DOLAR: 4.56 TL
EURO: 5.36 TL

GAZETELER

25 Şubat 2015 Ekleme Saati: 15:02
736 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Sosyal yaşam, siyaset, politika, kültür-sanat, güncel haber, eğlence gibi çeşitli konularda bilgi verme amacıyla üretilen, günlük, haftalık veya aylık zaman aralıkları ile çıkartılan yazılı yayınlara “gazete” denir. Gazetelere giriş yapmadan önce, gazetenin tarihten bugüne kadar uzanan hikayesi ve gazete hakkındaki genel kültür konularında kısa kısa bilgi sahibi olalım.
Gazetenin temeli, matbaaya dayanmaktadır. Matbaanın keşfi ile gazeteler yaygınlaşıp, günümüze kadar ulaşmıştır. Tarihteki ilk gazete Roma İmparatorluğu’nda çıkan Acta Diurna’dır. Sonrasında gazeteler yaygınlaşmaya başlamıştır. Dünyada ilk siyasi gazeteler Fransız İhtilali ile ortaya çıkmıştır (Fransa ve Almanya). Türkiye’nin ilk özel siyasi gazetesi Tercüman-ı Ahval, ilk Türk gazetesi ise Takvim-i Vekayi’dir. Eskiden Türkiye’de gazeteye uzun zaman boyunca “ceride” denmiştir. Sonrasında “gazete” denmeye başlanmış ve ismi “gazete“ olarak kalmıştır.
Değişik ve çeşitli türlerde gazeteler vardır. Bu gazetelerin bazıları birden fazla konuyu sayfa sayfa ele aldığı gibi, bazı gazeteler ise yalnızca belirli konuları ele alarak çıkartılır. Yani her gazetenin hitap ettiği kesim farklıdır. Kimi gazeteler yalnızca belirli bir kesime hitap ederken, kimi gazeteler ise her sayfada farklı kategoriler hakkında haber sunarak, her kesimden insana hitap edebilir. Örneğin; haber gazetesi, siyasi gazete, magazin gazetesi, teknoloji gazetesi, kültür-sanat gazetesi, spor gazeteleri, sağlık gazetesi, çocuk gazetesi, dini gazeteler, ekonomik gazeteler, engelli gazeteleri, kadın veya erkek gazeteleri, şehir gazeteleri, yerel gazeteler gibi çeşitli gazete türleri vardır.
Ülkemizdeki popüler ve belli başlı gazeteler şunlardır; Hürriyet Gazetesi, Milliyet Gazetesi, Vatan Gazetesi, Posta Gazetesi, Sabah Gazetesi, Zaman Gazetesi, Akit Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Günaydın Gazetesi, Sözcü Gazetesi, Takvim Gazetesi, Güneş Gazetesi, Türkiye Gazetesi, Yeni Asya Gazetesi, Yeni Şafak Gazetesi vb. Bunlar Türkiye’de günlük yayımlanan ulusal gazetelerdir. Bazı gazetelerin yerel ekleri de olmaktadır. Hürriyet ,Ege, Milliyet Ege gibi. Ayrıca eğlenceye yönelik ekleri olan gazeteler de bulunmaktadır. Posta Cumartesi eki, Posta Pazar eki, Sabah Gazetesi Günaydın eki, Hürriyet E-yaşam eki, Hürriyet Kelebek eki gibi. Bu tür eklerde daha çok kültür, sanat, sinema, televizyon, sağlık, yaşam, eğitim, teknoloji, tatil ve gezi, politika, siyaset gibi türlü konular işlenmekte olup; eğlenceye ve keyifli okumaya yönelik haberler yer almaktadır. Bu gazete ekleri, okuyucuların veya bireylerin gazeteye ilgi duymasını sağlar. Özellikle haftasonu ekleri veren gazeteler, insanları “haftasonu gelse de gazete alsam” düşüncesine iterek, bireyleri bir nebze de olsa gazete okumaya teşvik etmektedir. Bu sayede gazete okumayı sevmeyen insanlar, haftasonu ekleri ile gazeteyi daha keyifli okunabilir olarak nitelendirirler.
Gazeteler, türlerine göre yalnızca yazılı veya hem yazılı hem görsel olarak çeşitlilik gösterebilir. Bu çeşitliliklerden farklı olanlardan birisi engelli gazeteleridir. Örneğin, görme engelliler için sesli gazeteler veya dokunarak okuyabilecekleri kabartılmış noktalardan oluşan gazeteler bulunmaktadır. Aynı zamanda sadece internetten yayın yapan gazeteler vardır. Onlar da son zamanlarda popüler hale gelip, bazı insanların hobileri arasına girmeyi başarmıştır. Sabahları kahvesini yudumlayarak internetten gazete okuyan insanlar olduğu gibi, çayını yudumlayıp gerçek gazete sayfalarını çevirerek gazete okuyan insanlar da vardır. Bu insanlar sayesinde gazete okumak da bir hobiye dönüşmüştür.

Gazetekolay.com, sizlere oturduğunuz yerden, bilgisayar başında çayınızı kahvenizi yudumlayarak oldukça keyifli bir şekilde gazete okuma imkanı sunmaktadır. Sayfaları çevirme sıkıntısı olmadan, yalnızca tek tık ile istediğiniz gazeteye, istediğiniz haber sitesine, hatta televizyon kanalları, dünya basını, spor, ekonomi, banka ve devlet sitelerine www.gazetekolay.com ile ulaşabilirsiniz. Artık Gazete Kolay ile gazete okumak sandığınızdan çok daha kolay!

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık