DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Sırlar dünyası çözülecek, Yine birileri küpe binecek

4 Ağustos 2013 Ekleme Saati: 14:55
3.221 kez görüntülendi

Sırlar dünyası çözülecek, Yine birileri küpe binecek

Mehmet Okuyucu

Sırlar dünyası çözülecek, Yine birileri küpe binecek

2012/2013 sezonunda başarılı bir şekilde tamamlayarak kuruluşundan bu yana ilk defa yükseldiği BAL grubuna katılmaya hak kazanan Karapınar Belediyespor, ilçemiz spor seven halk tarafından sevinç ile karşılandı. Ancak, belediyesporu bu başarıya sanki, uzunca bir süredir bir alt kümeye de düşmeden grubunda yıllarca mücadele eden ancak 2009/2010 sezonunda bir alt kümeye düşüren, yönetim, sanki o başarısızlığın faturasını ASKF ve antrenöre yüklediler de, BAL grubuna yükselişin mükafatını sadece yönetime mâl ettiler.

Bal grubuna yükselen belediye spor yöneticileri, her ne hikmetse kulüp içinde konuşulanları bir sır gibi sakladılar ve ne basın ile nede halk ile paylaşmadılar. Sanki birer sır küpü oldular. Bunların bu gizemli ve esrarlı havaları, spor camiasında çok dikkat çekmese de bir basın mensubu olarak benim devamlı dikkatimi çekti. Ah o yönetim odasının dili olsa da konuşsa.

Başarıya giden yolda ekip olarak yürüdüklerini unutan yöneticiler ve sporun s’sinden anlamayan spor merakı bakımından bana benzeyen baş sponsorları, bu ekibi dağıtarak daha ucuz çalışacak futbolcular ile anlaşma yoluna gerekli maddi desteğin yetersiz olduğu için mi gidiyor? Yoksa bu futbolcular ile kişisel çıkar uyuşmazlıkları mı var? Bir açıklama yapmak ve halkın ağzında dolaşan dedikoduları sonlandırmak için neyi bekliyorlar? Halkı tatmin edecek açıklamaları mı yok?

Geçen hafta yazdığım yazıma sadece Belediyespor Yöneticilerinden Sami bey uygun olmayan bir üslup ile cevap verirken, gerekçe olarak konu olarak özetle şöyle dedi. “Bir gazeteci olarak araştırmadan yazı yazıyorsunuz. Antrenörümüz Muhammet Hocanın antrenörlük belgesi derece bakımından BAL da antrenörlük yapmaya yetmiyor. Futbolcular konusunda ise çok para istedikleri için anlaşmaya yaklaşmadık çünkü biz kulübümün çıkarlarını düşünürüz” dedi.

Bir yönetici olarak bu maddeyi iyi bilen hocam, acaba Basın mensubunun ağzını yöresel tabirimiz ile foyraza mı verdi yoksa aşağıda maddeleri ile yazdığım BAL grubuna takımını yükselten antrenörün belgesi yetmese dahi bir sezon geçici çalışma izni almak şartı ile çalıştırabileceğini araştırmadı mı kendileri. Sizlere bir ilçeyi temsil etmeniz için bir kulüp teslim edilmiş. Artık gizemden sıyrılıp şeffaf bir şekil almanızı tavsiye ediyorum.

Belediye bu sezon için ne kadar bütçe ayırdı? Yapılan masraflar bütçe ile karşılanıyor mu yoksa bütçe yetersiz diye mi ucuz çalışacak (Ki ucuz etin suyu malum) futbolcular mı aranıyor. Çıktık indik demek için mi oynayacağız bu sezonu.

Karapınar Meydanı hakkında beynimde soru işareti yapan konuyu ise daha sonra sizlerle paylaşacağım. Araştırmalarım devam ediyor. Meydan için ayrılan Bütçeye Karapınar’a neler yapılabilirdi, ayrılan bütçeye göre Meydan ne kadar kaliteli gibi işte…

Beni araştırmamak ile itham eden yöneticilere beni araştırmaya yönlendirdikleri için şükranlarımı sunarım. Araştırmam neticesinde edindiğim bilgiyi sizlerle aynen paylaşıyorum. Madem belgesi yetersiz diye almadığınızı iddia ettiğiniz bu antrenörü niye devre dışı bıraktığınızın bir açıklamasını bekliyor halk. Acaba BAL grubunda oynayacak takımın yönetim kurulunun derece bakımından bir belge şartı var mı? Az da siz araştırın.

2013-2014 Sezonu BAL’da teknik adam, futbolcu ve saha uygunlukları belirlendi

2013-2014 Sezonu Bölgesel Amatör Lig’de teknik adam, futbolcu ve saha uygunlukları belirlendi.

Buna göre;

1-) 2013-2014 Sezonunda Bölgesel Amatör Lig’de görev yapacak teknik adamlar güncel UEFA A veya UEFA B lisansına sahip olmak zorundadır.

2-)2013-2014 Sezonunda amatör kaleci antrenörü bulunduran BAL kulüplerine saha içi giriş izni verilecektir. Lisanslı amatör kaleci antrenörü bulundurmayan kulüpler en az TFF C lisanslı bir yardımcı antrenör bulundurabilir.

3-)Teknik Adamların Statüsü ve Çalışma Esasları Talimatı’nın 6.maddesinin 7.fıkrasında belirtildiği gibi ” Takımlarını bir üst lige çıkartan teknik adamların lisansları bir üst ligde takımlarını çalıştırmaya elverişli değil ise; aynı takımda geçici çalışma izni almak şartıyla teknik adam sözleşmesi yapabilirler. Herhangi bir nedenle sözleşmesinin sona ermesi halinde bu haklarını kaybederler.” hükmü gereğince 2012-2013 Sezonunda yerel ligden BAL’a yükselen takımların TFF C lisansına sahip antrenörleri BAL liginde antrenörlüğe devam edebilir.”

4-)2013-2014 Sezonunda BAL’a katılacak kulüpler illerinde yerel ligi düzenlenen en az 3 alt yapı kategorisine katılmak zorundadır. Katılmadıkları takdirde Amatör Futbol Disiplin Kuruluna sevk edilirler ve alt yapı antrenörleri için verilen maddi yardımdan yararlanamazlar. BAL Kulüplerinin alt yapıdan sorumlu teknik adamaları en az C lisanslı antrenör olmak zorundadır.

5-)2013-2014 Sezonunda Büyükler Kategorisi yerel ligi olan Süper Amatör ve 1.Amatör ile Bölgesel Amatör Lig’de 1986 ve daha küçük doğumlu futbolcular oynayacaktır. Bu takımlarımız 1985 ve daha büyük doğumlu diledikleri kadar amatör futbolcuya lisans çıkartabilirler. Ancak, 18 kişilik müsabaka listesinde 1985 ve daha büyük doğumlu en fazla 4 (dört) futbolcu yer alabilecektir.

6-)BAL’a katılan kulüplerin antrenman ve müsabakalarda fiilen kullanılan, mülkiyeti kulübe ya da kulübün bağlı olduğu kuruma ait olan veya bu kulüplere tahsis edilmiş olan, soyunma odaları ve hakem odasına sahip, tribünleri bulunan, nizami boyutlarda, doğal çim veya uygunluğu TFF tarafından onaylanmış suni çim zeminli, BAL kriterlerine uygun bir sahayı temin etmeleri zorunludur.

Kaynak: http://www.tff.org/default.aspx?pageID=982&ftxtID=18487

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. vatandaşrıza dedi ki:

  çamur at izi kalsın muhabbetini yönetim olarak belgesi yetmiyor diye ortaya atarak çok güzel inşaa ettiler ama bu temeli bozuk yapılarının malesef üstlerine çökeceğini tahmin bile edemediler. şimdi bu federasyonun sayfasında yer alan bilgiye göre hoca çalıştırabilecek durumda fakat hocanın takımın başından gönderilmesindeki yegane sebeb nedir?

  takım ne durumda neden sessiz kalınıyor şampiyon kadrodan neden kimse kalamayacakmış neden iç transfere kapalı futbolcularla (yönetici)ler iç hesaplaşmamı yapıyor bal ligine sadece çıkıp geri düşmek için çıkıldı bu soruların cevabını bekliyoruz?

  şunu da açıkca söyleyim futbol bir takım oyunudur başarı malzemeciden klup başkanına kadar uzanır fakat ortada bir gerçek var ki başarının en büyük sahibi hoca ve futbolculardır farklı kişiler üstlerine mal etmesinler

 2. ferhat dedi ki:

  pahalı dıye bazı topcuları almadık dıyorsunuz veya mehmet abının dedıqı qıbı bazı topcularla sahsı sorunlarınız oldu dıye dıqer kluplere neden kotuluyorsunuz bu topcuları karapınar beledıye spor la anlasamadı dıye baska hıc bır klup de oynayamaz dıye bırsey mı yazıyor lısans larda…

 3. ferhat dedi ki:

  ha bu arada karapınarlı topcular cok para ıstıyorr ama dısardan qelen topcuların aldıqı cok para sızın ıcın az qorunuyor yanı mantık cok quzel mıs walla

 4. herşey saydam ve hakkaniyetten yana..... dedi ki:

  evet herşey haktan ve hakkaniyetten yyana ama atılan bu çamurlar birgün sizin bataklığınız olacak.insanları bi yere kadar kandırabilirsiniz,bi yere kadar kendi saçma sapan komplo teorileri üreten dünyanızla bazı gerçekleri gizleyebilirsiniz…bende hocanın bal’a belgesi yetmiyormuş die biliyordum ama görünen o ki gizli sebepler varmış demekki kişisel nedenler ego tatmini,gerçeği söyleyemeyecek kadar acizlik,bu tür şeyler insanı ve gerisindekileri bataklığa götürür.bi spor sever olarak utanç verici bi durum kullan at yazık yazık…insanlar artık bilinçlendi yalancının mumu söndü artık beyleeerrrr….bu arada bizleri bilgilendirdiği için mehmet beye teşekkür ederim…allah ravi görmez alma mazlumun ahını çıkar ahesli ahesli….

 5. mesud dedi ki:

  O yönetim kurulu üyesi belki kendi adına değil de başkasının adına cevap vermiştir.Çünkü arasıra maç seyretmeye gelen yöneticilerin bu gibi konularda bilgisi olacağını zannetmiyorum.Burada herşeyi çok ama çok iyi bilen bir kişi var.Her şeyi bilip yapan hatta antröneri olmadan takımı bile şampiyon yaparak bal igine çıkaran birisi.tebrikler Şimdiye kadar kimse yapamamıştı bu işi.Antrenörün görevi sadece sahaya çıkacak 11 ‘i belirlemek herhalde.Burada şahsi çıkarlar gözönüne alınarak,davranılarak kimselere danışılmadan şampiyon takımın antröneri gönderilmiştir. İnşallah takımız bal liginde derelerde boğulmaz,yüzmesini biliyordur…

 6. NADİ dedi ki:

  Mehmet Abi sonuna kadar haklısın.Ama hangi yönetime anlatacaksın bu doğruları,baksana xxx bile futboldan anlar olmuş da Yönetime girmiş daha ne diyeyim,
  amaç yönetime girmiş desinler

 7. murat dedi ki:

  Mesud sen ne bileceksin bu top tüfek işlerini Orda yönetim de bu işi senden iyi bilenler var,bak adamlar vicdanlarının baskısı altında ezildilerde hala yönetimi bırakmadılar,futbol sevdası bu olsa gerek

 8. anlayışssız dedi ki:

  o camianın içinde olan bilir ki antrenör belgesi olmadan da başka antrenör belgesiyle çalışabilirdi.yıllarca ismail hocanın belgesi kullanıldı.sebepler zaten mantıksız ve dayanağı olmayan şeylerdi.bence son maçtaki olayı açıklasınlar,kimse açıklamıyorsa futbolcular açıklasın.neden maçtan sonra rakip takımın başkanıyla sorunlar yaşanmış?bence asıl sebebi budur.hoca kendi menfaatlerine uymadı,onların dediklerini yapmadı.sadece takım kurmak,arkadaşlıkla azimle birbirini seven bir takım kurmak istedi.sadece futbolu düşündü.rakip takımı düşündü.kendi işini düşündü.tabi bunlar uymadı futboldan anlayan(!)kişilere…eğer hoca onların dediğini yapsaydı kalırdı arkadaşlar.hiç tartışmaya gerek yok.sebep ortada.yıllarca üç hocayla çalışan memleket bir yeni hoca çıkardı.onun da başarısının sevincini yaşayamadan heba ettiniz.yazık…

 9. MuStAfA dedi ki:

  TÜH BE HER ŞEY BERBAT OLDU.
  Ya adam ne güzel yönetimini kandırıyordu hocanın lisansı yetişmiyor lisansı yetişen hoca alacağız diye ,federasyonun yazısı (Mehmet abinin açıklamaları) her şeyi alt üst etti. Ne olacak şimdi.Oynayan oyuncular bile onun yönetimde olduğu sürece orda oynamak istemiyormuş,yok mu orda esastan bir yönetici, ya biz ne yapıyoz diye,nerde hata yaptık da böyle oldu diyecek.
  Var mı cesaretiniz, ya sen yanlış yapıyon,diyecek.Acaba sayın Belediye Başkanı damı bu kadar yazıyı söylenenleri ,merak edip de hiç hesap sormuyor.Yok sa Ona başka şeyler anlatıp da uyutuyorlarmı? Demek oluyorki herkes koltuğunda rahat,iyi o zaman hepinize tatlı rüyalar…

 10. afkm dedi ki:

  bence artık halkın buna dur demesi lazım ilçemizin güzide takımına yazık ediyorlar m…. yöneticiyim diye gezen arkadaş kendini ne sanıyor toplamış spordan anlamayan insanlarıda yönetici diye eline göre oynuyor bir gün keserin sapı öyle bi dönecekki feleğini şaşacak

 11. afkm dedi ki:

  belediye başkanıda gebe bu adama şeytan adam herkesi uyutuyor muhammet hocam yeni takımında daha güzel başarılara imza atıp emeğinin karşılığını alacaktır

 12. KERİM dedi ki:

  Ya arkadaşlar Karapınar Spor kulübü bu kadar mı sahipsiz,futboldan anlamayan adamlar yönetimde,futbodan anlamayan adamların olmuş,güya yöneticiyiz diye orda kamıdıp oturuyorlar.Yazık yazık insanda biraz utanma olur,işgal etmeyin orayı görev yapacak insanların yönetime gelmesini sağlayın,öğretmen öğretmenliğini,gazeteci gazeteciliğini vs yapsın.Yazık ediyorsunuz takıma beyler.Karapınar Spor Kulübü Lokalinde sabaha kadar Okey oynamakla takım yönetilmiyor.

 13. rumuz dedi ki:

  hoca takım lisans derken gruplar belli oldu ve takım hala antreman için sahaya inmiş değil ne zaman idman yapıp ne zaman hazırlanacak ortada futbolcu yok hoca yok 21 eylül anında gelir bu sene çok gollü mağlubiyetler alacağız at duruma getiren yöneticiler de artık maçlara gezmeye gider

 14. Korkulu Kayınço dedi ki:

  Karapınar Belediyespor Bal ligine yükselerek alabileceği eniyi başarıyı almıştır, bu başarının kimlere yaradığı belli. bu başarıyı tamamen yönetimin başarısı gibi gösterip Hocayı ve topçuları dışlayarak gidici başkanın Korkusuz alternatifi yaratılmaya çalışılmaktadır.
  korkusuz başgan Esnafspor şampiyon

Yukarı Çık