DOLAR: 4.59 TL
EURO: 5.42 TL

BU Son Yazım Olur mu olur…

25 Ocak 2014 Ekleme Saati: 17:05
1.607 kez görüntülendi

BU Son Yazım Olur mu olur…

Bu son yazım olur mu olur. (Düşmana umut, dosta elem)

Yaşayacaksan adam gibi yaşayacaksın

Mehmet OkuyucuNedir bu dünyada paylaşılamayan ve insanlık duygularını yerle bir eden olgu? Neyi paylaşamıyoruz? Nerde saygı, nerde sevgi, nerde elem, nerde keder? Yalan yanlış heveslerin peşine düşüp insanlığın gereği olan sevgi kavramından bizi uzaklaştıran ne? Neden insanlar birbirinin paçasından asılır durur? Neden köşeden bucaktan saygıdan mahrum göndermeler yaparlar çözmüş değilim.

Bildiğim ve inandığım odur ki, bildiğin doğru yolda tek başına da kalsan yürüyeceksin. Bırak insanlar menfaat için bir birlerini yesin bitirsinler. Sen sevgiden, sen saygıdan, sen dürüstlükten, sen şeffaflıktan, sen inancından alacaksın gücünü. Kim şerefli, kim şerefsiz kim karakterli kim karaktersiz, kim çağlı kim çapsız umurumda değil. Önce meydan okurcasına konuşup, sonra el etek öpenlerden olmadım şükürler olsun. Ne söyledimse, ne yazdımsa arkasında durdum. Kimseye hak etmediği ithamda bulunmadım, bulunduklarımın da arkasında durdum. İyi ve saygılı insanların varlığını tanıyacak, diğerlerini silip atacaksın. Zaten yüreğinin köşesinde yer eden insanların varlığı, sana yaşama gücü verecektir. Az yada çok olduklarının bir önemi yoktur. Bir kişi de olsa inanıp değer verdiğin kişi, senin yaşama sevincin, güç kaynağın olmaya yeter. Ama bu inanıp değer verdiklerinden alacağın yara, insanı ondurmaz. Senin için değersiz olan yüzlerce insandan aldığın darbe ve kötü sözler belki rüzgârda yerinden kıpırdamayan temel taşı gibi yerinden oynatmaz ama değer verdiğin insanların bir sözü, gazel yaprağı misali savrulmana vesile olur. Allah sevip değer verdiklerimizden yara aldırtmasın. Gerisi elbet zamanla araya kaynar gider ama derinlerden aldığı yaralar ömrü billah tedavi olmaz.

İşte bu vesile ile, şahsım adına söylemem gerekirse, tabiri caizse vıttırı vızzık kendini fasulye gibi nimetten sayan insanlar ile işim olmaz. İlçem adına, ülkem adına yararlı bulduğum konularda bazen sivri dilli bazen kaba dilli olmak kaydı ile yazılarımı yazmaya devam edeceğim. Tabi içerden darbe almadığımız sürece.

Zor günler yaşıyoruz, uğraşanımız çoğaldı, dost gibi görünen düşmanımız arttı. Bu başarının bir imgesi olsa da, ben düşmanında dostunda dosdoğru olanını isterim. Ama yazık ki çok azınlıkta kaldıklarını maalesef kabul etmek lazım.

Ben sanal oyunlardan anlamam, ben ne kadar kişinin beni takip ettiğini de önemsemem ama ben benim doğru haber yaptığıma inandığı için beni önemseyen takip eden okuyucularımı önemserim. En güzel gösterge halkın kendisidir. Ben ekmeğimi helal yoldan kazanmak için elimden geleni yapar, doğru yoldan hak yoldan ekmeğini kazanmaya çalışan kimsenin de ekmeği ile oynamam. Yolsuzluk yapanların, başkalarının hakkına tecavüz edenlerin yakasındadır iki elim.

Bazen insan kendini anlatmaya yetecek kelime dağarcığının yüreğinde bulunmadığını hisseder. Saatlerce konuşup bir kelimeyi anlatamazsın. Bazen hiç konuşmadığın halde anlatırsın yüreğindeki sevgiyi de kini de. Yeter ki hislerini hissettir. Hislerini hissettiremeyen, hislerini hissedemeyendir. Yeter ki hislerimiz halisane olsun. Yeter ki insanlar hakkında, çevremiz hakkında iyi niyetli düşüncelere sahip olalım. Yeter ki yaşadığımız dünyaya “Benim dünyam” diyebilecek erdeme haiz olalım ve dünyamızı sevip, korumaya çalışalım. Çünkü her insan kendi dünyasında mutlu olur. Çünkü gerçek can yoldaşımız kendi dünyamızdır. Ta ki ne zamana kadar, dünyamız dediğimiz dünyanın bizi toprağa gönderdiği güne kadar. İşte o zaman da, cümlelerimizin oluşturduğu sayfaların son noktasının konduğu gündür. Bazı noktalar vardır, bir cümlenin, bazı noktalar vardır bir sayfanın, bazı noktalar vardır bir romanın son noktasıdır. İşte o son noktayı koymadan, mümkün mertebe yararlı cümleler kurmak değil midir esas olan. Allah’tan uzun ömür değil, hayırlı ömür diliyorum. Faydalı olamıyorsak, değer görmüyorsak, inanılmıyorsak, yaşasak ne yazar yaşamasak ne yazar. Her bir nefesin son nefes olabileceğinin, her yazdığımız yazının son yazı olabileceğinin bilincinde olmakta fayda var.

---
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. mehmet öztürker dedi ki:

    ÇOK DEĞERLİ DOSTUM YAZIDIĞ YAZIYI SONUNA KADAR OKUDUM NE YAZIKKİGÜNÜMÜZDE MERT DÜRÜST AHLAKLI YANİ ADAM GİBİ ADAM ÇOK AZ KALDI GÜNÜMÜZ İNSANLARI İŞİNE GELDİĞİ GİBİ MENFAATINA UYDUĞU ŞEKLİYLE HAREKET EDİYOR NEYSE DAHAFAZLA BİRŞEYLER YAZMAK İSTEMİYORUM.YAZMIŞ OLDUĞUN BU YAZININ ALTINA İMZAMI ATIYOR CENABI ALLAHIN YAR VE YARDIMCIMIZ OLMASINI DİLİYOR SAYGI VE SEVGİLERİMİ SUNUYORUM.

Yukarı Çık