DOLAR: 4.71 TL
EURO: 5.53 TL

Diyet yaparken neden mutsuz oluyoruz?

19 Temmuz 2014 Ekleme Saati: 00:01
1.861 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Diyet yaparken neden mutsuz oluyoruz?

Diyet yapıyorum derken mutlu olan çok azdır hatta hiç yoktur. Herkes de bir bıkkın ya da daha başından yılmış bir ifade vardır. Hep aynı tablo ile karşılaşırsın, motive olmuş şekilde konuşan ama gözlerinde bitse de her şeyi yesem der bir ifade vardır. Peki, neden bu hale bürünürüz diyet yaparken, neden mutsuz oluruz? Mutsuz oluruz çünkü diyet denilince ilk akla gelen kilo vermek, kilo verene kadar her şeyden mahrum olmaktır. Bu duygular nedeniyle diyet yaparken gergin ve mutsuz oluruz. Sadece sağlıklı beslenmek ve iyi yiyerek iyi yaşamak değildir amacımız.

diyet ve mutsuzluk

Aslında amacımız beslenme yanlışlarımızı düzeltmek veya daha sağlıklı yaşamak olsa diyet yaparken mutsuz olmayacağız. Hatta mutsuz olmadığımız gibi hedeflenen kiloya çok daha dengeli bir ruh hali ve huzur ile varabileceğiz. Diyet yaparken mutlu ve günlük yaşam içinde kalabilmek için ve tüm bunların hayatınızın içinde bir ömür kalması için tek yapmamız gereken, sağlıklı besleniyorum sağlıklı yaşıyorum demek olacaktır.

Diyet yapmayı kendimize bir zulüm haline getiren bizleriz ve mutsuzluğun sebebi de yine bizler oluyoruz. Yemek yemeğe yüklediğimiz o kadar çok anlam var ki, aslında bu yüklenen anlamlar nedeniyle sanki oyuncağımız elimizden alınmış gibi mutsuzluk yaşıyoruz. Bazılarımız için belki yemek en iyi arkadaş belki de onu teselli eden tek şey. Yemek yemeğe yüklenen tüm bu anlamları değiştirmek, bu duygu karmaşaları üzerine çalışmak, belki bir destek almak diyet yapma sürecinizi kalıcı ve en önemlisi mutlu kılacaktır. Elbette bunun yanı sıra sadece anlık stresler ile yaşanan ataklar için küçük önlemler ile duygusal yemeleri daha saf veya daha az zararlı hale getirebiliriz. Tüm bu yeme atağı için kullanılabilecek seçimleri serüvende kurtaran süper besinler kısmından seçebileceğiz.

---
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık