DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Güncel Patates ve Fasulye Fiyatları

16 Eylül 2014 Ekleme Saati: 21:39
746 kez görüntülendi

Güncel Patates ve Fasulye Fiyatları

Patates orijini Türkiye olmayan nadir bitkilerden biridir. Güney Amerika’nın And dağlarından gelmiştir. Dünyamızın giderek büyüyen açlık sorununa cevap verebilecek önemli bitkilerin başında gelmektedir. Patates, ülkemize 150 yıl kadar önce Rusya ve Kafkaslar üzerinden doğu bölgelerimize, bir asır kadar önce de Avrupa üzerinden batı yörelerimize girmiştir. Bugün yurdun hemen her yerinde yetiştirilebilmekle beraber, özellikle Orta Anadolu’da önemli durumdadır. Patates bitkisinin kök sistemi zayıf olduğundan derin profilli, havadar, yumuşak, kabarmış, iyi ısınabilen ve süzek topraklarda bol verimli olur, düzgün ve kaliteli yumrulu ürün verir. Ağır bünyeli topraklar kök gelişmesini engeller, yumruları çürütür. Patates toprak reaksiyonunun nötr ve hafif asit ( pH = 5.5 – 6.0 ) olduğu koşullarda daha iyi gelişir.
Patates fiyatları üretim fazlalığı veya azlığı durumu göre değişimler göstermekte üretimin fazla olduğu yıllarda değerinin altında alınıp satılmaktadır. Genel olarak çiftçi ile büyük firmalar arasında sözleşmeli olarak üretimi yaptırılmaktadır. 2013 yılında marketlerde 2 – 3 TL/Kg satış fiyatını gören patates fazla üretimin olduğu yıllarda ise üretim maliyetinin altında bir fiyattan alınıp satılmaktadır. Bu durum ise üreticinin zarar etmesine neden olmaktadır.
Kuru fasulye fiyatları da 2013 yılında oldukça artmıştır. Bu durum üretim planlamasını ürünün bir yıl önceki fiyatı üzerinden yapan çiftçimizi 2014 yılında daha fazla fasulye ekmeye teşvik etmektedir. İhracatın olmadı bir durumda üretimin de fazla olması ürünün fiyatını oldukça düşürmekte üreticisinin hayallerini bir yıl daha ertelemesine neden olmaktadır.
Sektörün ne kadar önemli olduğu konusu her kes tarafından bilinmekte ve ilerleyen yıllarda daha da önem kazanacağı ortak kabul görmektedir. Ülkemizde 2001 yılında Doğrudan Gelir Desteği (DGD) adı altında tarım kesimine tarımsal desteklemeler ödenmeye başlamıştır. Avrupa Birliğine uyum sürecinde “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından tarım kesimine tarım ürünlerinin işlenmesi, değerlendirilmesi ve pazarlanması konularındaki tarımsal yatırımlar hibe programları ile desteklenmektedir. Tarımsal bilgi paylaşımı sloganı ile yolan çıkmış olan web sitemiz kısa sürede oldukça büyük kitlelere ulaşmıştır. Genel olarak bitki sağlığı, bitkisel üretim, tarımsal hibeler, tarımsal desteklemeler ve güncel tarım haberleri gibi birçok konuda bilgiye ulaşabileceğiniz sitemize hepinizi bekleriz. eziraatci.com ailesi olarak sağlıcakla kalmanız dileklerimiz ile.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık