DOLAR: 4.56 TL
EURO: 5.36 TL

Köpeklerimin beslenme alışkanlıkları

3 Mart 2015 Ekleme Saati: 12:35
1.049 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Köpek beslenmesinde br çok farklı konu söz konusudur. Köpek eğitimi , köpek sağlığı, köpek beslenmesi, kısırlaştırma, yürüyüşler liste daha uzar gider. En önemli konu hiç şüphesiz köpeklerin beslenmesidir. Benim köpeklerim yavruluk döneminden itibaren benimle beraber büyüdüler bütün gelişimlerini takip ettim ve bu konuda büyük bir tecrübeye sahibim diyebilirim. Köpeklerimin yavruluk dönemlerinde sütten kesildikten sonra kuru köpek mamasına alıştırmam biraz zor oldu açıkçası çünkü onların sevebilecekleri bir mamayı seçmemiştim.

İlerleyen zamanlarda köpeklerim kuru mamaya alıştıktan sonra çeşitli mecralardan bu mamaları araştırmaya başladım en yavru köpek maması çeşitleri dahil olmak üzere neredeyse bütün köpek mamalarını inceleme şansına eriştim diyebilirim. Bu konu hakkında hem veterinerlerle hem mama satıcılarıyla oturup muhabbet ettim. Doğruyu yanlış tartmak için internette diğer insanların yani diğer mama kullanıcılarının yorumlarını inceledim ve kendi kendimce analiz ettim.

Analizlerimi paylaşmadan evvel bütünköpek maması seçeneklerinin değişik lezzet ve içerikle hazırlandığını belirtmek isterim.Bütün köpek maması çeşitleri onu üreten markanın ürünüdür ve onların kalitesini yansıtır, ürünlerin poşetlerinin detayları bile önemlidir benim için bütün bunları göz önünde tutarak karar veren biraz cins bir müşteriyim. Çeşitli mama üreticileri kendi mamalarını üretirken veteriner hekimlerle çalışıyor ve ürün araştırma ve geliştirmelerini böyle devam ettiriyorlar. Köpek maması çeşitleri yavru köpek maması,yetişkin köpek maması ve yaşlı köpek maması olarak 3 temel kategoriye ayrılıyor bunun yanı sıra light köpek maması çeşitleri de var kilo almaya yatkın veya az hareket edip obezite sorunuyla karşılaşan köpeklerin bu mamalardan kullanması gerekiyor. Bazı markalar bazı köpek türleri için özel mamalar üretiyor mesela Yorkshire terrier veya Alman Çoban köpeği gibi ırklar için özel mamalar mevcut. Köpekler doğal yaşamda birer etoburdur ve köpeklerin ataları kurtlardır bu sebeple mama’nın içeriğindeki protein oranı önemlidir. Köpekler mamalarının içinde hayvansal proteine ihtiyaç duyarlar, çünkü doğalarında bu vardır. Köpeklerin yavruluk dönemlerinde beslenen bağılıklık, sindirim sistem, kas ve kemik yapısı gelişimi gib hayati sistemlerin kazanımları özellikle yaşlılık döneminde etkisini göstermektedir. Bazı büyük ırk köpeklerin yaşlılık döneminde eklem ağrısı yaşadığı bilinmektedir bu yüzden yavruluk ve yetişkinlik dömeninde iyi beslenen köpeklerin kas ve kemik yapısı iyi gelişir ve eklem ağrısı riski azalır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yukarı Çık