DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Sanayide Önemli Bir İşlem: Balans Ayarı

3 Şubat 2015 Ekleme Saati: 10:28
418 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Basit bir ifade ile balans, dönen bir gövdenin eşit ve dengeli bir şekilde kütle dağılımının sağlanması işlemidir ve fizik kuralı olarak bildiğimiz merkez kaç kuvveti etkisinde kalmayacak şekilde uygulanmaktadır. Müsaade edildiği ölçüde belli standartlarda gerçekleştirilen balans ayarı, Yılmaz Balans tarafından olması gerektiği biçimde yapılmaktadır.

Balans işlemi belli sınırlar dahilinde, belirli limitlerde etkili olmaktadır ve yapılan balans çalışması sonrası dönen gövdede bir dengesizlik meydana geleceği aşikardır. Ancak ifade edildiği üzere müsaade edildiği ölçüde, standartlara uygun balans ayarları gerçekleştirilmektedir ve bu sınır ölçüm aletleriyle belirlenmektedir. Ölçüm yapıldıktan sonra gerekli görüldüğü şekilde seyyar balans makineleri kullanılarak gövdeye ayar uygulanmaktadır.

En doğru kararın yerinde verileceği balans sınırı, belirlenmesinin ardından ihtiyaca göre yerinde balans hizmeti yapılarak fan balans makineleri kullanılabilir, ayrıca silindir balans makineleri de bu işlemlerde kullanılabilmekte olup amaçlanan, yapılan balans işleminden en iyi verimi elde etmektir. Sanayi alanında önemli bir işlem olan balans ayarı, belirli standartların belirlenmesi sonrası dönen gövdenin kütlesini dengeli dağıtma işlemidir. Bu işlem için gerekli olan makineler işin gerektirdiğine göre tercih edilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık