DOLAR: 4.86 TL
EURO: 5.70 TL

Mesleki Eğitimin Önemi

23 Temmuz 2014 Ekleme Saati: 17:01
559 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Finans departmanı, her sektörde hayati bir öneme sahiptir ve bu nedenle eğitimli elemanlara duyulan ihtiyaç da çok fazla olmaktadır. Çünkü genel olarak bir şirketin para ve kredi konularıyla ilgili faaliyetlerini düzenleyip yöneten bir iş kolu olan finans, firmaya sağlanan finansman kaynaklarıyla alakalı olarak organizasyon içerisinde devamlılığı sağlamaktadır. Yani organizasyonun rakip firmalar karşısında maddi olarak ayakta kalabilmesi, finans departmanının başarısına bağlıdır.

Kısa, orta ve uzun vadeli finansmanların yatırım amacıyla en avantajlı biçimde kullanılmasını sağlayan finans departmanı, ihtiyaç duyduğu eğitimli elemanlara üniversitelerin ilgili bölümlerinden ve finans eğitimi veren kurumlardan ulaşmaktadır. Özellikle üniversite diplomasının yetersiz kaldığı günümüzde, diplomasını eğitim sertifikaları ile desteklemek isteyen finansçıların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Bu nedenle sadece finansçı olmak isteyenlerin değil, finansman kariyerinde daha yükseklere tırmanmak isteyenlerin de tercihi finans eğitimi almaktan yana olmaktadır.

Bir organizasyonda maddi kaynakları yönetenin finans departmanı olduğunu belirtmiştik. İşte bu maddi kaynakları kısa vadede kara çeviren de pazarlama departmanıdır. Çünkü müşterilerin geçmiş, bugün ve gelecek ihtiyaçlarını analiz ederek pazara uygun ürünlerin satılmasını pazarlama departmanı gerçekleştirmektedir. Bu nedenle pazarlama departmanı da en az finans departmanı kadar büyük öneme sahip olan bir örgüttür.

Stratejik pazarlama eğitimi; pazarlama sektörüne, farklı iş alanlarına hitap eden tüketiciye, pazarlamanın unsurlarına ve tüm bunların birbirleriyle olan ilişkilerine bütünleşik bir şekilde bakabilmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle her pazarlamacının bu eğitimden geçmesi gerekmektedir. Özellikle pazarlamada yeni dönem, tüketicinin faydasına içerikler üretebilmek ve buna bağlı olarak gelen ticari başarı kavramı başlıkları altında verilen derslerin teorik ve pratik faydasının unutulmaması gerekiyor.

Tüketici davranışlarını önceden kestirebilen ve pazarı anlamlandırabilen bir pazarlamacıya, firmanın maddi kaynaklarını etkin bir şekilde organize edebilen bir finansçıya her zaman ihtiyaç vardır. Bu nedenle kişilerin kendi özelliklerine uygun olan eğitimleri alarak kariyer hedeflerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık