DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Mustafa Okur Hatıra Ormanı

23 Haziran 2013 Ekleme Saati: 19:15
2.317 kez görüntülendi

Mustafa Okur Hatıra Ormanı

10–17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Etkinlikleri Gerçekleştirildi.

Etkinlikler çerçevesinde son olarak 17 Haziran 2013 Pazartesi günü Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezinde, Etkinlikler kapsamında ilk olarak İlahi Dinlerde Çevre ve Ağaç Sevgisi konulu panel gerçekleştirildi.

Karapınar’da gerçekleştirilen panel, Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma İstasyonu toplantı salonunda gerçekleştirildi. Panele; AK Parti Konya Milletvekilleri Prof.Dr. Cem Zorlu, Mustafa Kabakcı, Tarım Reformu Genel Müdür Yrd. Mehmet Şahin, Toprak Su ve Kaynakları Daire Başkanı Bülent Sönmez, Tarım İl Müdürü Seyfettin Baydar, Karapınar Kaymakamı Ramazan Yıldırım ve Karapınar Çölleşme (35)Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, Bel.Başk.Yrd.Duran Karagöz,Karapınar’da ki Kurum ve Kuruluş Başkanları, Çevre Orman İl Md. lüğü Şube Müdürü Namık Ceyhan, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Duran Gündoğdu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahri Kini, Çumra ABH Sulama Koop.Başkanı Abdullah Küçükdağlı, Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü elamanları ve panel Konuşmacıları Dr. Yusuf Işık (Moderatör), Prof.Dr. Murat Türkeş, Prof.Dr. Fikret Akın Erdem, Doç.Dr. Erhan Akça, Japonya’dan katılan bilim adamı Kome Takaşhi, Öğretmen ve Öğrenciler katıldı.

Müdür D.Ali Çarkacı’nın konuşmasından sonra, Erozyon felaketini canlı olarak yaşayan Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, Erozyon önleme sahasının dününü ve bugününü anlattı.

Konuşmacı bilim adamları tarafından, Türkiye’de iklim değişikliği, Kuraklık ve çölleşme ile ilgili katılımcılara slâytla bilgiler verildi. Resim, Afiş ve fotograf sergisi gezildi. Resim ve Afiş yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma Merkez Müdürlüğünde ve Karapınar Erozyon önleme sahasında büyük emekleri olan ve 2011 yılında vefat eden ve Karapınar halkı tarafından sevilen Ziraat Y. Müh. Mustafa Okur anısına yapılan 250 Dekarlık bir alanda 5000 adet çeşitli cinste fidan dikilen hatıra ormanının açılışı yapıldı, Hatıra Ormanının açılışı esnasında Babası İhsan Okur’un duygulu anlar yaşamasına vesile oldu. İhsan Okur ve Karapınar halkı Hatıra ormanı oluşturan yetkililere teşekkür ettiler. Ardından Erozyon Önleme Sahasında katılımcılar tarafından teknik gezi yapılarak, yapılan çalışmalar verilen mücadeleler katılımcılara anlatıldı. Katılımcılara etli pilav ve ayran ikramından sonra program sona erdi.

Çölleşme (38)

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık