DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Güneş Gözlüğü Lüks Değil, Bir İhtiyaçtır

3 Eylül 2014 Ekleme Saati: 08:59
1.307 kez görüntülendi

Güneş Gözlüğü Lüks Değil, Bir İhtiyaçtır

Güneş gözlüğünün faydaları

Güneş gözlüğünün faydaları 700Güneşin yaydığı ultraviyole (UV) ışınlarının, cilt kadar göze de ciddi zararlar verdiğini söyleyen Dünyagöz Ataköy Hastanesi’nden Opr. Dr. Mahmut Öztürk, “Güneşe fazla maruz kalmak; katarakt, makula dejenerasyonu (sarı nokta) ve retina hastalıklarına neden olabiliyor. UV ışınları, gözdeki korneayı kurutabilir, kaşıntı, batma, yanma ve kanlanma gibi şikayet ve hasarlara neden olabilir” diyor. Zararlardan korunmak için mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerektiğini söyleyen Öztürk, gözlüğün faydalarını şu şekilde sıraladı:

DAHA KESKİN GÖRÜŞ
Kontrast duyarlılığını artırarak net görmeyi sağlar.

Uzun süre gözlüksüz şekilde güneşte kalmak; karanlıkta görmeyi ve adaptasyonu azaltır. Güneş gözlüğü takmak ise tüm bunu sorunları önler.

Görüntünün dağılmasını ortadan kaldırarak daha keskin görmeyi sağlar.

Renk kontrastının netleşmesini sağlayarak güneşin yarattığı dağınıklığı önler.

Güneş gözlüğü seçerken, gözlüğün fonksiyonu ön planda tutulmalıdır. Göz etrafını örten, yan ve üst siperliği olan çerçeveler, gözün güneşten daha iyi korunmasını sağlarken camlarının homojen renkte olması görme keskinliğini artırır.

Güneş gözlüğünün önemi

Yaz aylarında güneş gözlüğü takmadan güneşe çıkmanın ciddi sorunlara neden olduğunu belirten uzmanlar, “Kaliteli güneş gözlüğü takın” diyor. Dünyagöz Ataköy Hastanesi’nden Op. Dr. Mahmut Öztürk, güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle özetledi: “Güneş gözlüğü kesinlikle işportadan alınmamalı. Çerçevenin göze mümkün olduğunca yakın durmasına dikkat edilmeli. Göz etrafını örten, yan ve üst siperliği olan çerçeveler tercih edilmeli ve camlarının homojen renkte olmasına özen gösterilmeli. Çok koyu renkli camlar gözdeki kontrastı bozar ve görme keskinliğini azaltır.”

Kalitesiz Güneş Gözlüğü Kataraka Sebeb Oluyor

Yazısı 2011 Göz Hastalıkları kategorisi altında | yorum yok

Kalitesiz güneş gözlüğü katarakta sebep oluyor
Yaz mevsiminin gelmesi ve güneşin sıcak yüzünü göstermesi doğal olarak güneş gözlüğü kullanma oranını da artırdı. Ancak güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken önemli bazı hususlar var.

Uzmanlar, güneş gözlüklerinin rastgele alınmaması ve ucuz olduğu için tercih edilen; ancak ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu özelliği olmayan gözlüklerden kaçınılması gerektiğini söylüyor. Ünlü markaların kötü taklitleri katarakt başta olmak üzere gözlerde kalıcı bazı hasarlara da sebep olabiliyor. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Uzmanı Operatör Doktor Levent Ersan, güneş gözlüğü satın alırken, uzun dönemde gözlerin sağlığını maksimum koruyacak olanların seçilmesi gerektiğini anlatıyor. Piyasada çok sayıda taklit ürünün bulunduğuna dikkat çeken Ersan, güneş gözlüklerinin tezgâhlardan ya da işportacıdan değil; mutlaka optikçilerden alınması gerektiği üzerinde duruyor. Kalitesiz, ultraviyole ışınlarını geçiren, bozuk camlardan yapılmış güneş gözlüğü kullanıldığında göz bebeklerinin büyüdüğünü ve dolayısıyla zararlı ışınların göze daha çok girerek retinada olumsuz etkilere yol açtığına dikkat çeken Levent Ersan, yanlış güneş gözlüğü kullanımı sebebiyle katarakt ameliyatlarının 30-35 yaşlarına kadar düştüğünü söylüyor. Ersan, “Bu tür gözlükler uzun süre kullanıldığı zaman iki göz arasındaki ilişkiyi de bozmakta ve bulanık hatta çift görme rahatsızlıklarına neden olmaktadır.” diyor.

Göz hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Tezel İyiiz de sahte gözlüklerin gözde ciddi hasarlara neden olabileceğini vurguluyor. İyiiz, “Gözlüğün modelinden çok işlevi ön planda olmalı, ultraviyole korumalı bir güneş gözlüğü kullanılmalı. Güneş gözlüğünü taktığınızda gözünüzün bulanmaması gerekiyor. Satın alacağınız güneş gözlüğünü ışığa karşı tutun. Ardından gözlüğü aşağı-yukarı oynatın. Böyle yaptığınızda camında dalgalanmalar oluyorsa gözlük camı kalitesizdir.” diyerek gözlük seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde duruyor.

Kaynak: (Derleme)

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık