DOLAR: 4.71 TL
EURO: 5.53 TL

Toprak Haftası Kutlandı

15 Haziran 2014 Ekleme Saati: 21:59
2.055 kez görüntülendi

Toprak Haftası Kutlandı

toprak haftası  erozyon 11-17 haziran 2014 1000Konya Toprak Su ve Çölleşmeyle Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğünün hazırladığı Toprak Bayramı programı, coşku ile kutlandı. Konya Toprak Su ve Çölleşmeyle Mücadele Araştırma İstasyonu Karapınar Hizmet binasında dünden bu güne erozyon resim sergisini ziyaret ederek başlayan program, ikram ile devam etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan yardımcısı Kudbettin Arzu, Konya Valisi Muammer Erol, Ak Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu, Tarımsal Araştırmalar ve politikalar genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan yardımcısı Kudbettin Arzu, Karapınar kaymakamı Ramazan Yıldırım, Karapınar belediye başkanı Mehmet yaka, Sivil Toplum Örgüt Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

toprak haftası Masum Burak 1000

Toprak varsa hayat var, toprak varsa bereket var diyerek sözlerine başlayan Tarımsal Araştırmalar ve politikalar genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak, “Toprağı tek bir kurum yada kuruluşun koruması mümkün değildir. Toprağı hepimiz korumalıyız” dedi.

toprak haftası mehmet yaka 1000

Hayvancılık ve tarımda söz sahibi olan Karapınar halkının mütevazi olduğundan bahsederek sözlerine başlayan Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, “İlçemizin en büyük gelir kaynağı tarımdır ve ilçemizde kuraklığa rağmen tarım yapılmaktadır. Ayrıca, enerji üssü olarak gündeme gelen ilçemizde kömür ve güneş enerji santrallerinin kurulması an meselesidir. Ama bütün bu güzellikler arasında obruklarımızın da göz ardı edilemez. Zor şartlarda hayat mücadelesi veren Karapınar hak ettiği ilgiyi görecektir” dedi.

toprak haftası cem zorlu 1000

Topraktan geldik Toprağa gideceğiz diyen AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu, “Hayatımızı toprakta buluruz. Toprağa hayat veren sudur ve toprak ve su ayrılmaz ikilidir. Suyu israf etmeden kullanmalıyız. Bunu her fırsatta söylüyoruz ama suyu hoyrat kullanıyoruz. Parasını ben verdim, burası benim arazim diyerek suyu hoyrat kullanmak hiç doğru değildir” dedi.

toprak haftası kudbettin arzu 1000

Milletvekili Cem Zorlu’nun konuşmalarına aynen katıldığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan yardımcısı Kudbettin Arzu, “Son 10 yılda şehir yaşantımızda, konutlarda ve tarımda da değişim ve gelişim yaşanmıştır. Tarıma ayrılan toprak azalıyor ve bize düşen de azalan toprağı en verimli şekilde kullanmaya çalışmalıyız. İsraf etmemeliyiz. Kaynaklarımızı sağlıklı kullanmalıyız” dedi.

Protokol konuşmalarının arkasından Toprak Su ve Çölleşmeyle Mücadele Araştırma İstasyonu sahasında oluşturulan doğa okulu gezilerek incelendi ve Soma Kömür santrali patlamasında şehit olan 301 şehit için Gındam mevkiinde 301 fidan dikimine geçildi. Erozyonla Mücadelede örnek olarak bırakılan Örnek tepe gezisi ile program son buldu.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık