DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Halı Piyasası ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

19 Kasım 2014 Ekleme Saati: 18:23
712 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Her evin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olan halılar, farklı çeşitlerde, modellerde ve boyutlarda gelmektedir. Bu değişkenlerden etkilenen halı fiyatları da çok büyük bir aralıkta seyretmektedir. Birbirinden farklı binlerce farklı model olması her zevke ve her keseye hitap eden dev bir sektörü oluşturan en önemli etkenlerden birisidir.

Hem evimizin iç dekorasyonuna uygun hem de fahiş olmayan binlerce halı arasından en iyisini seçmek için araştırma yapmak gereklidir. Fiyatının karşılığını alamayan kalitesiz halılara küçük bir servet harcamamak için dikkat edilmelidir.

Halı fiyatları, halı satın alırken insanın kafasını kurcalayan en önemli unsurlardan birisidir. Çünkü hoşunuza giden ya da evinize çok yakışacak olan halı modeli, sizin bütçenizi aşabilir. Bu gibi sorunlar yaşamamak için halı almadan önce bilmemiz gereken bir kaç unsur var. Öncelikle halınızı evin hangi odasında kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Örneğin banyoda kullanılacak halı ıslanacağı için, ıslandığında zarar görmeyen bir halı tercih edilmesi uygun olacaktır. Ya da yolluk halısı alınırken, çok kullanılacağı için malzeme açısından sağlam bir halı tercih edilmelidir. Alacağınız halının kullanım sıklığı da önemlidir. Yatak odasına alınacak bir halı, salona alınacak halıdan daha az kullanılacak ve daha az yıpranacaktır. Bu sebepten, salon için alacağınız halı daha sağlam bir malzemeden üretilmiş olmalıdır. Tabii ki daha uzun süreli kullanılabilecek daha sağlam bir halı, kalitesiz halıya göre daha pahalı olacaktır. Ancak fiyata değil kaliteye önem vermek size kısa aralıklarla yeni halıya harcanacak paradan kurtarmaktadır.

Halının fiyatını belirleyen en önemli unsur metrekareye düşen iplik ağırlığıdır. Halı ne kadar sık iplikle ya da elyafla dokunduysa, saha sert ve daha sağlam olacağı için, haliyle fiyatı da aynı oranda artmaktadır. Bu yüzden halı seçerken dikkat etmemiz gereken şeylerden biri ipliklerin sıklığına bakmaktır. Estetik açıdan bakacak olursak ise, özellikle elde dokunan halılar desenin ayrıntısına göre daha pahalıdır. Kısacası ne kadar işçilik var ise alacağınız halı o kadar pahalı olacaktır.

Sonuç olarak halı alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey halının sağlamlığıdır. Fiyatı azaltmak uğruna kaliteden ödün vermek, sizi gereksiz ekstra harcamalara yöneltecektir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık