DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Süt Toplayıcıları Dertli

15 Ekim 2014 Ekleme Saati: 23:54
2.940 kez görüntülendi

Süt Toplayıcıları Dertli

Süt toplayıcılarına gps takip sistemi

süt toplayıcılarına 700Konya ili İl Hıfzısıhha kurulu kararı ile İnsan sağlığı ve hijyenik sütün üretilmesi amacı ile sütlerin toplama yada üretme merkezlerine nakli sırasında hijyen kuralları dahilinde toplanması ve mobil araç takip sistemi ile yürütülebilmesi amacı ile özel toplayıcıların kayıt altına alınarak, mobil takip sistemine geçirilmesi amacı ile süt toplayıcıları ve Konyadan ve Karapınar İlçe Tarım Müdürü Tayfun Gökçe’ninde içinde bulunduğu bir heyet süt toplayıcılarına konuyu açıkladılar.

Zaman zaman gerilmelerin yaşandığı toplantıya, Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yardımcısı Orhan Tat, Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesnden Atilla TOKGÖZ, sağlık teknisyeni VeterinerAbdullah Demircan, Karapınar Süt Üreticileri birliği Başkanı Kemal Yaşar Yükseler, İlçe Tarım Müdürü Tayfun Gökçe, İlçe Tarım Müdürlüğü Veteriner hekim Alper Topbaş, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozaklı ve süt toplayıcıları katıldılar.

Alınan Bilgilere göre, 31 Aralık 2014 tarihine kadar, süt toplama araçlarında gerekli şartları yerine getirenlere Karapınar İlçe tarım Müdürlüğünce “Süt taşıyabilir” yetki belgesi verilecek. Bu belgenin alınması için aranan temel şartlar ise, Cidarlı tank(Yalıtımlı), Gps ve Isı sensörü cihazı olarak bilgi verildi.

Uygulama hakkında maddi olarak yıpranacaklarını söyleyen bazı toplayıcılar, yönetmeliğe tepki verirken, bu uygulamanın kaçınılmaz olduğunu söyleyen Süt Toplayıcısı Hakan Akkaya, “Sağlıklı süt toplamak ve gerekli merkeze ulaştırmak için alınan bu karara saygı duyuyorum ve gerekli belgeleri alabilmek için çalışmalara başladım bile. Amaç insan sağlığı ise bu kurallara uymak da bizlere düşer. Gerekli belgeyi alarak, işimiz daha kontrollü ve sağlıklı yürüteceğim “dedi.

---
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık