DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

ÖZVERİNİN FİDANLARI

2 Kasım 2014 Ekleme Saati: 21:03
613 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Birçok kişi oluşturdukları hobi bahçesinde tercih ettiği ağaçları tohumdan ekmez. Çünkü bu şekilde yetiştiriciliği yapılan ağaçların büyümesi ve ürün vermesi uzun yılları alır. Bu nedenle genellikle bahçelerde tercih edilen ceviz, badem gibi ağaçların ekiminde bu ağaçların fidanları kullanılır. Bu şekilde belli bir olgunluğa erişmiş fidanın ağaç olması daha olasıdır. Günümüzde hobi bahçeleri olsun geniş alanla olsun en çok tercih edilen fidan ceviz fidanı olmaktadır. Ceviz fidanı dikimi için bir takım aşamalar söz konusudur. Öncelikle fidanın ekileceği alan topraklanır. Bu aşamada toprağın hava alması sağlanırken zararlı otlar da temizlenir. Daha sonra fidan toprağa dikilir ve sulama işlemi gerçekleştirilir. Ceviz fidanı büyümeye başladıkça geniş yapraklara sahip bir ceviz ağacına dönüşür. Ağacın yapraklarının geniş olması terlemeyi arttıracağından su gereksinimini de arttırır. Bu yüzden ağacın büyümesi en hızlı olan ilkbahar aylarında daha fazla sulanması gerekmektedir. Ceviz ağaçları ekildiği toprakta ciddi bir sorun yoksa gübreleme gerektirmeyen bir ağaçtır. Ancak fidanın ve ağacın azot gereksinimi kesinlikle sağlanmalıdır. Daha sonra ceviz ağacı dallandıkça budama gereksinimi artar. Budama sırasında birbirine girmiş dal parçaları ve kurumuş dalların kesilmesi ceviz ağacının budanması işleminde yeterli olmaktadır.

Ceviz fidanının kırsal alanlarda tercih edilmesinin en büyük nedeni geniş bir kök yapısına sahip olmasıdır. Erozyon riskinin fazla olduğu bölgelerde bu tip ağaçların tercih edilmesi toprağın kaymasını engelleyerek doğa felaketlerini azaltır. Ceviz ağacının kökleri toprağın yaklaşık 1,5 – 2 metre altına inebilir. Bu yüzden ceviz fidanının dikileceği toprağın geçirimsiz bir katmanı olmaması çok önemlidir. Aksi takdirde kökler toprağın yeterince altına inemezler ve ağacın gereksinimlerinin karşılayacak mineralleri temin edemezler bu da ağacın gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bireyler seçecekleri ceviz fidanlarının sertifikalı olup olmadığı da çok önemlidir. Seçilecek ceviz fidanının öncelikle yetiştirilecek toprağa ve iklime uygun olup olmadığı araştırılır. Daha sonra ise fidanların Tarım Bakanlığı tarafından sertifikalı ceviz fidanı olup olmadığı araştırılmalıdır. Çünkü sertifikalı ceviz fidanları bir takım aşamalardan geçirilerek kontrol edilmiştir. Sertifikalı olan ürünler diğer ürünlere göre daha sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilmektedir.

Ceviz fidanları bazı durumlarda aşılanabilir. Aşılı ceviz fidanı diğer fidanlara oranla daha sık tercih edilen bir türdür. Çünkü aşılama iki bitki parçasından tek bir bitki oluşumuna dayanır. İki bitki parçası kaynaştırılarak tek bir ürün elde edilir. Aşılama yöntemi genellikle daha dayanıklı ve daha sağlıklı yeni bir ürün elde etmek için yapılır. Çünkü iki bitkininde sağlam ve istenilen özellikleri tek bir bitki altında toplanır. Aşılı ceviz fidanı tercih edilen bahçelerde diğer bahçelere oranla meyve verimi, meyvelerin kalitesi, yapraklanma ve çiçeklenme oranı, ağacın sağlıklı gelişmesi ve hastalıklara direnç daha yüksek olmaktadır. Bu da aşılı fidanların tercih edilirliğini arttırır. Fidan seçimi için gerekli olan bilgilere ulaşmak isteyen bireyler http://www.asilisertifikalicevizfidani.com sitesini ziyaret ederek ceviz fidanı çeşitleri, sertifikalı fidanlar ve aşılı fidanlar hakkında bilgi alabilirler.

 





Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık