DOLAR: 4.71 TL
EURO: 5.53 TL

Kırılan Kalemler

14 Aralık 2014 Ekleme Saati: 15:47
2.477 kez görüntülendi

Kırılan Kalemler

mehmet okuyucu yeniKırılan kalemler

Her programın başında protokol isimlerinin arkasına eklenir, “Basınımızın Güzide temsilcileri” diye. Hatta bunu demeyenlerin Basını yok saydığını düşünürüz çoğumuz ve şahsım adına söylüyorum ki bizde onu yok sayarız. Alışılagelmiş bir hitabdır bu. Ne söyleyen Basının güzideliğine inanarak söyler genelde, nede basın mensuplarının çoğu bu sözü söyleyenin samimiyetine inanır. nezaketen söylenir nezaketen dinlenir. günümüz iletişim şekli işte. tıpkı “Özgür basın; tarafsız Basın” gibi terimlerde olduğu gibi. Nerede özgürlük, nerede tarafsızlık. Tarafsızlık yine bir nebze, acizane tarafsız kalmaya çalışan nadir Basın mensupları tükenmedi henüz. Ama özgür basın yok denebilir. yakın bir gelecekte basının ne kadar özgür ne kadar tutsak olduğunu açıklayacağım. elimizi sıkarken kuyumuzu kazanları, yüzümüze gülerken gıyabımızda atanları, kalemimizi kırmak için sinsi sinsi yapılan planları, kapalı kapılar arkasında yapılan pazarlıkları, peşkefleri ve buna benzer herkesin ilgi alanına giren ama Na-hoş olan eylemleri teker teker yazacağım.

Başta basın mensupları birbirini yok sayıyor yada yok etmeye çalışıyor zaten. Herkes kendi havasında. Birileri birlik olmuş kendi kendini büyütmeye çalışır ve sırasıyla birbirine gaz veriyorlar. itibarını kaybetmeye yüz tutan insanlar, kendilerine şakşakcı tutarlar misali körler sağırlar birbirini ağırlıyorlar işte. hani günümüz yaşam tarzında para kazanmak için, “cenazelerde ağlama ekibi” kuranlar var ya. işte öyle bir şey.

Kimse ile bir yarışımız yoktur. İşimizin gereği ne ise onu yapmaya çalışıyoruz. Allah’a şükürler olsun, doğru haber anlayışımız ile, dürüst gazetecilik ilkemiz ile, halkımız tarafından gerekli ilgiyi ve takibi yakalamışız. Karapınar’da doğru haber denilince akla gelen gazeteci olmak güzel bir duygu. gündeme düşürdüğümüz haberler ile ilçemizin gelişiminde katkı sağlamak, güzel bir duygu.

Bir hastane kavşağı konusunda sayısız haber yaptım ve olması gerekeni defalarca gündeme taşıdım. Nihayet meyvesini verecek inşallah ama yinede geç kalmış bir hizmet olacak. Mevcut hastane önündeki kaldırımın araçlar tarafından ihlal edildiğini söyledik yazdık defalarca ve İlçe Emniyet Müdürlüğünün de yazılı dilekçesi ile hastane kaldırımında yayaların rahat yürümesinde katkı sağladık. mutluyuz.

Eleştirilerimizi dikkate alarak gerekli hizmet noktasında emeği geçenlere de teşekkür ederim. Her ne kadar bizleri yok saysalar da, uyarılarımızı dikkate almaları da güzel bir hareket. Ama onlarda biliyor, bizde biliyoruz, Hakk’ta biliyor, halkımızda biliyor ki bu eleştirilerin hepsi halisane duygular ile yapılıyor. Her eksiği yazarak yapmıyoruz tabi. Mesela geçtiğimiz hafta içerisinde Zafer Kız Kur’an Kursu önünde kanalizasyon bağlantı bacasında sızıntı olmuş. Başkan yardımcımız Emre beyi ve başkan vekili Mustafa Aşıroğlu’nu arayarak durumu ilettim. İlçe Teşkilat Başkanı nadi tartan ile de tevafuk karşılaştığımızda kendisi ile paylaştım. Hepsi anında olaya el atıp, bir saat içinde o hizmetin yapılmasında katkı sağladılar. Allah hepsinden razı olsun.

Mevlana Vuslat programı yapımında yetersiz tanıtım ve organizasyon yapan Belediyemizin, yaptığı programdan az sayıda halkımız yararlandı. kendimize pay çıkarmak için söylemiyorum ama sadece iki bilbord çalışması ve Belediyenin facebook duvarından yapılan reklam ile ancak bu kadar olur işte. Artık basına ihtiyaçlarının olmadığını düşünen zihniyetler, kendi basın merkezlerini oluşturduklarını düşündükleri için mi umursamaz tavırlar sergiliyorlar. ilçede basın olarak görev yapan arkadaşlarımıza reklam ve davetiye vermeye acaba, Belediyenin menfaatlerini korumak için mi sıcak bakmadılar yoksa altında başka sebepler mi var? Belediyenin menfaatleri ne kadar korunuyor, yada kimler bu kurumun giderlerinden ne kadar faydalanıyor? Bunlar zamanı geldikçe halkımız ile paylaşılacaktır. Gerçekten kimseye şahsi menfaat sağlamadan bu kurumun yönetildiğine inanmak istiyorum. O makamın hakkını vermek kusura kalmayın ama hiç de kolay değil. Allah başkanımıza da yanındakilere de yardım etsin ve doğru yoldan şaşırtmasın. temennim budur.

Yakın bir zamanda yapılacak olan ihalelerde adı geçen isimlerin çoğunun, Belediye meclisinden, Ak parti Yönetiminden kişiler olmayacağına inanıyorum. Zaten her aileden iki kişi köşe taşlarını tutmuş durumda. Çıkar çatışması çıkmadığı sürece sessiz gemi misali çok yol alınacağa benziyor.

Yapılacak seçimler, yapılan seçimler, seçim kelimesinin ifade ettiği anlamdan çok uzak kalıyor. Seçim denince aklımıza, aday olan şahısları, oy kullanan kişilerin oylarının çoğunluğu belirler diye bir ifade gelir aklımıza. ama günümüzdeki seçimlerde ben bu ifadeye uygun seçime girdim yada gördüm diyen varsa buyursun desin.bize de takdir edip elini öpmek kalıyor.

Çeşme başında su kabı doldurmak için bekleyen hanımlar, sıra kavgası etmediği sürece herkesin testisi dolar. Kavga çıkmadığı sürece kimsenin de, ne akan sudan, nede dolan testiden haberi olmaz. Allah herkese içebileceği kadar helalinden su nasip etsin.

Kimse sanmasın ki, dolan testiden, yapılanlardan kimsenin haberi olmaz. yapılan her yanlış bir gün sansasyonel olarak gündemde yerini alır.Buna emin olun ağalar beyler. yani top yekun söylemek gerekirse insanlar.

Neticede gazeteciyim diyen her kim ise, çevresinde gördüğü olumsuzlukları ve takdir edilecek hareketleri kaleme alması gerekir. ancak yazan kalemler bir şekilde çarkın dişleri arasında kırılmaya mahkum ediliyor. “Çark büyük Çapak küçük ise, çark döner çapak yok olur” diyorum. Bu kalemler, ya istendiği üzere yazması için yağlanır, yada istenmediği üzere yazmaması için kırılır. Ama unutmamak lazım ki, küçük kıvılcımlardan büyük yangınlar çıkar. Yani kimseyi hafife almayacaksın ve kendini dev aynasında görmeyeceksin. sözlerim henüz ortaya. Akan suyun yolunu bulduğu gibi, zamanı gelince muhatabını bulur gider.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık