DOLAR: 4.56 TL
EURO: 5.36 TL

İş Görüşmesinde Sorulabilecek Sorular

15 Nisan 2014 Ekleme Saati: 15:58
564 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Elemanonline araştırmalarına göre, insan kaynakları yetkililerinin mülakat sürecinde adayları tanımaya ve görüştükleri pozisyona uygunluğunu ölçmeye yönelik sorabilecekleri birçok soru çeşidi mevcut. İşte iş ilanları sitesi Eleman.net’ten sıklıkla karşılaşılabilecek mülakat sorularına birkaç örnek:

Kendinizden kısaca bahseder misiniz? / Burada pozisyonun gerektirdiği eğitim, deneyim ve yatkınlıkları ön plana çıkaracak niteliklerden bahsetmek doğru olacaktır.

Neden şirketimize başvurdunuz? / Firmaya başvuru nedeninin fazla abartıya kaçmadan anlatılması yeterli olacaktır.

Sizi en iyi tanımlayan üç kelime nedir? / Öncelikle adaylarımızın kendilerini tanımalarını ve iş görüşmesi gitmeden önce başvurdukları pozisyonla ilintili niteliklerini en iyi ifade eden üç kelimeyi belirlemelerini öneriyoruz.

5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? / Bu soruda eğitim durumu ve daha önceki iş deneyimleri göz önünde tutularak, hedeflerlerini belirlemeleri ve bunu görüştükleri insan kaynakları yetkilisine kararlılıkla yansıtmaları önemlidir.

Bu pozisyon için neden sizi tercih etmeliyiz? / Pozisyonun gerektirdiği niteliklere uygunluğunuzu ve bu iş olanağıyla ilgili kararlılığınızı ön plana çıkarak yanıtlamak adaylarımıza avantaj sağlayacaktır.

Ücret beklentiniz nedir? / Herhangi bir iş deneyimi olmayan yeni mezun adaylarımız için ilk etapta ücret talebinde bulunmamalarını, diğer adaylarımız için de yaşam standartlarını sağlayabilecekleri, pozisyonun gerektirdiği ve piyasa şartlarına uygun bir ücret beklentisiyle bu soruyu yanıtlamalarını öneriyoruz.

Bir önceki işinizden neden ayrıldınız? / İşinizden ayrılma nedenlerinizi, çalıştığınız kurum, yöneticileriniz ve ekip arkadaşlarınızla ilgili fazla olumsuz içerikler kullanmadan dürüstçe yanıtlayabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık