DOLAR: 4.59 TL
EURO: 5.42 TL

Motosiklet Alırken Gaza Gelmeyin

23 Temmuz 2014 Ekleme Saati: 16:59
614 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

İstanbul’un trafik çilesi yüzünden otomobil almak yerine elektrikli motosiklet almayı tercih eden birçok insan var. Fakat ülkemizde maalesef motor kullanan insanların halen yeterince bilinçli olmadığı görülüyor. Çünkü elektrikli motor kullanımı bir sürat yarışı olarak algılayan ve bu nedenle kaza yapan, egzoz salınımı ile çevreye zarar veren bilinçsiz kişilerin sayısının azımsanmayacak kadar fazla olduğunu biliyoruz. Gene de insanların bilinçlenmesi ve kendileri için en uygun motoru seçmesi için çeşitli önerilerde bulunacağımız bu yazıyı yazarak motosiklet meraklılarına yardımcı olmak istiyoruz.

Elektrikli motor kullanmak istiyorsunuz diyelim, ancak ilk önce eğitim şart diyoruz! Çünkü sadece motor ehliyetinizi aldıktan sonra hangi motoru almaya karar vereceğinizi düşünebilirsiniz. Bu noktada ufak bir hatırlatma yapmak isteriz,; en çok bilinen, en hızlı olan ya da tasarımı en çok etkileyici olan motorun en iyisi olacağı yönündeki algınızı acilen değiştirmelisiniz. Unutmayın ki iyi motor, sizin beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayabilen ve anatomik olarak size en çok uygun olabilendir. Bu nedenşe belki de piyasada ‘’en iyi’’ olarak lanse edilen bir motor; sizin anotominiz, bilginiz, sürüş beceriniz, tecrübeniz ve motoru kullanım sahanız için en kötü motor seçimlerinden biri olabilir. Ne yazık ki çoğu insan bu hataya düşme gafletinde bulunuyor. Bu nedenle artık bu yanlışa düşmeyin ve kendi beklentilerinizi en iyi şekilde analiz ederek elektrikli motosikletler hakkında olabildiğine fazla araştırma yapın. Bu araştırmayı çeşitli blogları okuyarak, forumları inceleyip sorular sorarak ya da bir bilene danışarak gerçekleştirebilirsiniz. Hem ne demişler? Bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır.

Motosiklet alırken motorun hız yapma kapasitesini değil, bu kapasitenin size uygunluğunu baz almanız gerekiyor. Aksi takdirde sadece gaz pedalına basmak isteyen birinin kısa sürede ölümle sonuçlanabilecek bir trafik kazasına kurban gideceğini unutmamalıyız. Unutmayın ki hiçbir şey sizin canınızdan daha kıymetli değil! Bu nedenle motosikletinizi alırken sizi güvende tutacak ekipmanları da satın almalısınız. Ayrıca sırf çok ‘’şekil’’ diye veya motorundan güçlü sesler çıkıyor diye bir motosikleti almaya kalkmayın. Dediğimiz gibi, ilk önce kendinizi tanıyın!

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık