DOLAR: 4.71 TL
EURO: 5.53 TL

kurun kurmayız, kuralım kurdurmayız

13 Ağustos 2014 Ekleme Saati: 01:57
2.732 kez görüntülendi

kurun kurmayız, kuralım kurdurmayız

Nereye Gidiyoruz, Bir Bilen var mı?

Gelişen Karapınar’ın gerileyen yönlerinin de göz ardı edilmemesi gerekmiyor mu? Şehrimiz güzelleşiyor, güzel güzel toplu konutları, eskisinden kapasite olarak çok farklı olmasa da hastanesi, Yolları, kanalizasyonu, organize sanayisi ve buna benzer birçok güzel yanı var.

Ancak, bir başıboşluk var ilçemizde. Kaldırımlarımız yollarımızla özdeş değil mesela, e muhatabı kim, büyük şehir. E kardeşim, büyük şehir kendi hizmetinden ilçelere bakamıyor ki. Camiye lazımken mescide haram sözünü sık sık duyacağız sanırım. Kaldırımlarımız hiçte şehrimize yakışmıyor ve insanlarımız bölesi kaldırımlara layık değil. İki yıldır bir kaldırım ihalesi lafı, artık ciddiyetini bile yetirdi. Biz bile takip etmez olduk. “Kaldırım ihalesi mi, aman boş ver bir şey çıkmaz”. Düşüncesi beynimize kazındı artık.

Kur kurmam, kurayım kurdurmam

Ayrıca hem nüfus olarak hem de yerli yabancı sayısı olarak artan nüfusumuz, bir çok güzelliğin yanı sıra ilçe merkezinde güvenliğin, huzurun da azalması yönünde de olumsuz etkileri olmuştur. İlçe merkezinde yabancı uyruklu insanların artması, ilçe yerlisini huzursuz etmeye başlamıştır. Son günlerde yaşanan olumsuz olaylar, ilçe halkının psikolojisini ciddi derecede bozmuştur. Çocuk sesleri ile dolan cadde sokaklarda sessizlik hakimiyet kurmuş ve sessizlik ilçeyi teslim almıştır. İnsanlar çocuklarını evden çıkaramaz hale gelmiştir. Ama nedendir bilinmez ilçenin güvenliği için olmazsa olmazlardan birisi olan güvenlik kamerası kurulumu noktasında kayda değer bir adım atılmamıştır. İlçemizde halkın sesi olarak gündemi sıcak tutmaya ve ilçesine yararlı olmayı kendine ilke edinen Okuyucunun Sesi Gazetesi olarak, ben acizane ilçenin merkezi yerlerine güvenlik kamerası kurmak için girişimde bulundum. Ancak özel sektör olmam hasebi ile izin noktasında sıkıntı yaşadık. Yaklaşık altı ay önce Kaymakamlığa konu ile ilgili düşüncemi açıkladım ancak özel sektör olmam hasebi ile bunun mümkün olmadığı söyledin. Siz kurun, kuramayız, ben kurayım kurdurmayız…

İlçenin güvenliği açısından önem arz eden güvenlik kamerasının kurulmaması yada kurulmasına engel olunması kafalarda değişik soru işaretleri uyandırıyor.

Ayrıca şehrin ıhtı (karanlık ve tenha) köşelerinde esrar ve eroin tacirleri ve kullanıcıları vatandaşlar tarafından endişeye vesile oluyor. Ancak vatandaşların da bildiklerini emniyet ile paylaşmaları gerekiyor. Emniyet birimlerine yardımcı olmak için şüpheli durumlarda gerekli kolluk kuvvetlerini arayarak vatandaşlık görevimizi yapmalıyız.

Ayrıca emniyet güçlerinin sayısının azlığı ve sorumluluk alanlarının çok geniş olması ilçe emniyet birimlerinin yetersiz kalmalarına neden olmaktadır. Ancak vatandaşında emniyet birimlerinden şikayeti, 155 aradıklarında gerekli ilgiyi göremedikleri yolundadır. Yaptıkları ihbarlara polisin gelmediğinden şikâyetçiler. Bununda ilgili makamlarca dikkate alınmasını bekliyoruz.

Karyem tarafından gelen kokular vatandaşı tedirgin ediyor. Konu ile ilgili yetkililerin doyurucu bir açıklama yapması bekleniyor. Çiftlikteki hayvanların elden çıkarılmasında, amaç ne. Varsayım ile milletin kafasını tedirgin etmek istemiyorum ama milletin kafası zaten tedirgin. Vatandaşın ve üyelerin bu konuda muhatap alınıp bilgi paylaşımı yapılması gerekmektedir.

Anıt Meydanı Peşkeş mi çekiliyor

Yapımından bu güne kadar milletin ağzında sakız olan anıt meydanı, şimdi de bir ranta mı kurban ediliyor sorusu halkın yeni gündemi. Halka hizmet edecek alan anıt meydanı, yine halka hizmet için var olan Belediye Başkanlığı tarafından ihale usulü, yap işlet devret kuralı ile kişi yada kişilere kiralanmıştır. İsim belirtmiyoruz çünkü, resmi bir açıklama yapılmamıştır. Ancak ihalenin duyurusunun Belediye amfisinden yapıldığını söylediler. Bu ne kadar doğru ne kadar yanlış araştırılacak. Belediye amfisinden duyuru yapıldığını nasıl ispat edecekler merak ediyorum. Herhalde makbuz yeter demeyeceklerdir. İlçemizde bu hizmete aday olduğu halde ihale gününü duyamadıkları için giremediğini söyleyenler, ilçede oturmayan birisinin nasıl duyup ihaleye girdiğini merak ediyorlar. Ama eğer ilan Konya’da yapıldı ise sözüm yok. E nede olsa büyük şehir belediyesi ile ortak çalışıyoruz artık. Bakalım bundan sonra nerelerde benzeri ihaleler yapılacak? Ali tepesi, 100 yıl gibi büyük paraların döneceği yerleri bakalım kimler nasıl tutacak.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. KaRaPıNaRLı dedi ki:

    Benim tahminim bu ihaleyi alan şahıs ile ilgili kuruluş arasındaki anlaşma şöyle olsa gerek,Belediyeni Spora ayırdığı bütçe geçmiş yönetim tarafından bitirildiği söyleniyor ki ,burayı alan şahıs Belediyenin spor bütçesini karşılyor olsa gerek .Söylenti bu ki spor kulübü kendi ve diğer spor kulübünde ki oyuncalara maaş bağladığı oyuncular tarafından söyleniyor.Bu para Belediye bütçesinden olmadığına göre belli ki bir gömü bulunmuştur.Bu gömü de Taş üstüne bina yapan sponsor olsa gerek.Danışıklı dövüş gibi bişey….Acaba banada maaş bağlarmı ki bana aylı 500 tl yeter…Kale arkasında iyi top toplarım.

Yukarı Çık