DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Sözümüz Adam Olana

5 Temmuz 2013 Ekleme Saati: 13:42
785 kez görüntülendi

Sözümüz Adam Olana

Her kim bir hizmet etmişse bu memlekete Allah razı olsun.

Mehmet Okuyucu

Geçtiğimiz hafta 100 Yıl Atatürk Parkında bir piknik yaptık âcizane kendi çapımızda. Yeni yapılmış olan kamelyalar, Allah rızası için söylenecekse muhteşem olmuş. Yine de azıcık da olsa eleştirmeden geçmek bir gazeteci olarak bana ters. Keşke her bir kamelyanın yanında çeşme de olsaydı diye düşündüm. Ama samimi söylüyorum ki takdir ettim. 4×4 güzellikte yapılmış olan kamelyaların yakınında mangal yakmak için beton havuzlar, yine insanların çöplerini atması için çöp bidonları yapılmış. Biz insanlara düşen ise o güzel hizmetleri güzel bir şekilde kullanıp yine insana yakışır bir şekilde bırakmak değil midir?

Ramazan ayında da belki iftar yapmak için ideal bir yer olan bu kamelyaların insanlığa yakışmayan bir şekilde kullanılarak pislik içinde bırakılıp gidilmesi ne insanlığa ne de dinimize sığmıyor işte. Eğer ki biz o kamelyayı terk ederken kendi çöplerimizi çöpe atmak ve kamelyaları temizleyip gitmek. Dolayısı ile bizden sonra gelenin bize hayır duası etmezse bile beddua etmemesini sağlamak herhalde yapılacak ne güzel hareketlerdendir. Ben vardığımda benden önce o kamelyayı kullanana ettiğim bedduayı sanırım duymak istemezsiniz. Lütfen birazcık dikkatli olalım. Neticede bize ve sevdiklerimize hizmet veriyor devletin bize sunduğu her hizmet. Muhalefet zihniyeti ile de olsa, yandaş zihniyeti ile de olsa doğruya doğru demek insanlığın gereğidir.

Ancak, piknik alanındaki çeşmenin suyunun gideceği bir yer yapılması gerekmektedir. Çeşmenin etrafında biriken su, yazık ki hem kirli bir görüntüye, hem de pis bir kokunun ortama hâkim olmasına sebep olmaktadır. Bu konuda yetkililerin hassasiyetle bir yaklaşım içerisine gireceğinden şüphem yoktur.

İnsan olan insanlardan ricam odur ki, amme malı dediğimiz halkın hizmetine sunulan bu güzelliklerin en güzel şekilde kullanılmasıdır. Yine piknik alanı yakınlarına yapılan mescit, gerçekten harika olmuş. Kapısı bayanlar ile aynı yönde olmasın diye düşünüldüğünü tahmin ettiğim kapısının da kıble istikametinden konması benim kanaatimce çok etik olmamış ama yine de harika bir hizmet olduğu için detaya takılı kalmak istemiyorum. Güzel olanı takdir etmek çirkin olanı eleştirmek gerekir. Bu hizmetlerinden dolayı, emeği geçenleri tebrik ediyorum ve mükâfatını Allah versin inşallah diyorum.

Bu güzel temennilerin arkasına, girmek üzere olduğumuz manevi duygularımızın doruğa yükseldiği, temizliğin, kardeşliğin, maneviyatın arttığı Ramazan ayının tüm İslâm âlemine hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ezanlar bir başka güzel gelecek kulaklarımıza, gün batımı bir başka güzel olacak, sabah ezanını duymayan kulaklarımız sabah ezanlarının manevi havasını teneffüs edecek bir aylıkta olsa. Ezan okunurken Camilere doğru akın akın giden Müslümanlar, gerçek bir yaşam tarzının ve yaşanması gereken bir yaşam tarzının karelerini oluşturacak şehrimizde.

Aslında ömrümüz boyunca kılmamız gereken namazlarımızı eda ederken, aslında içimizde hissettiğimiz huzurun coşkusunu ramazan ayından sonra da yaşamayı düşüneceğiz hepimiz ama yazık ki Ramazan ayının bitmesi ile yine kirli yaşantımıza döneceğiz çoğumuz. Bir ay boyunca kapanacak olan içkili eğlence yerleri, alkol satışı yapan işyerleri bir ay dinlenecekler. Dolayısı ile alkolün anası olduğu kötülüklerde bir ay dinlenecekler. Adli vakıalarda ciddi oranda bir azalma görülecek. Kavgalar, yaralanmalar azalacak. Yani aslında kardeşlik duygularının hakim olduğu bir yaşantı saracak gönüllerimizi. Fakir fukaralar daha bir gözetlenecek, çevremizde bulunan fakir komşularımızı sofralarımıza misafir edeceğiz. Yardıma muhtaç kardeşlerimizi araryıp ihtiyaçlarını gidermeye çalışacağız. Bu yapılan hayırların mükâfatını ise bizleri yoktan var eden Allah-ü Teladan bekleyeceğiz.  Dul ve yetimlerin huzur bulacağı bu aydaki hayrın ömrümüz boyunca bizi etkisinde tutmasını temenni ediyorum.

Cadde ve sokaklarımızı temiz tutalım ve yerlere özellikle Ramazan ayında tükürmemeye çalışalım kardeşlerim. Çünkü Oruç kardeşlerimizin oruçlarını şüpheli duruma düşürmeyelim. Az duyarlılık çok hayır olur inşallah. Allah bizlere de çevremize de hayırlı bir Ramazan ayı yaşamayı nasip etsin İnşaallah. Saygılarımla.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık