DOLAR: 4.47 TL
EURO: 5.28 TL

Tercüme Bürosu Seçerken Bunlara Dikkat Edin

19 Ocak 2015 Ekleme Saati: 17:55
437 kez görüntülendi

Tercüme Bürosu Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Tüzel ve özel kişiliklerin, tercümeye duydukları ihtiyaca bağlı olarak Türkiye’de bulunan tercüme bürolarının sayısı her geçen gün artıyor. Şu an başta İstanbul olmak üzere ülkemizin birçok şehrinde, diller arasında aktarım işlemi görevini üstlenen sınırsız tercüme bürosu bulunuyor. Bireyler, yazılı veya sözlü alanda çeviriye gereksinim duydukları an tercüme bürolarının kapısını çalışıyor. Bu bürolar, gelen talepler doğrultusunda sürekli olarak gelişmeye ve yenilenmeye çabalıyor. Ancak, her sektörde olduğu gibi tercümede de halen birtakım sıkıntılar baş gösteriyor. Amacı sadece kar elde etmek olan ve bu uğurda az ücret karşılığında amatör tercümanlarla çalışan tercüme büroları, müşterilerine sunduğu kalitesiz çeviriler ile sektörün gelişimi önünde büyük engel teşkil ediyor. Çeviri hizmeti almak isteyen ve bu durumun bilincinde olan kişiler, tercüme bürosu seçerken kararsızlığa düşebiliyor. Peki, bu doğrultuda tercüme bürosu seçerken hangi noktalara dikkat etmeniz gerekiyor?

Her şeyden önce şunu bilin ki, tercüme sadece bir dili diğer bir dile çevirme işlemi değildir. Dil aktarımı esnasında aynı zamanda bir de kültürler arası köprü oluşturulur. Yani tercüman, dil çevirisi yaparken toplumların kültürlerini de birbirine ulaştırır. Günümüzde, bahsettiğimiz bu faaliyeti tam anlamıyla yerine getirmeyi başaran tercüman sayısı sınırlıdır. Tercüme bürosu seçerken, öncelikli olarak detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Ardından aklınıza yatan birkaç tercüme bürosu ile kontak kurmanız, o büronun referanslarını öğrenmeniz, örnek çalışmalarına göz atmanız size doğru yolu gösterecek birkaç noktadır. Bunun yanı sıra, tercüme bürosu seçiminde yapılması gereken en önemli şeylerden biri de; o büronun çalışmakta olduğu tercümanlar hakkında bilgi edinmektir. Bu kapsamda tercüme bürosuna, tercümanlarının eğitim seviyelerini ve uzmanlık alanlarını sormanız gerekir. Kısaca diyebiliriz ki, size hız, kalite ve fiyat unsurlarını bir bütün halinde sunabilen tercüme bürosu ile çalışmanızda fayda vardır.

Tercüme bürosu ve güncel büroların sunmakta oldukları hizmetler ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için http://www.arenatercume.com/ adresine göz atabilirsiniz. Tercüme hizmetleri konusunda profesyonel hizmet sunarken, sektör ile ilgili bilgilendirici içerikleri de okurları ile paylaşmaya çalışıyorlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık