DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Başbakan Davutoğlu Oldu

21 Ağustos 2014 Ekleme Saati: 19:15
1.093 kez görüntülendi

Başbakan Davutoğlu Oldu

21 Ağustos 2014, Perşembe

başbakan davutoğlu 700Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’de genel başkan ve başbakan adaylarının Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olduğunu açıkladı.

İşte Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları:

– Çok hassas bir çalışma yürüttük, çok istişarelerin ardından bu aşamaya geldik. Hiçbir partinin kendi içinde müracat etmediği parti içi dayanışmaya müracat ettik. Şu anda da tüm birimlerimizdeki kardeşlerimizin düşüncelerini aldığımız kararı açıklayacağız.

– Burada birkaç hususu aktarmak istiyorum. Adayımızın belirlenmesinde gerçekten büyük bir zaman ayırdık. Her önemli kararda olduğu gibi, sokaktaki vatandaşımızdan partinin en üst kademesine kadar görüşler aldık. Bu süreçte elbette birçok isim çıktı. Bu isimlerin hepsi de bu göreve layıktır ve gurur vericidir. Defaatle söyledim. Kim var diye sorduğumda ‘ben varım’ diyen birçok arkadaşım vardı. Çok sayıda arkadışımız önerildi.

– Süreci, barış içinde belli bir noktaya getirdik. Çok şeyler söylendi, ama bunları duymadan bu aşamaya geldik. Bu süreç, genel başkanının her zaman yanında olacaktır. Yeni genel başkan, ortak akılla yol yürüyecek, AK Parti’nin hukukunu el üstünde tutacaktır.

– İstişare sürecinde, çok sayıda isimden birini seçmemiz gerekiyordu. Belli kriterler olmalıydı. Bunlardan biri, 3 dönem kuralıydı. Bu kural, halkımız tarafından alıcısını buldu. Daha önce bu kurala takılan olmadı, ama bundan sonra takılanlar olacak.

– Başka bir kriterde Genel Başkan ile Başbakan’ın aynı kişi olmasıydı. Partimiz iktidara geldiğinde Genel Başkan ile Başbakan farklıydı, biz bunun zorluğunu yaşadık. Yeni süreçte de Genel Başkan ile Başbakan’ın aynı kişi olmasını istedik.

– Partimizde herhangi bir arkadaşımızda herhangi bir kırgınlık olmamıştır, olmayacaktır. Onlarca arkadaşımız engin birikime ulaşmıştır.

– 27 Ağustos’ta AK Parti’nin olağanüstü genel kuruluna, genel başkan adayı olarak girecek arkadaşımız Dışişleri Bakanımız Konya milletvekilimiz Ahmet Davutoğlu kardeşimdir.

ERDOĞAN DAVUTOĞLU İLE BİRLİKTE SALONA GİRDİ

Erdoğan, AK Parti’nin, 27 Ağustos’ta yapılacak Olağanüstü Kongresi’nde partinin yeni genel başkan adayını açıklayacağı salona Ahmet Davutoğlu’yla birlikte girdi.

Bazı bakan ve milletvekillerinin de Erdoğan’ın açıklama yapacağı sırada bulunması için hazır bulundu.

DAVUTOĞLU AK PARTİ GENEL MERKEZİ’NE GİTTİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 17:30 sularında Dışişleri Bakanlığı konutundan ayrılarak AK Parti Genel Merkezi’ne gitti.

Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni genel başkan ve başbakanı saat 18.00’de açıklayacak olmasının duyurulmasından sonra gözler ismi başbakanlık için geçen Ahmet Davutoğlu’na çevrildi. Bugün resmi bir programı bulunmayan Davutoğlu, gün boyunca Dışişleri Konutu’ndan ayrılmadı. Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi’ne garaj girişinde kameralara görüntü vermeden girdi.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/politika_yeni-basbakan-ahmet-davutoglu_2239018.html

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık