DOLAR: 4.71 TL
EURO: 5.53 TL

Hasat Sezonu Açılıyor

12 Haziran 2013 Ekleme Saati: 19:38
2.898 kez görüntülendi


ressammehmet
2013 hasat mevsiminin açılışı nedeni ile Ticaret Borsasında yapılan toplantıya, TMO Konya Şube Müdürü Yaşar Kesen, Ticaret Borsası Başkanı Nazım Sezer, Ticaret Borsası Meclis üyeleri ve Borsa üyeleri katıldılar.

Ticaret Borsası hasat sezonu  2013 1400Açılış konuşmasını Ticaret Borsası Başkanı Nazım sezer yaptı. Değerlendirme raporunun sunumunu yapan Sezer, 2013 yılında ürün artışı yaşanacağını söyledi. Sezer, yeni sezonun çiftçilere hayırlı ve bol kazançlı olmasını diledi.

Nazım sezer sözlerine şöyle devam etti. “Ortak akıl ve istişare ile üyelerimizin yeni sezona daha donanımlı ve hazır girmesini arzu etmekteyiz. Sürdürülebilir bir tarım ve tarımsal ticaret için üyelerimizin düşünceleri bizler için son derece önemlidir”

Dünya ve Türkiye’de geçen yılın hububat piyasasını değerlendiren SEZER, dünyadaki buğday üretiminin yaklaşık 684 milyon ton ile geçen seneden %5 civarlarında fazla olacağını belirtti. Türkiye’nin bu yıl 21,9 milyon ton ile geçen sene elde ettiği rekoltenin biraz üstünde üretim yapacağını söyleyen SEZER, Konya ve Karapınar’da bu sezon kışın kar yağışının az olmasına rağmen iklim şartlarının bitki gelişimi için iyi gittiğini hatırlatarak rekoltenin geçen seneye göre yüzde 25 kadar artacağını belirtti.

Konya ve Karapınar’da bu yıl kaliteli bir üretim beklediklerini belirten SEZER, dış piyasalarda düşen buğday fiyatlarına paralel olarak yurtiçinde de fiyatların biraz gevşediğini söyledi. Zamanında hasadın ve dane kayıplarının çok önemli olduğunu belirten SEZER, Yeni hasat sezonunu tüm üyelerimize, üreticilerimize, Karapınar’ımıza Konya’mıza ve Ülkemize hayırlı olsun” diyerek katılımlarından dolayı üyelerimize teşekkür etti.

TMO Konya Şube Müdürü Yaşar KESEN, TMO’nun alım baremleri ve alım politikaları hakkında üyelerimize bilgi vererek, sorulan soruları cevapladı. KESEN, bölgesinde önemli bir yere sahip Karapınar Ticaret Borsasının, üyelerinin gerekli her türlü bilgiyi kendilerinden alabileceklerini ifade ederek, yeni sezonun hayırlı olması dileklerini iletti.

Üyelerin en çok kafasını karıştıran sorunun randevu sistemi olduğu görüldü. Üyeler randevu sisteminin çiftçiyi zor durumlara düşüreceğinden endişe duyduklarını kaydettiler.

Not: (Videosu yükleniyor)

 

 

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık