DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

VAZGEÇİLMEZ KAHVALTILIK: PEYNİR

17 Haziran 2014 Ekleme Saati: 12:37
478 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Kahvaltılıklarımızın yanı sıra yemeklerinize lezzet vermek içinde kullandığımız peynir yapılım şekline göre farklı çeşitleri ile karşımıza çıkmaktadır. İzmir tulumu olarak da bilinen ve genellikle inek sütünden üretilip hayvanların tulumlarına basılıp bekleterek elde edilen tulum peyniri sarımsı renge sahip bir peynirdir.
Bir diğer peynir Karadeniz yöresine ait kuymak peyniri olmuştur. Kuymak mıhlamanın ana malzemesi olarak kullanılan ve tuzlu çökelek olarak da bilinen peynirdir. Sepet peyniri dışı beyaz içi sarımsı olan sepet kalıplarına döküldükten sonra ısıtılarak kıvama getirilen peynirlerdir. Bu peynir türü kuru olarak tüketilmektedir ve besleyici değeri çok yüksektir.
Keçi peyniri de keçi sütünden elde edilen daha sert ve kokulu bir peynirdir. Koyun peyniri ise diğer peynirlere göre daha yumuşak ve kahvaltılık olarak daha yaygın kullanılan süpermarket ve bakkallarda da en çok bulunan peynir türüdür.
Kalsiyum ihtiyacınızı süt sevmediğiniz için karşılayamıyorsanız alternatif gıda olan peynir tüketerek bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca pek çok çeşidi bulunan peynirin en çok tercih edileni ise inek peyniri olduğu gibi siz de uygun damak zevkinize göre seçerek tüketebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık