DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Değer mi, Değmez mi ?

13 Temmuz 2013 Ekleme Saati: 14:31
2.107 kez görüntülendi

Değer mi, Değmez mi ?

Mehmet Okuyucu

Değer mi değmez mi ?

Bazen geri çekilip bir bakıyorum hayatıma, ne kadar faydalı, ne kadar zararlıyım diye. Niyetim halisane, duygularım da… Ama çevrem halisane değil, hayat halisane değil. Yetkiler adilane kullanılmıyor, insanlar kendilerine verilen yetkileri yazık ki kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor genelde. Ayağına dolaşanı bir telefon ile yok edebiliyorlar, yada ekmeğini bir telefonla kesebiliyorlar. Çocuklarının rızkını temin etmek için mücadele eden bir babayı, bir anda çıkmazlar deryasına atıveriyorlar. Belki hepimizin fıtratında var çıkarımıza ters düşeni harcamaya çalışmak ama çıkarlarımızı haksızlık ile sağlıyorsak, suç işleyerek para kazanıyorsak, bu suçun cezasını kesecek olan savcıya hâkime, seni yakalayan polise, haberini yazan gazeteciye kin güderek ekmeği ile oynamak hiç de adilane değildir.

Geçtiğimiz günlerde genç yaşta hayata gözlerini yuman bir sınıf arkadaşımın ölümü, hayata bakışımda değişikliklerin olmasına neden oldu. Kendimi bir an o tabutun üzerinde yatan arkadaşımın yerine koydum, arkasından feryat eden sevenlerini, kendi sevenlerimin yerine koydum. Hayat gerçekten kötü olmaya değmez ya. Üç kuruşluk menfaat için, duygularımızın egosu için kimseyi rencide etmeye değmez. Musallaya konduğumuzda arkamızdan “İyi adamdı ya Allah rahmet eylesin” dedirtebiliyorsak ne mutlu.

Yapmış olduğum mesleğim icabı ilçemiz insanlarına, çevreme faydalı olmak adına birçok hizmete imza attığımı ben biliyorum, Allah biliyor. Halk bilse de olur bilmese de olur. Asıl bilmesi gereken biliyor. İçim rahat, ne kimseden korktuğum için yanlışları görmezden geldim, ne de üç kuruş menfaat için şaklabanlık yaptım. Doğruyu yazdığım için çeşitli oyunlar ile uğradığım zararları yine kendi imkânlarım ile tedavi etmeye çalışıyorum. Kimseyi kimseye şikâyet etmiyorum çünkü ben biliyorum ki, yüreğimizde ki fitneyi fesadı gören gözeten ve bilen bir Allah var. Adaletinden şüphe etmediğim Allah’ıma havale ettim her zaman. O mükâfatında cezanın da en güzelini bilir ve verir.

Dünya adaletini yanıltabilirler, haklıyı haksız hale getirebilirler belki, belki parmakları çok uzundur, ama o gafillerin göz ardı ettiği bir gerçek var ki, bunların hepsini gören gözeten bir Allah var.  Gayrısı düşünenlere kalmış.

Mübarek Ramazan ayını yaşıyoruz. Hepimizin içinde masumane duygular ayan kalmış vaziyette. Kirlenmiş yüreğimizde, şafakta doğan güneş misali beliren güzel duygular, deterjan misali kirlenmiş yüreklerimiz de temizlik yapmaktadırlar. İnsanlar birbirlerine sevgi ile bakmaktalar. Espriler daha maneviyatlı, ikindi sohbetleri daha bir anlamlı oldu. Esnaflar ikindin namazından sonra gölgelerde sohbetler etmekte, muhabbetler mazi karışımlı yapılmaktadır. Eskiden diye başlayan cümleleri dinleyen yeni nesil ağzı açık bir vaziyette sohbetleri dinlemektedirler. Mesela eskiden iftara doğru Ramazan bidesi almak için şimdiki halk Bankasının olduğu yerdeki fırına sıraya geçen bizler, bazen saatlerde sırada beklerdik ve iftar vaktine yetişememekten korkardık.  Aynı zamanda işe yarıyor olmanın mutluluğu yansırdı gözlerimize. Ara sıra beni uzaktan koruyan ve gözeten babama bakar gülümserdim. Ne güzel duygulardı o duygular. Ekmeği top atılmadan (iftar saatinden az önce) aldık mı dünya bizim olurdu. O eski iftar sofrasındaki salataları özlüyorum. Şimdi marulu maydanozu doğramıyorlar fazla. Neymiş efendim vitamini gidiyormuş.  Ya giderse gitsin, salataya emek çekeceksin üzerine de 3-5 zeytin atacaksın ki, bak keyfe. Milletin ağzını nemlendiremeyelim fazla oruç oruç…

Herkese hayırlı iftarlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. serkan dedi ki:

    abi bir şey unutmuşsun, şöyle buz gibi bir suya cacık yapacaksın, üzerine biraz pul, biraz karabiber epeleyeceksin..Ben her gün yapıyorum süper oluyor tavsiye ederim.

  2. NURDOĞAN OKUR dedi ki:

    SAĞOLASIN KARDEŞ.GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ.RAHMETLİ NUHDAN BAHSETDİN HERHALDE.ALLAH RAHMET ETSİN.KÜÇÜK KIZI BAĞIRIYORDU;BABA BENİDE GÖTÜR DİYE HATIRLADINMI?ALLAH BİZİM ÇOCUKLARIMIZADA BU SEVGİYİ VERSİN İNŞALLAH.

Yukarı Çık