DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Seçim Kampanyaları ve Hazırlık Aşaması

24 Haziran 2014 Ekleme Saati: 12:17
610 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Siyasal alanda yöneticiler ve kamu arasında yürütülen iletişim çalışmaları çoğunlukla bir ikna ve algı yönetimi sürecini kapsamaktadır. Bir partinin ve adaylarının seçmenlerine ulaşabilmeleri için kendilerini doğru bir şekilde tanıtabilmeleri, verdikleri mesajlarla diğer adaylar ve partilerden farklı olduklarını gösterebilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle seçim öncesinde düzenlenen seçim kampanyası son derece büyük bir önem taşımaktadır. Doğru stratejilerle yürütülen bir kampanya ile istenilen sonuçlar elde edilebilmektedir. Partiler ve adayları seçim kampanyası çalışmalarını algı yönetimi ve ikna konusunda eğitimli ve deneyimli uzman kişilerle birlikte planlamalı ve yürütmelidir.

Seçim kampanyası planlamasının yapılması öncesinde mutlaka bir ön hazırlık çalışması yapılmalıdır. Bu ön hazırlık aşamasında partiler ve adaylar amaçlarını detaylı bir şekilde tanımlamalı, olumlu ve olumsuz özelliklerini netleştirebilmeli, sahip oldukları gücü ve kaynakları etkin bir şekilde nasıl kullanabileceklerini tespit etmelidirler. Seçim kampanyası temel bir konunun etrafından yürütülmelidir. Öncelikle bu konu net bir şekilde belirlenmeli ve belirlenen bu konunun seçmenleri ve partinin rakiplerini nasıl etkileyeceği analizler yapılarak tespit edilmelidir. Adaylar ise seçmenlerin kendilerine olan bakış açılarını öğrenmeli ve seçmenle arasındaki ortak noktaları tespit ederek bu ortak noktaları belirgin hale getirebilecekleri stratejiler oluşturmalıdırlar. Tüm bunlarla birlikte seçim kampanyası hazırlık aşamasında seçmenlerin şikayetçi oldukları konular tespit edilmeli ve bu konuların nasıl çözümlenebileceğine dair arklı planlamalar yapılmalıdır. Hazırlık aşamasında eksik olan tüm bilgiler toplanmalı, tamamlanmalı, rakip adaylar ve partiler net bir şekilde tanınabilmeli, olumlu ve olumsuz yönler tespit edilebilmelidir. Rakiplerle nasıl rekabet edileceği elde edilen bilgilerle detaylı bir şekilde planlanmalıdır.

Seçim kampanyası hazırlık aşamasında slogan ve metin hazırlığı da son derece önemlidir. Bu nedenle kampanyanın yürütülmesinde mutlaka bu konuda uzman ve profesyonel bir firma ile birlikte çalışmak gerekmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık