DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Denetimlilere Mutlu Yarınlar

12 Kasım 2013 Ekleme Saati: 09:58
1.000 kez görüntülendi

Denetimlilere Mutlu Yarınlar

“Mutlu Yarınlar” SODES projesi faaliyetlerine başladı…
Aksaray Valiliği koordinasyonunda Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yürütülmekte ve Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenmekte olan “Mutlu Yarınlar” SODES projesi 7 farklı alanda ( bilgisayar, arıcılık, takı tasarım, ebru, bağlama, gitar ve vurmalı ritim aletleri) uzman eğitmenlerle Aksaray Adliye Sarayı’nda ve Aksaray Kültür Merkezi’nde faaliyetlerine başladı.

aksaray 2 (1) 1000

Aksaray Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nce hazırlanan projenin amacı denetimli serbestlik sistemi içinde yer alan kişilerin, ülke ekonomisine ve topluma sosyal yararı olan, üretken, girişimci birer birey olarak toplumun huzur ve mutluluğuna katkıda bulunmalarını sağlamak ve insanlar arasındaki onurlu yerlerini almalarına yardım etmektir. Bu proje ile toplum tarafından dışlanmış veya kendini dışlanmış hisseden ve ekonomik zorluklar çeken yoksul çocuklar ile suça sürüklenen çocuk, suç mağdurları, şüpheli ve hükümlülerin toplum içinde ve denetim altında sosyal ortamlarından koparılmadan sorun çözme becerilerini geliştirme ve en önemlisi yeniden topluma uyumlarını sağlamak amacı ile kişisel ve mesleki gelişimleri için mesleki eğitim ve kültür, sanat organizasyonları yaparak mesleki, sosyal ve kültürel donanımlarını arttırmak hedeflenmiştir. Yapılması planlanan,
sanat ve spor kursu faaliyetleri ile onların psiko-sosyal ve kültürel açıdan sağlıklı, kendine güvenen bireyler olarak toplumsal hayata katılımları hedeflenmiştir.
Aksaray Denetimli Serbestlik Müdürü M. Korkmaz PEKER, suça sürüklenen çocuk ve dezavantajlı çocukları kötü alışkanlıklardan korumak amacıyla Kültür merkezinde açtıkları gitar kursuna 15 öğrencinin katıldığını ve kursun iki ay devam edeceğini açıkladı. Halk Eğitim Merkezinde açtıklarıbağlama ve ritm kursunun da önemli olduğunu bu kurs sayesinde hem öğrencilerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmuş olacaklarını hem de kültürümüzün bir parçası olan bağlamayı öğretip türkülerimizi yaşatacaklarını söyledi.Bu hedefler doğrultusunda toplum tarafından dışlanmış veya kendini dışlanmış hisseden ve ekonomik zorluklar çeken suç mağdurları, şüpheli ve hükümlüler ile dezavantajlı sayılan kesime yönelik mesleki eğitim olarak takı tasarım, arıcılık, bilgisayar işletmenliği kursları düzenlenmeye başlanıldı. Sosyal ihtiyaçların da projeler yoluyla kısa sürede giderilmesini de amaçlayan proje çerçevesinde eski hükümlü, suç mağduru ve dezavantajlı bölgelerdeki bayanlara ebru sanatı kursu da verilmeye başlanıldı. Aksaray Adliye Sarayı’nda açılan ebru sanatı kursuna bayanlar büyük ilgi göstermekte olup bu kurs ile bayanlara ebru sanatını tanıtmanın yanında bayanların sosyal yaşamdaki durumlarını daha etkin kılma ve sosyal-kültürel anlamda yaşam kalitelerini artırmak hedefleniyor.
Ayrıca suça sürüklenen çocuk ve dezavantajlı çocukları kötü alışkanlıklardan korumak amacıyla müzik kursları da bu proje kapsamında düzenlenmeye başlanıldı. Bağlama, gitar ve vurmalı çalgılar alanında açılan müzik kurslarına çocuklar yoğun ilgi gösterdi.

Aksaray Denetimli Serbestlik Müdürü M. Korkmaz PEKER; projemizin hayata geçirilmesiyle, toplumun dezavantajlı kesimlerinden olan işsiz gençlerin, eski hükümlü ve suç mağduru bayanların istihdama erişimlerinin kolaylaşmasına, yaşam standartlarını yükselmesine, sosyal hayata katılımlarının sağlanmasına ve bölgesel ihtiyaçlara uygun alanlarda nitelikli iş gücünün sağlanmasına katkıda bulunulacağını belirtti.

Açılan kursları başarıyla bitiren bütün kursiyerlere sertifika verileceği bildirildi.

 

---
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık