DOLAR: 4.56 TL
EURO: 5.36 TL

DİKKAT, Çiftçiye Önemli Uyarı

25 Ekim 2014 Ekleme Saati: 11:55
1.799 kez görüntülendi

DİKKAT, Çiftçiye Önemli Uyarı

 

Türkiye’nin en bilinçli çiftçilerinden olan Karapınar Çiftçisine ÇKS uyarısı

2015 YILI ÇKS BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2015 Yılı Çiftçi Kayıt Sistem çalışmaları ve müracaatları ile ilgili olarak Karapınar Ziraat Odası Toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya konuşmacı olarak İlçe Tarım Müdürü Tayfun GÖKÇE, Ziraat Mühendisi Veysel ZENGİN ve Ziraat Teknikeri Ünal KARAGÖZ ile evsahibi olarak Ziraat Odası başkanı Hikmet Bozaklı, Nadi Özdil ve Mesut yardımcı katıldı. Toplantıda Muhtarlar derneği başkanı fahri Sağlık ve Muhtarlara konu ile ilgili bilgiler verildi.

Açılış konuşmasını yapan İlçe Müdürü Tayfun GÖKÇE “ 2014 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi çalışmalarını başarılı bir şekilde tamamladıklarını, bu süreç içinde beraber çalıştığımız Ziraat Odası Başkanlığına, Muhtarlarımıza ve İlçe Müdürlüğüm personeline bu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum, 2015 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi müracaatlarının 31.12.2015 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili İlçe Sistem Sorumlumuz Ünal KARAGÖZ sizleri bilgilendirecektir.” Dedi.

İlçe Çiftçi Kayıt Sistem Sorumlusu Ünal KARAGÖZ’de “ 2014 Yılı içeresinde Çiftçi Kayıt Sistem Yönetmeliği değişmiştir. Bu Yönetmeliğin “Çiftçilerin ÇKS’ye kayıt olması, kontrol lerin yapılması ve ÇKS’nin güncellenmesi” bölümünün 2.maddesinde ; Üretim yılına ilişkin çiftçi başvuruları bir önceki yılın 31 Aralık tarihinde sona erer. Çiftçilerin bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak üzere ÇKS’ye yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapılamaz. Ancak çiftçiler, içinde bulunulan üretim yılında ÇKS’ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerinin güncellenmesini, üretim yılının 15 Mart-15 Mayıs tarihleri arasında yapabilirler. Hükmü bulunmaktadır. Bu hükme göre 2015 Yılı Tarımsal Desteklemelerden yararlanacak olan Çiftçilerimizin 2015 Yılı Çiftçi Kayıt Sistem dosyalarını engeç 31.12.2014 tarihine kadar İlçe Müdürlüğümüze bildirilmemeleri gerekmektedir. Mevcut durum itibarı ile 31.12.2014 tarihine kadar 2015 Yılı Çiftçi Kayıt Sistem dosyalarını İlçe Müdürlüğümüze teslim edemeyen çiftçilerimiz 2015 Yılı Tarımsal Desteklemelerden yararlanması mümkün değildir. Bu nedenle İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak konunun tüm çiftçilerimize duyurulması amacıyla, Muhtarlara yönelik olarak bu toplantıyı düzenlemiş bulunuyoruz. Dedi. Diğer konuşmacı Ziraat Mühendisi Veysel ZENGİN’de konuşmasında “ Geçmiş yıllarda ÇKS müracaatlarında istenilen Muvafakatname-2 belgesinin 2015 yılından itibaren kalktığını bunun yerine taraflar arasında Kira Sözleşmesini düzenlenmesi gerektiğini, 100 dekarı aşan Kira sözleşmelerinden Noter tarafından düzenlenme şartının artık olmadığını, Muhtarların Formları onaylarken imzaların mutlaka huzurlarında atılması , belgelerin temiz ve okunaklı bir şekilde hazırlanması gerektiğini belirtti. Daha sonra toplantıda soru cevap kısmına geçildi. Düzenlenen toplantı saat: 15.00’de sona erdi.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık