DOLAR: 4.86 TL
EURO: 5.70 TL

Kredi notu nasıl hesaplanır?

16 Aralık 2014 Ekleme Saati: 10:15
563 kez görüntülendi

Kredi notu nasıl hesaplanır?

Kredi almak isteyenlerin karşısına çıkan bir sorundur kredi notu. Peki nedir kredi notu? Kredi notu nasıl hesaplanır?

Kredi çekmek için bankaya gittiğinizde bankalar ilk olarak sizin kredi notunuza bakarlar. Kredi notu, sizin ödeme gücünüzü ve istikrarınızı belirleyen nottur.

Önceden sadece bankaların bildiği kredi notunuzu artık sizin de bankaya gitmeden öğrenmeniz mümkün. Bunun için önce KKB sitesine üye olmanız gerekiyor. Bu siteye üye olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu sitede sizin her türlü kimlik bilginiz istenir ve telefonla onay da yapılır. Daha sonra hangi banka adına kaydolduysanız o bankadan kredi notunuzu isteyebilirsiniz. Eğer hiç kredi kullanmadıysanız kredi notunuz genelde 1564 olur. Kredi kullanmak için sahip olmanız gereken kredi notu ise 1200 ve üzeridir.

Kredi notunu neler belirler?

Peki kredi notunun üzerinde etkili olan faktörler nelerdir? Şimdi gelin bu faktörlere bakalım.

– Kredi borcunuzu ve kredi kartınızı düzenli bir şekilde ödemeniz.
-Banka mevcut hesabınız
-Borç durumunuz
-Kredi kullanım yoğunluğu.
-Kredi arayış durumunuz.

Bankalar en çok tabii ki sizin ödeme performansınıza ve mevcut borç durumunuza bakar.

Kredi arayış durumu da önemli bir faktördür. Örneğin bir bankaya kredi başvurusunda bulundunuz ancak kabul edilmedi. Başka bir bankaya başvuru yaptığınız zaman onaylanması daha da zordur.

Bankalar özellikle son 18 aylık ödeme performansınızı takip eder. Örneğin önceden çekmiş olduğunuz bir krediyi diyelim ki 1 gün ile 30 gün arasında geciktirdiniz. Banka bunu ödeme tablonuza 1 olarak not alır. Eğer ki kredinizi gününde öderseniz o zaman da banka ödeme tablonuza 0 notu alır. 31 ile 60 gün arasında geciktirirseniz 2, 61 gün ile 90 gün arasında geciktirirseniz 3, 90 gün ve üzeri geciktirirseniz ise 4 notu alınır. Ve bankalar kredi verecekleri zaman bu notlara dikkat ederler. Bu notlar sizin kredi notunuzu etkiler.

Kaynak: http://www.365kredi.com/borsa/kredi_notu_nasil_hesaplanir_id=193

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık