapmayanlar, gündem olmak için mi hasta ziyareti yapıyor yoksa hasta ziyareti yaptığı için mi gündem konusu oluyorlar?

Karapınar’da üç adet seviyeli ve kaliteli yayın yapan gazetemiz (Okuyucunun Sesi, Yeşilpınar ve Bizim Memleket gazeteleri) ve ulusal anlamda haber yapan üç tane ajans muhabirimiz mevcut. DHA Mehmet Okuyucu, AA Mithat Korkusuz ve CHA Ümit Ceyhan. Haber sitelerimizin takipçileri bizleri ciddi olarak göreve davet ederken, varlığını kabul ettirmeye çalışanları da takip ediyorlar. Neticede herkes kendi çapına göre haber yapmaya çalışıyor. Hepsinin amacının halisane olduğuna inanmak istiyorum.

Siyaset ateşinin ilk kıvılcımını başlatan Eczacı Ahmet sezer, cesur davranarak, aday adaylığını ilk açıklayan olurken, ilk adımında sendeledi. İyi niyetli olarak attığı adımın, siyasetin kaygan kurallarına uymayacağını bilemedi. “İlçemim Menfaati için yıllardır hizmet ettiğim sol kanat yerine AK Partiden de aday adayı olurum” diyen Sezer, Ak Partiye üyelik kaydında takılınca, aslına döndü ve CHP den aday adayı olacağını açıkladı.

Sezer, halk arasında sevilen kişiliği ile hiç de azımsanmayacak bir kitleye hitap ediyor. Yıllarca Karapınar’a hizmet eden ve sevilen kişiliği ile hafızalarda yer işgal eden Ahmet Sezer, İlçenin daha iyi hizmet alması için canla başla çalışmaya aday olduğunu söyledi. Görev arkadaşlarını iyi oluşturmayı düşünen Sezer, Öncelikle ilçede en büyük eksiklerden olan Şehir Planlamacısı, Peyzaj Mimar iyi bir danışman ile Karapınar’ı muhteşem yerleşim merkezleri içine almayı hedefliyor.

İki dönemdir Belediye Başkanı olarak hizmet veren Mehmet Mugayıtoğlu ise dürüst kişiliği ile tanınmakta. İster yaşının vermiş olduğu olgunluktan olsun, ister yüreğinin temizliğinden olsun idareci olarak yetersiz görünen Mugayıtoğlu, çalışan personeline karşı yaptırım gücü zayıf olarak konuşulanlar arasında. Gelişmekte olan ilçemizin estetik ve şehir planı açısından eksi puanı artısından daha çok olan Mugayıtoğlu, basın olarak da herkese eşit bir yaklaşım sergilememekte olduğu ile halk arasında eleştirilmekte. Benim kanaatim halkın söylediğine hemen hemen eşdeğer. Her nedense, belediye haberleri bize hiç ulaştırılmamakta ve basın mensupları arasındaki sıcak diyaloğumuz neticesinde haber paylaşımı yaparak okuyucularımıza haberleri ulaşmaktadır. Kendilerince doğru olanı yaptıklarına inandıklarına inanıyorum.

Siyasetin içine yukardan inen ve bir anda Ak Parti ilçe başkanı olan Mehmet Yaka ise, resmen renk vermese de Belediye Başkanlığına da yukardan inme gelmesi beklenenlerden. Halk, yukardan inme görev adamlarının arkasında hep kuvvetli bir dayısı olduğunu savunanlardan oluşmakta. Ancak Yaka’nın iki yakasının bir araya gelmesi için öncelikle Teşkilatın sorumluluklarını yerine getirmeye alışması şart. Uğurlunun devrettiği yarım işleri tamamlamadan yola devam etmek isterse, o yarım kalan işlerin enkazının altında ezilir gider. Halkımız çevre düzenlemesi konusunda estetiğe önem verecek, gittiği yerlerden güzel gördüğü hizmeti ilçesine getirecek siyasetçiler istiyor.

İlçemize açtığı sürücü kursu ile Konya bölgesinde de adından bahsettirmeyi başaran Nurdoğan Okur halk arasında çok konuşulan ve özellikle Kamil Bülbül Okuyucu’nun sağ versiyonu olarak konuşulmakta. Başarılı bir iş adamı olan Okur, ekibini oluştururken akıllı davranır ise (ki muhakkak davranacaktır) iddialı isimlerden birisi olarak konuşuluyor. Mevcut yönetimin pasifliğinden dert yanan kısım, alternatif olarak Okur’u tercih edeceğe benziyor.

Hastanede yıllardır halkın annesi olan yaptığı cesur hareketleri ile Deli Zekiye lakaplı Karapınar’ın tabiri caiz ise abası Zekiye Doğan ise, emekli olduktan sonra siyaset camiasının göz diktiği isimlerden. Günümüz erkeklerinin birçoğundan daha erkeksi duruşu ile elini masaya vuruşu ile istediği hizmeti almadan gelmeyecek karakteri ile özlem duyduğumuz siyasetçilerden birisi zekiye abla.

Son günlerde belirli bir kanatta adını sık sık duyuran ya da duyurmaya çalışan ama Karapınar’ın tanımadığı isimlerden birisi ise Mustafa Şener Danışık. Henüz çok genç olan Danışık, termik santralleri projeye çevirerek ilçeyi başka gelişmiş yerleşim merkezlerine doğru kaydırma eğiliminde gibi algılanıyor. Henüz kendisini de projelerini de tam anlatamayan Danışık, siyaset sürecinde ismini aşındıracak isimlerden birisi gibi görünüyor. Karapınar halkı sadece seçim zamanın da “Hemşerim” diyen siyasetçileri değil, halkın içinde olup, halka hizmet geçmişi olan siyasetçileri daha çok seviyor.

Halk tarafından “Neredesin sen başkanım” diye aranan isimlerden olan Kamil Bülbül Okuyucu ise, siyaset arkadaşlarının kurbanı olan isimlerden birisi olarak halkın gündeminde dolaşmakta. Menfaat çatışmasına kurban edilen Okuyucu ve dava arkadaşlarının aday olması durumunda, paçasından asılmak için başka adaylarında piyasaya düşeceği konuşulan konular arasında. Kamil Bülbül okuyucu, boş vaatleri ve çalışan personeli ile arasındaki diyalog yüzünden eksi almış bir siyasetçi olarak hafızalarda durmakta olup, cana yakın tavırları, aktif hareketleri ile de adından bahsettirmesini bilen bir isim. Ama adaylığının söz konusu olmadığını belirten Okuyucu, seçimin ilçemize hayırlara vesile olmasını dilediğini söyledi.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Saffet SONKAYA dedi ki:

    sevgili mehmet her ne kadar siyaseti ısıtmaya çalışsanız da pek ısı nası yok. Benim görüşüm her siyasetçi bir arayış içinde, kendine yer arıyor gibi. hal böyle olunca da acemilikleri durumlarına yansıyor.Diğer arkadaşların yanlış yapmaları normal, amma Ahmet bey yıllardır siyasetin içinde olması VE EĞİTİMLİ KÜLTÜRLÜ BİRİ OLMASINA rağmen yaptığı yanlış herkesi hayrete düşürmüştür.Ben derim ki insan ister kendini gündemde tutmak için olsun ister acemilikten olsun aday olmadan proje açıklamasınlar. zamanı gelince tüm adayların projesi görülecektir.Gerçi bu millet cüzdan ile vicdanı arasına hapsedilmiş durumda. Cüzdan ise vidanın önünde dört nala gidiyor. Dört nala giderken de ahlaki değerleri silip süpürüyor.onu içindir ki seçmen; projeye mi , partiye mi kişinin şahsına mı oy verecek ona bakmak gerekiyor..Projesini açıklayanlar AKP inin ekmeğine yağ sürüyorlar. Çünkü AKP inin yıllardır yapığı başka siyasetçilerin gündeminde olan yapılabilir projeleri hayata geçirerek muhaliflerin önünü keserek AKP adayının her zaman müsabakaya 1-0 önde girmesini sağlıyor. Böylelikle Aday yerine parti kazanmış oluyor ki, Bu da Karapınarımızın önceki yıllarda olduğu gibi şimdiki yıllarını da heba etmesidir. Bu benim aday adaylarına naçizane tavsiyemdir. Hepsinin yolu açık olsun başarılar dilerim.

  2. nörecen adımı? dedi ki:

    Yukarıdaki adı geçen siyasilerin içerisinde en mantıklısı Mustafa Şener Bey olsa gerek.Genç, azimli ve dinamik bir lidere benziyor. Onunda ötesinde elinde projeleri olan tek aday herhalde 🙂 , diğer adaylar ise koltuk sevdası peşindeler gibi geliyor bana.Ne olursa olsun kazananan Karapınarımız olsun diyorum…

Yukarı Çık