DOLAR: 4.47 TL
EURO: 5.28 TL

ÇOCUK BAKICI NASIL BULUNUR?

17 Mart 2015 Ekleme Saati: 11:47
570 kez görüntülendi

ÇOCUK BAKICI NASIL BULUNUR?

Çocuklar şüphesiz ki hayatta en değerli varlığımızdır. Onların sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için elimizden geleni yaparız. Günümüz şartlarında eğitim düzeyinin de yükselmesiyle birlikte çalışan anne sayısında artış olmuştur. Bu durumda çocuk bakıcısı şarttır.
Peki çocuk bakıcısını nasıl bulacaksınız? Nelere dikkat etmelisiniz?
Öncelikle ihtiyaçlarınıza karar vermelisiniz. Ona göre bir çocuk bakıcısı tutmalısınız. Çocuk bakıcısı sadece çocuğun sorumluluğundan mesuldür. Ancak çocuk bakıcısının evde ek işler yapmasını da isteyebilirsiniz. Bunu önceden düşünüp görüşme sırasında belirtmelisiniz.
Eğer yabancı uyruklu bir çocuk bakıcısı tutacaksanız bunun avantajlarını ve dez avantajlarını düşünmelisiniz. Yabancı uyruklu çocuk bakıcılarının Türkçesi yeterli olmadığı için konuşma döneminde çocuk bundan etkilenebilir. Yabancı uyruklu çocuk bakıcısının ücreti daha düşük ve çalışma şekli daha esnektir. Eğer evde çocuğa bakacak biri (anneanne, babaanne teyze vs.) varsa işlerinize yardımcı olsun, geceleri çocuğuma baksın istiyorsanız yabancı uyruklu çocuk bakıcısı sizin için daha uygun olacaktır. Çocuk bakıcısını işe alırken belirleyeceğiniz kriterlerden biride sigara içmiyor olması olabilir. Sigara yaydığı kötü koku nedeni ile çocuğunuzu rahatsız edebilir.

  • Çocuk bakıcısında aramanız gereken özelliklerden biride deneyimdir. Ne kadar deneyimliyse eve ve çocuğa o kadar kolay alışır.
  • Önemli olan nokta ise isteklerinizi ilk günden anlatmanız. İşe başlama ve bitiş saatleri, ne tür işler yapacak bunlar önceden belirtilmelidir.
  • Çocukla sürekli yakın temas da bulunacağı için çocuk bakıcısını seçtikten sonra bazı testleri de yaptırmanız gerekmektedir.
  • Çocuk bakıcının önceden verdiği referans numaraları aranarak teyit edilmeli; ne sebeple ayrıldığı, kaç yıl çalıştığı, çocukla arasının nasıl olduğu gibi sizin belirleyeceğiniz sorular sorulmalı.
  • Çocuk bakıcısını evde ilk günden yalnız bırakmak doğru değildir. Evin düzenini, çocuğun eşyalarının düzenini, yemek saatini vs. Bilmediği için anne veya baba ilk günler yardımcı olmalıdır.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık