DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Marka Tescil işlemleri

10 Mart 2015 Ekleme Saati: 10:24
534 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Markanızı tescil işlemi tamamlandıktan sonra diğer önemli konu ise markanızın korunmasıdır. Buda vekil firmanız tarafından sağlanır. Markanız tescillendikten sonra markanıza yakın , benzer yada bire bir başvurular olabilir. Böyle bir durumda ise vekiliniz size bu marka için bilgilendirme yapar.Ve eğer uygun görürseniz bu markaya itiraz işlemi başlatılır.

Yapılacak bu işleme ise marka tescil bülten itirazı denir. Bülten itirazınızı kendiniz, avukatınız yada vekil olan firmanın avukatı tarafından hazırlanır. Bülten itirazı yapıladıktan sonra Türk Patent Enstitüsü yapılan itirazı incelemeye alır. Gerekçeler ve sunulan evraklarla birlikte incelendikten sonra eğer sizin markanıza yakın benzer yada bire bir marka ise Türk Patent Enstitüsü itiraz edilen markayı iptal eder.

Böylelikle sizin markanızın da hakkı korunmuş olur. Burada asıl önemli olan ise marka tescilinden sonra markanızın takibidir. Burada ise vekiliniz olan firmanın güvenirliği ve takip anlayışı oldukça büyük bir önem taşır. Türk Patent Enstitüsü bu itirazı inceleyip değerlendirmesi ise 3-4 ay arasındadır. İtiraz incelendikten sonra Türk Patent Enstitüsü neticeyi vekil firmaya bildirir.

Bülten itirazı için gereken evraklar ise şu şekildedir :

  • bülten itirazı formu
  • vekaletname
  • bülten itirazı için harç bedeli
  • eğer markayı kullandığınıza dair elinizde varsa (dergi, katalog, bröşür, kalem vb) gibi donelerle yaptığımız itiraz desteklenebilir.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık