DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Yeni Uygulamalar

27 Haziran 2014 Ekleme Saati: 14:06
1.635 kez görüntülendi

Yeni Uygulamalar

muhasebecilere seminer 700KONYA SMMM (Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler) Odası Yönetim Kurulu üyelerince, Karapınar’da muhasebecilik yapan Mali Müşavirlere KDV uygulama tebliği konusunda bilgilendirme semineri verildi.

Karapınar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonunda yapılan programa Konya SMMM odası yönetim Kurulu üyeleri İsmail Kırgız, Çağlayan Koyuncu, Mehmet uyanış ve Mehmet Avcı ile Karapınar’lı SMMM katıldılar.

Seminerde Serbest muhasebeci ve mali Müşavirler, yeni yönetmelikler hakkında bilgilendirildi. Haberleşme hizmetlerinin de vergiye tabi tutulduğunu söyleyen Sayman Çağlayan Koyuncu, “3065 sayılı Kanunun 1/3 üncü maddesinde sayılan işlemler ((g) bendi hariç), ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılmasalar bile verginin konusuna girerler. Bunlar maddede yer alan bent numaraları itibarıyla aşağıdaki gibidir:

a) 3065 sayılı Kanunun (1/3-a) maddesine göre, PTT ile diğer posta ve haberleşme kuruluşları tarafından yapılan; posta, telefon, telgraf, teleks ve buna benzer haberleşme hizmetleri ile gazete, dergi, kitap, paket, koli taşıma ve dağıtım hizmetleri, havale işlemleri ile bunlara benzer diğer işlemler vergiye tabi tutulur.

Aynı şekilde TRT ile diğer kuruluşlar tarafından yapılan radyo ve televizyon hizmetleri de vergiye tabidir.

Bu hüküm, ticari nitelikli olmayan posta, telefon, telgraf, teleks ve bunlara benzer hizmetlerle radyo ve televizyon hizmetlerini kapsamaya yöneliktir. Ticari nitelikte yapılan söz konusu hizmetler, ticari faaliyet çerçevesinde yapılan hizmet olarak her halükarda 3065 sayılı Kanunun (1/1)inci maddesine göre vergiye tabi tutulur.

b) Spor-Toto, Piyango (Milli Piyango dâhil), at yarışları ve bunlara benzer diğer müşterek bahis ve talih oyunlarının tertiplenmesi ve oynanması da bunları tertipleyen ve oynatanların hukuki durumlarına bakılmaksızın vergiye tabidir” dedi.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık