DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.48 TL

Biberiyenin Kullanım Açısından Faydaları

19 Mayıs 2015 Ekleme Saati: 17:49
450 kez görüntülendi

Biberiyenin Kullanım Açısından Faydaları

Biberiye çayı ve yağı ile de etkili bir bakım ürünüdür. Yağlar özellikle saç ve cilt bakımında kullanılır.

 

Kırmızı et ve balık yemeklerinde lezzet katmak için kullanılan biberiye, günümüzde sos ve salatalarda da yer almaktadır. Hoş bir koku ve tat veren bu bitki aroması dışında vücuda birçok katkı sağlar. Kokusu ve yapısı bakımından nane ile aynı familyadan gelmektedir. yılın her döneminde bulunabilen biberiyenin en bilindik faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Ayrıca kullanım açısından biberiye çayı ve yağı ile de etkili bir bakım ürünüdür. Yağlar özellikle saç ve cilt bakımında kullanılır.

Hafıza İçin

Şifalı bitkilerden biri olarak yaklaşık 1200yıldır çeşitli tedavilerde kullanılır. Tedaviler için kullanılırken hafızaya olan katkısı da anlaşılmıştır. Eski dönemlerden kalma bir yazılı kaynağa göre beyin fonksiyonlarını korumak ve hafızayı güçlendirmekte fayda sağlar. Bunun nedeni içinde bulunan karnozik asittir. Ayrıca biberiye kokusu kapalı alanlarda çalışan bireylerin verimliliğini ve performansını da arttırır.

Migren İçin

Biberiye bitkisi asırlar boyunca migren tedavisinde kullanılmıştır. Migren ağrılarınız arttığı zaman bir kaç taze biberiye dalını veya iki çay kaşığı kurutulmuş biberiye bitkisini bir tencereye koyun ve tencereyi yarısına kadar su doldurarak suyu kaynatın. Daha sonra suyun buharını on dakika kadar içinize çekin, rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Ağrılar İçin

Biberiye bitkisinin yağı eklem ve ağrıları hafifletir. Bunun için 10 damla kadar biberiye yağını alarak yarım çay bardağı badem yağı ile karıştırıp bira daha sonra ağrıyan yere masaj yapın. Açık yaralar üzerine kullanmamaya dikkat etmeyi unutmayın. z

Cilt İçin

Biberiye yağı birçok kozmetik ürününde yer alır. Fakat biberiyenin faydaları için illa da kozmetik ürünü satın almanıza gerek yoktur. Cildinize biberiye yağı sürerek de aynı etkiyi verebilirsiniz. Biberiye ciltte kan dolaşımını arttırır ve bu nedenle hücrelerin hızla yenilenmesini sağlar. Ancak cilt üzerinde kullanırken zeytinyağı ile biraz biberiye yapını inceltmeniz gerekir. Örneğin 4 ölçek badem ya da zeytinyağı ile bir ölçek biberiye yağını karıştırabilirsiniz. Sivilcelerin geçmesi için ise sadece biberiye yağını her gün sadece sivilce üzerine sürebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi İçin

Antioksidan özelliği ile birçok hastalığın ve iltihabın önüne geçen biberiye, vücutta gezen başıboş radikallere karşı kalkan oluşturur. Tüm sağlığa katkıda bulunması dışında bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bu sayede kışın hastalıklardan kişi korunur. Biberiye çayı koruma için haftada bir iki kez tüketilebilir.

Mide Ülseri Tedavisi İçin

Biberiye mide ülserine neden olan H.pylori adlı bakteriye karşı direnç sağlar. Bu nedenle ülserden korunma ve tedavi süresince tercih edilebilir.

Sindirim Sistemi İçin

Biberiye çayı, hazımsızlık, mide bulantısı ve kabızlık gibi sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.

Anlaşılacağı gibi biberiye bitkisi, çayı ve yağı vücudun geneli için özel olan ve herkesin evinde bulunması gereken yapı taşlarından biridir. Biberiye yağının en çok saç için kullanıldığı görülmektedir. Ancak ağrı giderici etkisi ile de tercih edilebilir. Tüm bitkiler hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz faydalarizararlari.com ’u ziyaret edebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık