DOLAR: 4.56 TL
EURO: 5.36 TL

Eleştiriye saygı, Başarıya sargıdır

14 Temmuz 2014 Ekleme Saati: 02:15
1.940 kez görüntülendi

Eleştiriye saygı, Başarıya sargıdır

Önce Kültür…

Bir memleketin kültürü, kültürel değerleri ile ölçülür. Herhangi yerleşim merkezine vardığımızda ilk baktığımız değer yargılarımız, o memleket hakkında edineceğimiz bilgiler ile endekslidir.

Spora eğimli olan bir vatandaş, önce spor ile ilgili faaliyetler üzerine araştırma yapar. O yerleşim merkezinin sahası var mı? Hangi branşlarda spor faaliyetleri var. Var ise futbol takımı hangi ligde… gibi.

Dini yaşantısı ön planda olan, cami, mescit, yurt, kurs, sohbet evi gibi değerlerini araştırır. Camilerde namaz kılan insan sayısına bakar.

Eğlenceye düşkün olan vatandaş, yerleşim merkezindeki içkili yada içkisiz eğlence yerlerini araştırır. Kahveleri, oyun salonlarını araştırır.

Buna benzer örneği çoğaltmak mümkündür. Ama birde her kesim insanın ortak olarak araştırdığı olmazsa olmaz değerler vardır. Bunların arasında, parklar, çay ocakları, lokantalar, hamamlar, tuvaletler gelir.

Her kesim insanın ilgilendiği kültürel değerlerimizi incelediğimizde sınıfta kalacağımız kesin. Parklarımız da zamanla yıpranan güzelliklerin yenilenmediğine ve virane olma yolunda hızla ilerlediğine şahit oluyoruz. Birde büyük şehir yasası geldi. Topu birbirinin üzerine atıp, vatandaşın ağzını tabiri caizse poyraza vermek daha bir kolaylaştı. Yok o hizmete büyük şehir bakıyor kelimesini çok duyar olduk. E büyük şehre de sıkıntılarımızı aktarmada sıkıntı yaşıyoruz. Başımıza geleni çekmeye mi mahkum olacağız. Örneğin geçn akşam Mevlana Hoşgörü parkına çay içmeye gittim. Diğer parkları da usul usul gezerek hem halkımızı hemde işletme sahiplerini dinleyerek ilgili kurumlara halkın mesajını iletmeye devam edeceğim. Yarenler parkı, ağaçları ile nostalji görüntüsü ile çok güzel ama kenar duvarlarındaki kırılan parçaların yerine yenisinin konmaması, yakın bir gelecekte dişleri gedik kaynana görüntüsüne bürünmesine neden olacak. İhale usulü kiraya verilen parkların yönetmeliğinde bu bakımları herkim yapması gerekiyor ise Belediye yetkililerimizin konuya eğilmesini bekliyoruz.

Çay ocaklarının ve lokantaların durumu da çok farklı değil. Eleştirim, elbette hepsini hedef almıyor. Ama birçoğunda gerekli temizlik kurallarına uyulmadığı gibi, insanların ortak kullanım alanı olan kaldırım ve yol kenarlarının insafsızca işgal edildiğine şahit oluyoruz. Her ne kadar konunun muhatabı olan amir ve memurlarımız bu eleştiriye kırılsa da, görünen dağ kılavuz istemez. Masa başına oturup beline telsiz almayla bu işler yürümüyor. Çevre temizliği ve görüntüsünden sorumlu olan görevlilerin, aldıkları maaşı helal ettirmesi için, adam ayırmadan ve kayırmadan görevlerini herkese eşit mesafede yapmaları gerekmektedir.

Asıl önemli konulardan birisi ise tuvaletlerimiz. İlçe sakinleri olarak bizler tuvalet ihtiyacı duyduğumuzda, bir şekilde ihtiyacımızı gideririz. Ama ya yabancılar. Ya şehirden geçerken tuvalet ihtiyacı gidermek isteyenler ne yapsın. Akşam saatlerinde çarşıda tuvalet bulmak imkânsız diyebiliriz. Tuvaletleri çalıştıran kardeşlerimiz akşam saatlerinde dükkân kapatır gibi kapatıp gidiyorlar. Ayrıca, tuvaletlerde alınan ücret ve karşılığında alınan hizmet hiçte adil değil. Eğer ki vatandaştan ücret alıyorsan masa başında oturup kolonya döküp peçete vermekle bitmiyor bu görev. Tuvaletlerin içindeki temizlik göze görünür olmalıdır. Çarşı merkezinde kesinlikle bay-bayan tuvaletlerinin hizmet vermesi gerekmektedir. Eskiden kız istemeye giderken, önce o evin tuvaletine bir bakarlardı. Temiz mi kirli mi diye. Bizim bakacak kontrol edecek bir tuvaletimiz bile yok akşam saatlerinde.

Belediye başkanımız Mehmet Yaka’nın da, yardımcısı Emre Özsoy’unda gazetemizden yaptığımız eleştirilere saygı duyarak, eksik konuların düzeltilmesi noktasında hassas olmaya çalıştıklarını defalarca gördük ve mutlu olduk. Her ne kadar BP kavşağında bir kaza olması için beklemeye aldılar isede, diğer birçok hususta, gerekli çalışmaları yaparak, eksiklerin giderilmesinde el ayak oldular. Bu yazdığımız konularda da gerekli çalışmaları yapacaklarından da şüphem yoktur. Teşekkürler başkanım. Biz halkın içinde gezerek gördüğümüz ve tespit ettiğimiz noksanları yazarak, sizde tespit ettiğimiz bu noksanların telafisi noktasında üzerinize düşeni yaparak, ilçemizi kısa sürede daha ferah bir hale getireceğiz inşallah. Allah yolunuzu açık eylesin.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. VEDAT ÇINAR dedi ki:

    Kutlarım Sayın OKUYUCU yazını begendim.Gercekten Karapınarımızın kültürü adına önemli noktalara deginmişsin.İnşallah yetkililer geregini yapar.Şahsen takip edeceğim.Başarılar..

Yukarı Çık