DOLAR: 4.71 TL
EURO: 5.53 TL

Varis Belirtileri Nelerdir?

30 Temmuz 2014 Ekleme Saati: 16:20
1.061 kez görüntülendi

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis oluşumları özellikle bacaklarda toplardamarlarda oluşan genişleme, uzama ve büklüm büklüm kıvrılma şeklinde ortaya çıkan bir sorundur. Bu sorun diğer memelilerde tespit edilmemiştir. Ayaklardan kalbe ve akciğerlere kanı taşıyan damarların bu görevlerini yapamaması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Varis türleri nelerdir?

Varisler büyüklükleri ve cilde olan yakınlıklarıyla 3 farklı şekilde sınıflandırılmaktadır. Bunlar;

  • Büyük varisler (variköz venler): Bu tür varisler ciltte fark edilecek kadar çıkıntı yapmış, çapları 4-15 mm arasında değişen türlerdir. Genellikle büyük bir yüzeysel damarda olan kapak yetmezliği sonucunda gelişim gösterirler.
  • Orta boy varisler (retiküler venler): Bu tür varisler ciltte hafif derecede çıkıntı yapmış ve çapları 2-4 mm arasında değişiklik gösteren varis türleridir. Genellikle daha küçük çaptaki yüzeysel damarlarda gelişen kapak yetmezliği sonucunda gelişim gösterirler.
  • Kılcal varisler (spider venler): Bu tür varisler cilt yüzeyinde çıkıntı yapmayan ve çapları 1-2 mm den daha küçük olan renkleri kırmızı mor olan varis türleridir. Genellikle bir ya da daha fazla sayıdaki yüzeysel küçük damarların kapak yetmezliği sonucunda gelişim gösterir.

Başka hastalıklarda olduğu gibi varis belirtileri de ilerleme durumuna göre farklı özellikler gösterir. İlk başlarda kılcal damarlarda oluşan varisler fazla belirti vermediği gibi fazla yakınmaya neden olmaz. Eğer bu aşamalarda tedavi edilmezlerse, ilerleyen aşamalarda farklı belirtilerle kendini göstermeye başlar. Yanma, kaşınma, ağrı, kramp gibi etkiler önlem alınmadığında yaralara, kanamaya sebep olabilir. Bu oluşumların varis ülserine dönüşmesi halinde hastalar için dayanılmaz bir süreç işlemeye başlar.

Varis belirtileri nelerdir?

  • Genişleyen ve kıvrılan damar görüntüsü dikkat çekmeye başlar: Varisin ilerlemesiyle birlikte çıplak gözle görülecek kadar damarlarda morluklar ve kıvrımlaşmalar olmaya başlar. Bunlar cilt dışına taşmaya başlar. Özellikle tedavisi gecikmiş olan varislerde bunu hastanın kendisi bile rahatlıkla belirleyebilir.
  • Bacaklarda ağrı ve krampların olması: Kişilerde sıkça kramplara maruz kalıyorsa, mutlaka varisler açısından incelenmeleri gerekir. Özellikle akşam saatlerin de oluşan bacak krampları varislerin en belirgin belirtileri arasındadır. Kramplara eşlik eden ağrıların olması da, varislerin bir özelliğidir. Kişiler kendilerinde bu belirtileri görüyorsa, mutlaka bir doktora gitmelidir.
  • Bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve şişkinlik olması: Varislerin belirtileri arasında yer alan uyuşma, karıncalanma ve şişlikler oldukça rahatsızlık veren etkilerdir. Otururken, yemek yerken bacakların uyuşması gibi etkileri yaşayan kişiler varisler açısından değerlendirilmelidir. Şişkinliğe bağlı olarak bacaklarda kaşıntı ve terleme olması da, varis belirtileri arasında yer alır.

İlerleyen varis oluşumlarındaki belirtiler nelerdir?

Yukarıda sayılan belirtilerin olması halinde kişilerin mutlaka doktora giderek uygun bir tedavi yoluna başvurması gerekir. Eğer teşhisi ve tedavisi aksatılan varis sorunlarında ileri aşamada iyileşmeyen yaralar, kanama gibi belirtilerle yaşanan varis ülseri görülür.

Ciltte kalınlaşma, sertleşme ve kanama olması: Varis tedavisinin geciktirilmesi durumunda ciltte sertleşme, kalınlaşma ve kanama meydana gelebilir. Bu durumdaki hastalarda gözle görünen ve elle hissedilen ciltte kabarıklık bariz şekilde görülür. Varisleri bu aşamaya kadar getirmek uygulanacak tedavilerin bile sonuçsuz kalmasına neden olabilir. Varisler cilde yakın olan yüzeylerde olduğundan, en küçük bir zorlanmada bile kanama eğilimi gösterir.

Varis rahatsızlığı mutlaka önemsenmelidir. Bu oluşumların ilk aşaması olan kılcal damarlarda olan varislerin fazla önemsenmemesi, varislerin ilerlemesine neden olmaktadır. Bunlar fazla yakınmaya neden olmadığından ve görünümü etkilemediğinden dolayı önemsenmemektedir. Ancak varislerin ileri aşamasında yaşanacaklar başka hastalıkların oluşmasına neden olacağından, tedavi için gecikilmemelidir. Varisler tedavisi olan hastalıklardır. İhmal edilmemeleri dolaşım sorunları ve pıhtı oluşumu gibi etkilere maruz kalmayı önleyecektir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık