DOLAR: 4.71 TL
EURO: 5.53 TL

Bayram Sevinci ve Korkusu

26 Temmuz 2014 Ekleme Saati: 16:49
1.865 kez görüntülendi

Bayram Sevinci ve Korkusu

mehmet okuyucu yeniİşte yine Bayram sevinci ve yine korkulu dakikalar

On bir ayın sultanı Ramazan ayını sağ salim bitirmiş olmanın heyecanını yaşadığımız şu günlerde, herkes bayram tatiline çıkıyor. Kimisi ailesinin, akrabalarının olduğu kendi şehrine, kimisi ise tatil köylerine göç ediyor. Kimisine kaçamak için bir fırsat, kimisine dinlenmek için.

Bayramlar, sıla-ı rahim için bir fırsattır, Bayramlar, iş yoğunluğundan sıyrılıp kafa dinlemek için bir fırsattır. Bayramlar iş nedeni ile ailesinden ayrı çalışanlara, ailesi ile beraber gezmek, kopan bağları telafi etmek için bir fırsattır. Neticede Bayramlar güzel olan her şey için bir fırsattır.

Ama Bayramların gelmesi ile hepimizin yüreğinde korku da beraber gelir. Uzaklardan gelen yakınlarımızın sağ salim evlerine dönmeleri için dua ederiz. Bayramlarda artan kaza sayısı, hepimizin yüreğini sızlatır. Uzak yakın yola giden her kardeşimizin, yollarda trafik kurallarına uymalarını, emniyet kemerlerini takmalarını özellikle tavsiye ediyoruz. Bayram sevinci, acıya dönmesin hiçbir ocakta. Gülerek kavuştuğumuz sevenlerimizden gülerek ayrılalım. Unutmayalım ki, hızlı gitmek için aştığımız hız limiti, sadece kendi canımızı değil başkalarının canlarını da tehlikeye atmaktadır.

Bayramlar da sadece şehirlerarası yollarda değil şehir içinde de yaşanan korkulu anlarda vardır. Bayram da sevinsin diyerek çocuklarımıza verdiğimiz motosikletler, sokak aralarında rallilerin yaşanmasına ve ciddi tehlikelerin sokak arasına bırakılmasına neden olmaktadır. Hem kendi ciğer parelerimizi, hem de başkalarının ciğer parelerini tehlikeye atan duyarsız ailelerin, bu konuda daha duyarlı olmalarını tavsiye ediyoruz. Gözümüzden sakındığımız yavrularımız varsın motosikleti vermedik diye azıcık üzülsünler. Onlar sevinsin diye verdiğimiz motosikletler, bize her an bir ölümlü yada yaralamalı haber olarak dönebilir. Bu konuda emniyet birimleri ciddi çalışmalar yaparak halk tarafından alkışlar almaktadır. Her ne kadar motosiklet sahipleri kızsalar da, halk bu uygulamanın daha da artırılarak uygulanmasından yana.

Ayrıca bayramlarda her şeye para gözü ile bakan ve paradan başka bir şey düşünmeyen esnaflar vardır ki, patlayıcı madde satarak çocukların eline ölümü yada sakat kalmayı satmaktadırlar. Üç kuruş para kazanacağım diye kendinden başkasını düşünmeyen bu esnafların patlayıcı madde satmalarını önlemek için Emniyet birimlerinin ve Belediye zabıta ekiplerinin gereken uygulamayı merhamet etmeden uygulamalarını bekliyoruz. Kendi cebinden başka düşünmeyen ve tehlikeyi satan bu esnaflara en sert şekilde cezai işlem yapılması, bundan sonraki bayramlarda benzeri tehlikelerin yaşanmasını önleyecektir. Bayramlarda cebinde harçlık olan çocuklarımız, ellerine aldıkları tehlikeyi bilmeden oynamaktadırlar. Bir çocuğun bu patlayıcı maddeler ile ölmesi yada sakat kalması, o patlayıcıyı satan esnafı rahatsız eder mi bilmem ama, bu konuda gereken uygulamayı yapmayan görevlilerin devamlı vicdan azabı çekmesine neden olması gerekir. Geçtiğimiz yıllarda bir esnaf kardeşimizin sattığı patlayıcı madde ile yaralanan çocuğun ölümden döndüğünü sanırım birçoğumuz unutmadık. Her zaman bu kadar şanslı olunmayabilir. Şimdi o esnaf patlayıcı madde satar mı bilmiyorum ama, o çocuk bir daha patlayıcı madde ile oynamaz.

Hepimize kendi dünyasında, ailesi ve sevdikleri ile beraber huzur dolu bir bayram diliyorum.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık