DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Ceviz Ağaçlarının Bakımı Özen Gerektiren Bir İştir

23 Şubat 2015 Ekleme Saati: 09:31
1.149 kez görüntülendi

Ceviz Ağaçlarının Bakımı Özen Gerektiren Bir İştir

 

                Ceviz ağaçları, hem ceviz meyvesinin sahip olduğu özellikler, hem de ağacın reçinesi, gövdesi, yaprakları gibi özellikleri sayesinde pek çok alanda fayda sağlayan ağaçlardır. Her canlıda olduğu gibi, ceviz ağaçlarında da belirli bir büyüme süresi vardır. Ceviz ağaçlarını bir insana benzettiğimizde, ceviz fidanı olarak geçen süreyi çocukluğa, gövdenin tam anlamıyla geliştiği ve biçimlendiği zamanı yetişkinliğe ve ceviz ağacının veriminin düşüp, kurumaya başladığı dönemi de yaşlılığa benzetebiliriz. Özellikle fidan döneminde yapacağınız bakım, ilerleyen dönemlerde ağacınızın sağlıklı olması ve veriminin yüksek olması için oldukça önemlidir.

Büyük ve boş bir alanda, ceviz yetiştiriciliğine karar verdiniz veya bahçenizde ceviz ağacı bakma istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gerek ilk şey, alanınıza, iklim şartlarına ve toprak yapısına uygun ceviz türünü seçmektir. Uygun türün seçimi oldukça önemlidir zira soğuk iklime sahip bir alanda dikilecek cevizin türü, o iklim şartları için dayanıksızsa, henüz ceviz fidanı halinde iken donar ve ölür. Bu durum ise özellikle üretim yapmak isteyenler için oldukça maddi zarara yol açabilecek bir olumsuzluktur. Bu yüzden, ceviz ağacı üretimine karar verildikten sonra yapılması gereken en önemli şey, bir uzmana danışarak, uyumlu türün seçilmesidir.

Uygun türü seçtiniz. Bundan sonra yapmanız gereken ilk şey ise ceviz fidanı dikiminin arazi yapısına uygun olarak yapılmasıdır. İster bahçenizde bulundurmak için tek bir fide, ister üretim amaçlı onlarca fide almış olun. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, fide aralıklarının uygun mesafede olmasıdır. Ceviz ağacı, yapısı gereği suya ihtiyaç duyan ve kökleri derine inen bir ağaçtır. Bu durum, belirli bir alan içerisinde, çevresinde başka bir ağacın olmamasını gerektirir. Aksi takdirde, ceviz ağacı ne gerekli suyu alabilir ne de köklerini sağlam olarak derine salabilir.

Ceviz fidanı bakımı, özellikle erken dönemlerde hem üretici hem de fidanın sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Nasıl ki bir insan yavrusu bakıma muhtaçsa, ceviz fidanları da aynı oranda bakıma ihtiyaç duyarlar. Sulama, fidenin dikildiği alanın pisliklerden ve yabani otlardan temizlenmesi, fidenin aşırı soğuk havadan ve sert rüzgârlardan korunması, fidenin kolay büyüyebilmesi için destek bu dönemde en öne çıkan durumlardır. Erken dönemde, bu sayılan bakım şartlarının yerine getirilmesi, ağacınızın daha sağlıklı büyümesini ve ilerleyen zamanlarda verim açısından sizleri tatmin edecek miktarlara ulaşmasını sağlayacaktır.

Atalarımızın söylediği bir söz vardır; “Ne ekersen, onu biçersin” ister büyük kazançlar sağlamak amacıyla olsun, ister cevizin şifasından faydalanmak amacıyla olsun. Hangi alanda üretim yapılırsa yapılsın, şifa bulmak için önce şifa vermek gerekmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık