DOLAR: 4.56 TL
EURO: 5.36 TL

AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ KARAPINAR’DA

27 Mayıs 2014 Ekleme Saati: 00:18
3.197 kez görüntülendi

AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ KARAPINAR’DA

AHİ ÜNİVERSİTESİ KARAPINARDA 1000Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Coğrafya bölümü öğrencileri İç Anadolu Bölgesinde bulunan ve Coğrafi bakımdan önem arz eden yerleri gezerek, öğrencileri uygulamalı derse çıkardılar. Coğrafya Öğretim Görevlisi Yardımcı Doç. Dr. Lütfi Nazik ve beraberindeki öğrenciler, Karapınar meke Gölü, Acı Göl ve obrukları yerinde incelediler.

Karapınar’ın Erozyonla Mücadelede örnek bir şehir olduğunu söyleyen Nazik, “Meke dağı ve Karacadağ volkanik kütleler olup andazit, porfirit, bazalı, dolarit ve volkanik tüfler ile aglomeralardan oluşmuştur.

Güneydeki Hasanoba ve Osmancık mermerlerden oluşmuştur. Bu mermerler Bolkar Dağlarının mermerlerinin devamıdır. Kuzeydeki ve güneydeki sırtlar karasal (kireçli) pliosen materyalleridir. Ovayı oluşturan alüviyal arazi Pleistosen (Quaterner) göl ve akarsu tortullarından oluşmuştur. Eski iç gölün batıdaki kalıntısı Hotamış Gölü, doğudaki kalıntısı ise Ereğli’nin çevresindeki Akgöl sazlıklarıdır. Göl tortulları killi ve kireçli materyaller olup, göl kuruduktan sonra topraklamışlardır. İklimin kuraklığından dolayı bölgede orman yetişememiş, bozkır bitkileri araziyi kaplamıştır. Bu sebeple düzlük arazi uzun süre otlak olarak kullanılmış ve özellikle koyunculuk yapılmıştır. Aşırı otlatma ile bitki örtüsünün tahrip edildiği yerlerde toprağın ince bölümü (kil ve toz) taşınmıştır.

Geriye kalan kum bölümü de rüzgâr ile kısa mesafelerde taşınarak araziyi geniş bir kara kumuluna dönüştürmüştür” dedi.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık