DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Güvenli Geçiş İçin Yüz Tanıma Teknolojisi

20 Mart 2015 Ekleme Saati: 12:40
426 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Teknolojinin modernleşmesiyle yeni icatlarda günümüzde aktif olarak kullanılmaya başlandı. Özellikle güvenlik sektörünün gelişmesiyle birlikte teknolojinin de katkıları artmaktadır. Günümüzde güvenlik meselesi ciddi bir problem olduğunu düşünürsek parmak izi okuma teknolojik gelişmelerin de bu yönde artması görülebilmektedir. Güvenli geçiş sistemleri olarak geliştirilen sistemler gün geçtikçe daha da farklı hallere gelebilmektedir. Son güvenlik teknolojisi olarak adlandırılan yüz tanıma teknolojisi sayesinde güvenlik sorunu ortadan kalkmaktadır. Özellikle gizliliği parmak izi okuma sistemi önemli olan kurum ve kuruluşlarda kullanılan bu teknoloji sayesinde güvenli geçişler sağlanmaktadır. Yüz tanıma sisteminin bu kadar gelişmiş olmasının sebebi her insanın kendine özgü olan yüz ve göz yapısıdır. Bilimsel kanıtlara göre dünyanın varoluşundan şimdiye kadar hiçbir insanın yüz ve göz yapısı birbirine benzememektedir.

Her insana özgü olan yüz yapısından ilham alınarak geliştirilen sistemler her ne kadar pahalı olmasına rağmen dünyanın en güvenli sistemi olarak adlandırılmaktadır. Bu ürünler üzerlerinde yüz tanıma sensörü sayesinde çalışır. Bu sensörler kişinin yüz karakteristiğini, yüz hatlarını, yüzünde bulunan göz burun ağız gibi organların konumlarını ayrıntılı olarak kaydeder ve aynı şekilde de okuma yapar. Sistemler çalışırken kişinin o anki videosu ve fotoğrafları çekilerek belirli bölgelerdeki ayrıntılar hafızaya kaydedilir. Ayrıca yüz tanıma sistemleri herhangi bir plastik cerrahi müdahalesine karşı etkilenmezler.

Güvenlik problemi gün geçtikçe artması nedeniyle yeni nesil tanıma sistemleri de artmaktadır. Yüz tanıma sistemi teknolojinin en son geliştirdiği ürünlerden parmak izi okuma sistemleri birisi olmaktadır. Gün geçtikçe en yaygın sistem olarak kullanılması da bekleniyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık