DOLAR: 4.47 TL
EURO: 5.28 TL

Bu Memlekette kimlerin Borusu Ötüyor

13 Nisan 2015 Ekleme Saati: 23:34
2.082 kez görüntülendi

Bu Memlekette kimlerin Borusu Ötüyor

mehmet okuyucu yeniBu Memlekette kimlerin Borusu Ötüyor

Artık manevi duyguların rafa kaldırılıp, maddi duygular ile yaşanan bir dünyanın çarkında dönüyoruz. Ne kimsenin “DUR” diyebildiği, nede itiraz edebildiği bir çark, alabildiğine dönmekte. Güya milletin hakkını korumak için görevlendirilmiş Zat-ı Muhteremler, bir ağacın tüm yapraklara eşit su salgıladığı adaleti okumamış insanlardan oluşuyor sanırım. Hazreti Ömer’in adaletini okumayan insanlar, adaletli olmaktan bahseder oldular. Bir toplumda gezerken bile yürüyüş ve hareketlerindeki tavırlar, “Bu dünyanın hâkimi biziz” edasındalar.

Millete hizmet amaçlı yapılan birçok hizmet binaları, kapısından penceresine, halısından kilimine, boyasından pudrasına kadar kimlerin elinden geçiyor bir düşünmek lazım. Hizmet alımı yapılırken hazırlanan şartnameler kimlere uyacak şekilde hazırlanıyor, hizmet veren mi yoksa bize gelen mi politikasının hissedildiği günümüzde, halk kendi arasında konuşurken, nedense kimse sesini yükseltemiyor. Sanki esaret altındayız. Kimsede akıntıya ters kürek çekecek mecal kalmamış.

İhale aşamasına gelen 100 yıl ve Turgut Özal parkına ihaleye girmeye hazırlananların bir kısmı ne gibi zorluklar ile karşılaşacak ve bir kısmı da ne gibi kolaylıklar ile karşılaşacaklar? Bunu hep beraber göreceğiz. Anıt cafe ihalesindeki şartnamenin bir kopyası hazırlanıverirse herkes yerli yerince oturur.

Ben onu beşi bilmem. Şu zamanda işi bilen kaptan gemisini yürütüyor. Kiminle oturulup kiminle kalkılacak, kime ne gibi ikramlar yapılacak işi bilmek lazım. Dik kafalı gidersen, gözünün yaşı hiç bitmez.

Bu dünya menfaat dünyası oldu. Her nerden aklıma geldi ise, aklıma gelen bir fıkrayı da sizler ile paylaşmak istedim.

Zamanın birinde başkanın biri bir lokanta yaptıracakmış. İhaleye sunmuş. İşe talip olanlar sırası ile gelip fiyat veriyorlarmış. Birisi “Ben 500 liraya yaparım” demiş. Başkan açıklamasını istemiş neden 500 lira diye. Adam “450 civarında masrafım olur 50 de ben yerim” demiş.

İkinci müteahhit girmiş içeri 1000 lira istemiş. Açıklamasında da, “450 civarında masraf olur 550 kadar da ben yerim” demiş.

Üçüncü şahıs ise 1500 lira hesap çıkarmış ve açıklamasında, “450 civarında masraf olur. “550 kadar ben yerim 500 de sana veririm” demiş ve ihale 1500 liraya gitmiş.

E durumlar böyle olunca netice öyle oluyor. Sen hele bir işi bana ver de sonrası kolay.

Zamanın birinde zengin Yahudi’nin birisi eti bol bir sofrada yemek yerken, kediler kokuyu alınca etrafını sarmış, adam işi biliyor ya, hemen kemiklerinden iki dirhem atıvermiş uzaklara doğru. Kediler o kemiklerin peşinden uzaklaşırken adam kendi başına eti götürmüş. Yan masada oturan ehl-i Müslim’in birisi ise yanına gelen kedilerin haline bakmış sofrasındaki yemeği onlara bırakıp kendisi aç kalmış.

Allah’ım bizleri görüntüsü ile Müslim kılığındaki ama yaşam tarzı şekli ile kâfirlerden muhafaza eylesin. Olabildiğince hafif olsun diye kuyruk yağı katmadık ama umarım tadı damağınızda kalır. Çünkü bu kıvamda çok yemek yiyeceksiniz. Midenizi alıştırsanız iyi olur.

 

Önümüzdeki haftanın gündeminde heyecan daha da artacak.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık