DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Okul Bahçeleri Araç Parkı Olamaz

19 Ağustos 2013 Ekleme Saati: 19:15
5.329 kez görüntülendi

Okul Bahçeleri Araç Parkı Olamaz

Mehmet Okuyucu

Okul giriş ve çıkış kapılarında yeterli güvenlik tedbirlerinin alınmıyor olması, çocukların hayatını tehlikeye atıyorken yetkililerin bu konuda adım atmaması, olası kazalarda sorumluluk getirmiyor mu? Müfredatta okul giriş ve çıkışlarında bariyer ile maddenin olmaması, Milli Eğitim camiasının temize çıkması için ne kadar yeterli? Bariyer ilgili madde yok ama okul giriş çıkışlarında gerekli tedbirleri okul yönetiminin alması gerekmektedir.

Okuldaki öğretmenlerin araçlarının daha güvenli bir yerde durması için okul bahçesini kullanan eğitimcilerimiz, o okulun bahçesinin araçları için güvenli park yeri değil de çocuklar için oyun sahası olduğunun bilincinde değiller mi acaba? Öğrenci başına 5 metre kare oyun alanı bulunması gerekirken, hangi okul da buna uygun bahçe bulunmaktadır? İlçemizde birçok okulda araçlarını bahçeye sokmayan eğitimcilerin araçları, araçlarını öğrencilerin oyun sahasına tecavüz etmek pahasına okulun bahçesine koyanlarınkinden daha değersiz?

Geçtiğimiz haftalarda okul bahçesinden çıkarken okul kapısına bitişik olarak bulunan yoldan geçmekte olan kamyona çarparak hayatını kaybeden tazecik bir fidan olan 11 yaşındaki Musa Özten okul çıkışında daha önce bulunan bariyer kaldırılmamış olsaydı belki de hayatta olacaktı. O çocuğun okul öğrencisi olup olmamasının hiçbir önemi yoktur. Zira okul öğrencilerinin de aynı kazaya kurban gidebileceği bilinmektedir. Bu konuda yetkililerin görev başı yapması için illa bir can yanması mı gerekmektedir.

Konu ile ilgili araştırmalarımız devam etmekte olup, idarecilerimizi uyardık ve konuya duyarlı olduklarına şahid olduk. Mevzu bahis okulun önüne yapılan bariyer ise araçlara verilen önemi Okul önlerinde gerekli güvenliğin alınması için ilgili maddeleri sizlerle paylaşıyorum.

Kaynak: http://yegitek.meb.gov.tr/tamamlanan/Okul_guvenligi.pdf

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen OKULDA GÜVENLİK SORUNUNA YOL AÇAN ETKENLERİN BELİRLENMESİ ile ilişkin yönetmeliğe göre; Bunun için okullarda güvenlik sorunlarının fizikî, sağlık, davranış, okul çevresi, yasal uygulama ve kurallar açısından, problemsiz olması gerekmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından okulda güvenlik sorunlarına yol açan etkenleri belirleyebilmek ve güvenli eğitim ortamı sağlayacak yönetim süreç ve uygulamalarının işletilmesine yardımcı olabilmek için bu araştırma yapılmıştır.

 

İnsan dünyaya geldikten sonra, daha ilk anda doğanın ve birçok varlığın belki de

en zayıf, en güçsüzüdür; korunmaya, beslenmeye, bakılmaya, büyütülmeye muhtaçtır

(Sağlık Bakanlığı, 1981). İnsanın korunma, beslenme, bakılma ve yetiştirilme görevi,

doğumundan başlayarak, önce aileye, daha sonra okula aittir. Okulların görevi,

öğrencilerin sadece akademik başarılarını sağlamakla sınırlı değil, onların bir bütün

Olarak gelişimleriyle ilgili görevler de üstelenebilmektir. Bu görevlerden birisi de

Öğrencilere güvenli bir ortam hazırlamak ve onlara kendi sağlıklarını koruma bilincini

verebilmektir. Bu durum okul yönetiminin görev alanına sağlık ve güvenlik boyutunu

da katmıştır (Barhan, 2001:1).

Uzmanlara göre, okul alanı çocuk başına 5 metrekare düşecek genişlikte olmalıdır. Okul bahçeleri öğrencilerin psikolojik gelişimleri açısından önemli mekânlar olup, bu alanların paralı park alanı olarak kullanılması oldukça düşündürücüdür.

Asker Uğurlamaları dozunu kaçırmadı mı sizce.

Tamam, vatan kutsal ve asker ocağı da kutsal bir ocak. Tabi hakkı ile askerlik yapanlara. İyi kardeşim de ne bu curcuna, ne bu şaşa? Askere insan niye gider, Vatanı korumak, yaşlısı ile genci ile, kadını ile kızı ile halkımızın rahatça yaşaması ve vatanı korumak için gider. Sizinkisi, düşmana ezdirmeyiz halkımızı ama biz ezeriz gibi bir şey oluyor. İnsanın ömründe bir kere olan Sünnet, Askerlik ve düğün gibi değerleri insanlar elbette kutlayacaklar, elbette bu güzel ve anlamlı günleri sevdikleri ile paylaşacaklar. Ama çevreyi de rahatsız etmeye kimsenin hakkı yok. Hepimiz askere gittik ya da asker gönderiyoruz. Allah rızası için elinizi vicdanınıza koyup bir düşünün, hastan var çaresizsin, ölün var yastasın ama bir konvoy var ki korna sesleri ile evinin önünde dönüp dururlar. Hanginiz hayır duası eder? Her şeyin bir ölçüsü vardır. Bu heyecanları yaşayacağız derken, hem beddua almayalım, hem de çevremizi lütfen rahatsız etmeden gidelim. Hadi gençler düşünemediler diyelim, ya başlarında aile büyüklerine ne oluyor? Uyarın sana kardeşim gençlerimizi…

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. neler oluyor dedi ki:

  insanlar peygamber ocağına eskiden dua ile giderdi şimdi herkese mahsus değil ama çoğu sarhoş gidiyor gece yarılarına kadar müzik çevreyi rahatsız etme daha neler kardeşim her şeyin sınırı var saygılar huh huh

 2. kadir konya dedi ki:

  mehmet abim canım abim ben karapınar jandarma da görev yapan kadir uzman gazeteni ve yorumlarını takip ediyorum seni ve karapınarı çok seviyorum allah sana ve sevdiklerine uzun ve hayırlı ömürler nasip etsin buradan gitti diye kurtulduk sanma sakın seni takip etmeye ve yorum yapmaya devam edeceğim. hani derler ya karapınara bi gelen ağlar bide giden diye hakikaten doğruymuş ben geldiğimde ağlamıştım ve gittim. gittim ama giderken de ağladım hepinize kucak dolusu saygılar sevgiler rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun

 3. kadir dedi ki:

  yazıyoruzda ne oluyo hemen siliyon

 4. okuyucu okuyucu dedi ki:

  neyi siliyoruz kadir bey anlamadım. bizde silme yok ama yeni ahber ekledikçe aşağıya gider aheberler. arşivde durmaya devam eder

 5. okuyucu okuyucu dedi ki:

  canım kardeşim. bizde zaten senden kurtulduk demedik. çünkü bana yemek borcun var :)))) Allah huzur versin abim şaka bir yana bizde sizi çok sevdik.

Yukarı Çık