DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

BAKAN YILDIZ, 1.8 MİLYAR TON LİNYİT REZERVİNİ İNCELEDİ

11 Ekim 2013 Ekleme Saati: 18:42
860 kez görüntülendi

BAKAN YILDIZ, 1.8 MİLYAR TON LİNYİT REZERVİNİ İNCELEDİ

BAKAN YILDIZ, 1.8 MİLYAR TON LİNYİT REZERVİNİ İNCELEDİ

 

Mehmet Kayhan YILDIZ- Hasan DÖNMEZ- Mehmet OKUYUCU/KONYA, (DHA) –

enerji bakanı taner yıldız

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 1.8 milyar ton linyit rezervi bulunan Konya’nın Karapınar İlçesi’nde incelemelerde bulundu. Bakan Yıldız, Karapınar’daki rezervin, Afşin- Elbistan’dan sonra en büyük rezerv kaynağı olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünyanın nazar boncuğu olarak adlandırılan Meke Gölü ve obruklarıyla tanınan Karapınar İlçesi’nde düzenlenen ‘Güneş Enerjisi Sektöründeki Gelişmeler ve Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde Yatırım Fırsatları’ konulu panele katıldı. Karapınar Kültür Merkezi’nde düzenlene panelde konuşan Bakan Yıldız, Türkiye’nin son 10 yılda enerjide tüm kurulu gücünü 2 katına çıkarttığını, her yıl Bulgaristan ve Romanya gibi bir ülke kadar büyüdüğünü kaydetti. Enerji yatırımındaki gecikmenin nedenini açıklayan Yıldız, şunları söyledi:

”Teknoloji gelişiyor, malzeme verimi gelişiyor. Ama bunlar, yeni bir para değeri karşılığı gelişiyor. Bundan 3 yıl önce güneş enerjisinin uygulanmasıyla ilgili fiyat mekanizmaları çok yüksekti. Biz enerji girdilerimizi azaltalım istiyoruz. Bu çok doğru değil. Ama bu seferde yatırımla ilgili maliyetleri arttırmış oluyoruz. Yani ithal ettiğimiz enerji kaynakları ile ithal ettiğimiz teknolojinin arasında, birbiriyle mütenasip bir ahenk var. Bu ahengi bozmamamız gerekiyor.”

Karapınar’da kömür ve güneş enerjisi kaynağının önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Yoğunluk olarak Türkiye’nin en önemli kaynak noktalarından bir tanesindeyiz. Özellikle ihtisas endüstri bölgesindeki gerek güneş yatırımlarının, gerekse kömür yatırımlarının önünü açmış bulunuyoruz. 1.8 milyar tonluk Türkiye’nin Afşin- Elbistan’dan sonraki en büyük rezervi iktidarımız döneminde son 10 yıl içinde burada (Karapınar)tespit edildi.”

Bakan Yıldız, panelin ardından Karapınar Güneş Endüstri Bölgesi’ni ve kömür sahasında incelemede bulundu. Bakan Yıldız, daha sonra Karaman’a hareket etti.

MKY,HD(İA/COŞ) (FOTOĞRAFLI)

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık