DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Süslü Biçer Döverler

17 Haziran 2013 Ekleme Saati: 14:30
1.650 kez görüntülendi

Süslü Biçer Döverler

mehmet okuyucu köşe site 1

Süslü biçerdöverler, hasat sezonunda ek mesaiye kalacaklar.

Karapınar’ın çiftçilikte öncü bir yerleşim merkezi olması, tüm biçerdöverlerin Karapınar’a akın etmesine sebep oluyor. Tarlada mahsulü gören çiftçi süslü biçerdöverleri görünce, tarladaki ürününün tamamını biçim parasına Bibercilere verip, faizcilerin ağına düşüyor.

8 ay boyunca havadaki bulutları takip eden, tohumu da gübreyi de veresiye alan çiftçimiz, yazık ki Türkiye de ender rastlanan bir saflık ile varını yoğunu iki tatlı kelam eden ve cilvesi yerinde olan bir bayan görünce veriveriyor.

Kimisi cebindeki parasını, kimisi yıllardır kahrını çeken eşini, kimisi dünya güzeli sevgilisini kaybediyor. Bu kadar mı zayıfız ya biz Karapınar erkekleri? O süslü bayanlarda gördüğün her ne ise sahip olduğun değerleri kaybetmeye değer mi? Burada hasada gelen o süslü biçerler dışarıya gittiklerinde bizler için neler diyor hiç mi duymadınız? Gözünün içine bakarken cebinin boşaldığından habersiz olan biz Karapınar’lılara, nasıl bir gözle baktıkları ve kafalarında o an ne düşündüklerini tahmin etmek hiçte zor olmasa gerek.

Karapınar’dan içkili eğlence yerlerine verilen paranın hesabı yazık ki normal bir hesap makinesine sığmıyor. Sık sık eğlenmeye giden bir kardeşimiz otursun bir hesabını döksün ortaya. Ne kadar para harcamış ve karşılığında neyin sahibi olmuş, bu vesile ile sahip olduğu her ne ise verdiği paraya değer mi? Evdeki boynu bükük çocuklarının hakkını yedirmeye değer mi?

Karapınar aydınlık günlere giriyor girmesine de Karapınar’lı için aynı aydınlık günleri söylemek çok da mümkün değil. Karapınar’lı geri geriye gitmekte. Karapınar’lı tefecilerin oyuncağı olmakta ve harcı borcunu ödemez konuma gelmektedir. Yarın çok geç olmadan geriye çekilip bir muhakeme yapmakta fayda var. Başınızı kaldırın ve çevrenize bir bakın. Eğlenmenin de yeri ve zamanı vardır. Her gün  içip her gün para harcamak, ne kazandırıyor.

Havaların ısınması ile kabak çiçekleri açtı. Şehir merkezinde görkemi ile gözlere hitap eden kabak çiçekleri, bizleri Lale-i zara çekerken, ilçemiz açısından üzücü olan bu görüntü çiçekçileri sevindirirken, kalorifer misali kömürü attığın müddetçe ısıveren petekler, paran bitince buz keser dondururlar. Yalancıktan söylenen “aşkım, kocam, erkeğim” kelimelerine aldanan insanlarımız, kendini yakışıklı ve sevilen mi sanırlar gerçekten acaba.

İlçemizde bulunan içkili eğlence yerlerinin özellikle yaz aylarında halkımıza ciddi derecede ekonomik ve ruhsal yönden zararlarının olduğu tartışmasız gerçeklerden birisi. Erkeklerin zayıf noktalarını çok iyi bilen alımlı bayanlar, şehir merkezinde göze ve gönle hitap ederek gezerken, aynı zamanda akşam için davetkar bir eylem yapmış oluyorlar. Gündüz çarşıda gördüğü bayanın nerede çalıştığını öğrenen saf Karapınar’lı hemşerim, cebinde para yoksa bile bir arkadaşından emanet para alıp, eğlence yerinin köşesinde buluyor kendini. Evinde ailesinden duyamadığı birkaç süslü kelam için cebini boşaltan saf hemşerim, sabah olunca yaptığı yanlışı belki fark ediyor ama yazık ki, para da gece ki aşkı da yanında olmuyor. Dün okula giderken harçlık veremediği çocuğunun yüzüne bakarken belki utanıyor belki de daha da arsızlığa veriyor ve utanmıyor bile.

Harman sezonu geldi ve ilçemizde her türlü biçeri görmek mümkün. Kimisi tarladan mahsulü biçerken kimisi satılmış olan mahsulün parasını biçiyor. Harmana borç yapan çiftçimiz harman parasını da iki günlük cep dostlarına kaptırdıktan sonra ya kredi çekerek batağa doğru adım atıyor ya da ayaklı banka denen tefecilerin ocağına düşmektedirler.

Peki ya erkeklerimizi bu hayata sadece o davetkâr bayanlar mı çekiyor yoksa evdeki kadınlarımız da onları bu çıkmaza sokuyor? Evdeki hanımından ilgi alaka göremeyen erkekler, her ne kadar yanlışta olsa parası ile de olsa o süslü canım cicim kelimelerini duymak için kendilerini içkili eğlence yerlerinde buluyorlar.

İçkili eğlence yerlerinden bazılarının patronları ile yaptığım görüşmede, bayanların kontrol altında tutulabilmesi için, içkili eğlence yerlerinde pansiyona izin verilmesi gerektiğini söylediler. Emniyet teşkilatının da kontrol mekanizmasını kolaylaştıracak olan bu projenin yetkililer tarafından değerlendirilmesinde fayda var diye düşünüyorum.

Bu işletmelere kesinlikle hor bakılmıyoruz ve bu işletmelerinde ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Ama biz sanki biraz dozajını ayarlayamıyoruz eğlenmenin. Araba değiliz ki, emin ustaya varıp eğlenme dozaj ayarımızı ayar yaptıralım.

Bu gidiş pek hayra alamet değil. Çok ciddi bir sorun tehlikeli bir şekilde büyümekte. Halkın kendi iradesi ile gittiği bu çıkmaza yetkililerin seyirci kalmayacağına inanıyorum.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. mehmet şefik mete dedi ki:

    yorumunuzu dikkatlice okudum teşekkür ederim.süslü bayanların sevgilim kocacığım demesi belki gençlerimizin hoşuna gider etkisi altında kalabilir.düşüncem odurki acilen bu gençlerimize seminer yada kahve toplantıları ile uyarıcı bilgi verilmesi uyarılması etkili olur kanaatındayım saygılarımla

  2. ALPER dedi ki:

    Mehmet Bey Son Yıllarda yazdığınız en güzel yazılardan biri sizi Tebrik ediyorum. Gerçekten bu konu Karapınar’ımızın toplumsal sorunu bu sorunun giderilmesinde yerel yöneticilerimize büyük görev düşmekte Başta sayın kaymakamımız ve Belediye Başkanımız olmak üzere yetkililerde bu işin vebali, Şenol Bozacıoğlu döneminde nasıl bu malum yerler kapatıldıysa şimdi de kapatılabilir. Geçtiğimiz günlerde Emniyet Belediye maliye ekipleri bu malum yerlere baskın düzenledi ama ne baskın herkesin haberi vardı usulsüz sadece sigara içen bir bayana tutanak tuttular. Sık sık kontrol edilmeli Ayrıca bu malum yerler çalışma iznini ne diyerek aldılar Turizm tesisi Karapınar da kaç tane turist gördünüz turizm tesisi ruhsatlarının Belediye tarafından turizm Bakanlığına yazılarak iptali yapılamaz mı Buraları kaptanların özellikle Mağdur ev Kadınlarımızdan çok dua alacağını umuyorum

Yukarı Çık