DOLAR: 4.56 TL
EURO: 5.36 TL

Zabıtayı Göreve Davet

29 Haziran 2014 Ekleme Saati: 19:11
2.505 kez görüntülendi

Zabıtayı Göreve Davet

İlçemizde hizmet veren çay ocakları, lokantalar, fırınlar, pastaneler gibi bir çok gıda üzerine hizmet veren işyerlerinde, temizlik kurallarına ve hijyen dikkat edilmezken, ilgililerin konuyu ciddiye almadıklarına vatandaşlar tepki veriyor. Çarşıda içilen çayların bardaklarının % 70 inin tabanı ve ağız kenarları sarılıktan yağır olmuş. Bazı lokantalarda, tuvaletlerde ve lavabolarda temizlikten eser kalmamış. İçinde elbette temiz olanları çoğunlukta ama temizliğe dikkat etmeyenlerin gerektiği şekilde uyarılması gerektiği konusunda ilgili kurum yada kuruluşları uyarmak gereği duyduk. Şimdi temiz olanlar “Abi keşke kirli olanların ismini yazsaydın da bizler zan altında kalmasaydık diyebilirler. Ama müsterih olun ki, vatandaş temiz olanı da kirli olanı da biliyor.

Kaldırım ihlali konusunda taviz vermeden çalışacağı izlenimini uyandıran Belediyemiz, esnafların tepkisini, halkın beğenisine tercih mi etti? Halkımız tarafından memnuniyetle karşılanan kaldırım ihlali konusunda değişen bir şey olmadan belediyenin tekrar sessizliğe çekilmesi, vatandaşların kafasında, “Belediye söz geçiremeyeceğini anlayınca vaz geçti herhalde” gibi düşünmesine neden oluyor.

Mübarek ramazan ayına başlamış olmanın huzuru tüm gönüllerde hâkimiyetini muhafaza ederken, halkımızın cadde ve sokaklarda temizlik kurallarına biraz daha duyarlı olması gerektiğini ister istemez gündem yapmamıza vesile oluyor. Cadde ve sokaklarda insanların orucunu riske edecek kirliliklerin oluşmaması için daha duyarlı davranmak, hem dinimizin, hem de insanlığımızın bir gereğidir.

Açık olan çay ocağı ve lokantaların, oruç tutan kardeşlerimizin rahatsız etmeyecek şekilde tedbir almaları özellikle ricamız olur. Ramazan ayına özel, özellikle sigara konusunda çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde yaşamamız gerekmektedir. Evet herkes orucunu kendine tutar doğru ama, Müslümanın Müslümana saygı duyması gerekir. Hatta bu konuda bir yaşanmış hikaye vardı. Onu da sizinle paylaşıp saygılarımla noktayı koyuyorum

Geçtiğimiz günlerde bir makalede okudum sizlerle paylaşmak istedim. Geçmiş yıllarda bir islam memleketinde yaşayan Hristiyan bir ailenin çocuğu ramazan ayında aşikare sokakta elinde bir yiyecek yiyerek dolaşmaktaymış, bunu gören babası -evladım Müslümanlar bu ayda oruç tutar ve akşama kadar yiyip içmezler bizlerde onların bu ibadetine saygı gösterip onların gözü önünde aşikare bir şey yiyip içmeyelim der. Hristiyan’ın bu sözü ramazana gösterdiği hürmetten dolayı Allah’ın izni ile Müslüman olmakla şereflenip imanlı gitmesine sebep olmuş. Ben bu yazıyı okuyunca ister istemez aklıma şu soru geldi acaba bizler Müslüman olmakla övünüyoruz ama o Hristiyan kadar oruçluya saygı duyuyor muyuz, yoksa aman boş ver mi diyoruz. Şundan eminim ki geçen seneler oruç tutanlara karşı daha da saygılı davranılırdı şimdi ise bu yok ne derler Allahtan korkmaz kuldan utanmaz olmaktan Allaha sığınırım lütfen biraz daha dinini sevenleri kayırın onlara hürmet gösterin onlar kendi isteklerini değil Her şeyi yoktan var eden Rabb’lerinin rızasını kazanmak için bu ibadetleri yapıyorlar, yapmıyorsanız yapanları müşkül durumda bırakmayın. Saygılarımla.

Kaynak: http://edebiyatdefteri.com/yazioku.asp?id=30628

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık