DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

DOĞAYA YENİDEN DÖNÜŞ

14 Nisan 2014 Ekleme Saati: 11:32
574 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Yoğun iş yaşamı stres hava kirliliği çarpık ve kontrolsüz kentleşme. 21.yüzyıl insanının handikaplarını bir çırpıda sayıverdik işte. Şehir yaşamı içinde fark etmeden beslenmemizi de ihmal edebiliyoruz. Kimyasal ilaç ve hormonlarla yetiştirilmiş; genetiği ile oynanmış hibrit tohumlardan meydana gelen sebze ve meyveler bize besin özelliğini sağlamaktan çok; sağlığımız için birer saatli bomba konumunda. Toprak kirliğini de buna eklersek; insan doğaya dönmeye mecbur diyebiliriz; en azından ardından yaşanabilir bir dünya bırakmak için; yarınlar için; sağlık için.

İşte organik tarım ve organik ürünler böyle bir düşünceden doğdu. İnsanlar aslına dönmek için dedelerimizin yöntemlerine geri döndüler; hormon ve ithal gübrelerden vazgeçip; doğal ürünler yetiştirmek için adımlar attılar. İlk adım doğal bal alanında başladı. Arıcılar daha bir bilinçlendi; zararlı ilaçlar ve yapay glikoz şurubu takviyelerinden vazgeçtiler. En azından organik bal üretenler diyelim.

Sonrasında yöresel ürünler daha da tanıtıldı. Aydın’ın gün kurusu inciri gün kurusu kayısı kavrulmamış çiğ Datça bademi Muğla’nın pembe domatesi Sakarya yöresinin buğday şırasından yapılan Uhut tatlısı. Otla beslenen keçilerin sütünden yapılan doğal keçi peyniri de var tabii ki. Keçi peynirden sağlıklı katkısız tıp dünyasının önerdiği bir peynir çeşidi. Bunun yanı sıra pekmezli fındıklı doğal lokum da eklenebilir. Sözün kısası artık tarım organikleşme yolunda adımlar atıyor; kimyasal gübrelerin ilaçların hormonların pek çok hastalığa davetiye çıkardığını ve çevrenin giderek kirlendiğini gören insan doğasına dönüyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık