DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Kepez’de Bilim Kapısı

22 Mayıs 2014 Ekleme Saati: 21:24
1.551 kez görüntülendi

Kepez’de Bilim Kapısı

KEPEZ : Bilime Açılan Kapı

                  kepez 1000Kepez Ortaokulu’nda  , TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında Kepez Ortaokulu öğrencilerince tasarlanan 25 proje, kendi okullarında görücüye çıktı. Birbirinden ilginç tasarımlar arasında yer alan ‘Solar Enerjili Araba’ ve  “Rüzgar’ın Gücü’ adlı rüzgar ve güneş enerjisinin kullanımını hedefleyen projeler, ilgi çekti.

TÜBİTAK Bilim Fuarları kapsamında 2013-2014 eğitim-öğretim yılı döneminde ülke genelindeki okullarda, gerçekleştirilen proje sergilerine, Kepez Ortaokulu öğrencilerinin tasarımları da katıldı. TUBİTAK yetkililerinin inceleme yaptığı fuarın açılışına Karapınar İlçe Milli Eğitim Eğitim Müdürü, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri ve veliler katıldı. Öğrencilerin tasarladığı enerji üretimi ağırlıklı projelerin yanı sıra farklı tasarımlar da görücüye çıktı.

Projeler içinde Solar Enerjili Araba’ ve ‘Rüzgarın gücü’ isimli tasarımlar öne çıktı, ilgi çekti. Projeyi tasarlayan öğrenciler Yeşim Yıldırım ve Nazlı Sert , “Amacımız güneş ve rüzgar enerjilerini daha yaygın kullanmak ve yenilenebilir enerjiler üzerinde çalışmalar yürütmek” dedi.

,

“TÜBİTAK’ın Türkiye genelinde proje geliştirme çalışmalarına Türkiye genelindeki bin okul içerisinden Karapınar’daki üç okuldan biri de bizim okulumuz .” diyen Kepez Ortaokulu Müdürü Nurettin ÇELEPKOLU  , TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programının öğrencileri bilimsel ve sistematik düşünmeye sevk ettiğini, yaratıcı fikirler üretme ve geliştirme becerilerini desteklediğini belirterek bu çalışmalar sonucunda ülkemizde bilim fen ve teknolojide donanımlı yeni bir nesil yetişeceğine inandıklarını söyledi

30’a yakın proje çalışmaları oldu. Öğrencilerimiz güzel tasarımlar ortaya çıkardılar. Emeği geçen öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi çabalarından dolayı bilhassa kutluyorum” dedi. Katılımcılara da ayrıca teşekkür etti

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık