DOLAR: 4.59 TL
EURO: 5.42 TL

Doğal sebze tohumları ve satışı

24 Ekim 2013 Ekleme Saati: 01:01
3.147 kez görüntülendi

Doğal sebze tohumları ve satışı

fidanDoğal tohum kavramını anlayabilmek için öncelikle bu kavramın organik tohum ve GDO’lu tohum kavramları ile arasındaki farkı anlayabilmek gerekmektedir. Organik tohumlar, tohumun toprağa ekilmesinden gelişmesine ve hasat edilmesine kadar olan süreçte sertifikaları olan ve kontrol altında olan tohumlardır. Bu tohumlardan üstün verim alınacağı ve kaliteli ürün elde edileceği garantidir. Bu sebeple her ne kadar organik olursa olsun tohum üstünde belli işlemler yapıldığı kesin olarak söylenebilmektedir. Organik tohumda genler üzerinde bir değişiklik yapılmasa bile en azından belirli zirai ilaç uygulamaları yapılmış olabilmektedir. GDO’lu tohum ise genetiğiyle tamamen oynanmış bir tohum türüdür. Bu genetiğin değiştirilmesi işlemi elbette ki insan sağlığına zararlı yönde olmamaktadır. Bu işlem tohum DNA’sı üzerindeki bazı noktaların değiştirilmesiyle hastalıklara daha dayanıklı ırklar, verimi daha yüksek ırklar ya da olması gerekenden çok daha farklı özelliklere sahip ırklar yetiştirilmesini hedeflemektedir. Bu noktada GDO’lu tohum  ya da organik tohum ile doğal sebze tohumu arasındaki farkı anlayabilmemiz mümkün olabilmektedir. Doğal tohumlar genetik anlamda müdahale bir tarafa zirai anlamda bir müdahaleye bile tabi tutulmazlar. Doğal tohumlar tamamen doğaya ait unsurların kullanılması ile meydana getirilirler.  Doğal tohumlar saf ırklardan elde edilirler. Doğal tohumların elde edildiği bitkilerin genetiği değiştirilmemiştir zirai ilaç kullanımı yapılmamıştır ve bitkiler yetiştirilirken gübre kullanılmamıştır. Bitki eğer genetik olarak değişecekse bu böcekler arılar ya da rüzgar tarafından yapılmıştır. Böcekler ya da rüzgar sayesinde iki farklı sebze türü arasında tozlanma olmuş ise oluşacak yeni melez tohumlar doğal tohum olarak adlandırılabilmektedirler.  Böyle tohumlardan alınacak sebzelerin ya da meyvelerin tüketilmesi çok daha sağlıklıdır. Çünkü ürün tamamen kendi koşullarında yetişmiştir. Özellikle doğal tohumlardan elde edilen meyvelerin ve sebzelerin kokularının ve tatlarının daha iyi olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak doğal olan bir şey doğal olmayanına kıyasla çok daha iyi ve sağlıklı olacaktır. Özellikle bitkilere uygulanan hormonlar ve bitki zararlılarını önlemek amacıyla kullanılan pestisitler insan sağlığını önemli ölçüde tehdit etmektedir.

Doğal tohum satışı genellikle internet üzerinden yapılmaktadır. Ya da kişiler kendi balkonlarında veya seralarında kendileri için ürettikleri sebzelerin tohumlarını yıl sonunda satabilmektedirler. Doğal sebze tohumları genellikle küçük üreticiler yani ticari anlamda üretim yapmayan kişiler tarafından üretilirler . Çünkü büyük sebze üreticileri üretim işlemini ticaret amaçlı yapmaktadır ve yüksek verim elde etmek için mutlaka zirai ilaç ve hormonları  bitkilere uygulamaktadırlar. Eğer doğal tohum kullanarak sebze yetiştirmek istiyorsanız  bu tohumları  e-fidancim.com adresinden teminedebilmeniz mümkün olmaktadır.Sitede  doğal  tohumlar satışa sunulduğu gibi fidan yetiştiricileri için doğal fidanlarda mevcuttur.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. doğal tohum dedi ki:

    Merhaba;

    dogaltohum.com alan adımız satılıktır. İlgilenir ya da yatırım amaçlı düşünür iseniz http://www.dogaltohum.com ya da http://alanadlari.com/dogaltohum.com adresinden satın alabilirsiniz.

    Saygılarımızla

Yukarı Çık