DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Yunus Emre OÖO Kutlu Doğum Etkinliği

22 Nisan 2014 Ekleme Saati: 19:23
2.643 kez görüntülendi

Yunus Emre OÖO Kutlu Doğum Etkinliği

yunus emre orta öğretim kutlu doğum (3) 1000Yunus Emre orta öğretim okulu tarafından Kutlu Doğum Haftası nedeni ile Yunus Emre Orta Okulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Döne Başyiğit Önderliğinde program yapıldı. Program açılışında gelen misafirlere Yeşilyurt Marketin katkılarıyla sağlanan  üzerinde Hadis-i Şerifler yazılı gül lokumu ikram edildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program Karapınar Anadolu Lisesi Sosyal Faaliyet salonundan yapıldı. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin doğumunun 1443. Yılı olması münasebeti ile Yunus Emre Orta Okulu olarak düzenlemiş olduğumuz programa hoş geldiniz diye konuşan sunucu Zahide Bedir mikrofonu Programın açılış konuşmasını yapmak üzere Yunus Emre Orta Okulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Döne Başyiğit’e verdi. Peygamber Efendimizin örnek ahlakından bahseden Başyiğit, “Peygamberimizin doğumunun İslâm âlemine ve tüm insanlığa barış, mutluluk huzur ve adalet getirmesini Cenab-ı Allah’tan diliyorum. Ülkemizde ve tüm dünya da peygamberimizin dünyayı şereflendirdiği bu Mevlid Kandili Müslümanlar arasında yüzyıllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta ve derin bir saygı ile anılmaktadır. Allah (c.c) insanoğlunu, Eşref-i Mahlûkat yani yaratılmışların en şereflisi olarak yaratmış ve Merkeze de “Habibim” yani “Sevgilim” dediği Peygamberimizi koymuştur. Yine kuts-i bir hadiste Allah (c.c) O’na hitaben “Ey Habibim sen olmasaydın ben bu kâinatı yaratmazdım” diye buyurmuştur. O’nun doğduğu dönemde dünyanın her tarafında cehalet zulüm ve ahlaksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş,  insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüştür. O’nun öğretileri ile tüm cahiliye adetleri bir anda terk edilmiş çok kısa bir zamanda insanlığın iftihar tablosu diye adlandırdığımız Asr-ı  Saadet dönemi aynı insanlar tarafından yaşanmıştır. Efendimizin doğumu âleme rahmettir. İnsanlığın son davetinin sesidir O.  O’nun doğumu ile karanlıklar boğulup aydınlık bir çağ başladı. O’nun peygamberliği ile Allah insanlığa son mesajını sundu. NE MUTLU O’NU TANIYANLARA, NE MUTLU O’NU OKUYUP YAŞAYANLARA. Peygamberce bir düşünüşün Muhammedî bir misyonun, vizyonun ve aksiyonun tüm gönüllere sirayet etmesi dilekleri ile sözlerimi bitirirken emeği geçenler adına katılımlarınızdan dolayı teşekkür eder saygılar sunarım ” dedi.

döne başyiğit

Yunus Emre Orta Öğretim Okulu 5. Sınıf öğrencilerinden Furkan Şimşekli’nin okuduğu Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile devam edilen program da, Şiirler, Hadis Damlaları, Slayt Gösterisi, İlahi Korosu, Peygamber Efendimizin Şemaili, Peygamber efendimizden nasihatler yer aldı.

Kur’an- Kerim’e geçen yirmi öğrenciye ödülleri, İlçe Müftüsü Hüseyin Gün, Okul Müdürleri ile öğretmenler tarafından verildi.

Cahiliye dönemindeki kız çocuklarının katli hakkında hazırlanan slayt gösterisi esnasında özellikle annelerin gözlerinden akan yaşlar, duygu seli programa mührünü vurdu.

Veda Hutbesinin okunmasından önce öneminden bahsedilen program da sunum yapan öğrenciler Sena Şimşekli ve Zahide Bedir,  “Veda Hutbesi Peygamber efendimizin Hicri onuncu yılda yaptığı veda haccında sayıları 114.000 bulan hacıya hitaben okuduğu son bir hutbedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu son Hutbesinde bundan sonra bir daha Hacc edemeyeceğini bildirip vefatının yaklaştığını ima etmiş ve ertesi sene 63 yaşında yaradanına kavuşmuştur.

Bu Hutbe İslâm’ın Temel konularına temas etmesi cahiliye adetlerinin ortadan kaldırılması eşitlik, hürriyet, kan davaları, faiz,  emanet, özellikle insan hakları,  aile hukuku gibi hukukî meselelere yer vermesi açısından oldukça önem taşır. Hz. Peygamberin bu Hutbesi yalnız MÜSLÜMANLARA okunmuş sıradan bir Hutbe olmayıp bütün insanları kapsayan tarihi bir Hutbe ve bir İnsan Hakları Evrensel Beyannamesidir” dedi ve Veda Hutbesini 8. Sınıf öğrencisi Batuhan Fatih Ildız okudu. Veda hutbesinin okunduğu anda izleyenler duygu yüklü anlar yaşadı.

Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi öğretmeni Döne Başyiğit tarafından Siyer-i Nebî hakkında sorular sorup doğru cevap verenlere anlamlı ödüller verildi.

Programda görevli öğrenciler tarafından Salâvat-ı Şerifler getirildi. Ayrıca İlçe Müftüsü Hüseyin Gün Okunan Hatm-i Şerifler için hatim duasını yaptı.  Programdan çok etkilendiğini söyleyen İlçe Müftüsü Hüseyin Gün, “Daha önce gitmiş olduğum birçok programdan çok daha duygu yüklü bir anlar yaşadım. Programda emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Programın sonunda katılımcılara Kur’an-ı Kerim mealleri dağıtıldı.

Okul Müdürü Süleyman Karadeniz ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Döne Başyiğit  Programımıza sponsorluk yapan Yeşilyurt A.V.M ye teşekkür ettiğini belirtti.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık