DOLAR: 4.47 TL
EURO: 5.28 TL

DOĞRULUK, DOĞRULAR TARAFINDAN TAKDİR EDİLİR

19 Mayıs 2015 Ekleme Saati: 02:24
2.016 kez görüntülendi

DOĞRULUK, DOĞRULAR TARAFINDAN TAKDİR EDİLİR

DOĞRULUK, DOĞRULAR TARAFINDAN TAKDİR EDİLİRmehmet okuyucu yeni

12 yıldır ilçemde habercilik ve gazetecilik görevini yapıyorum. Ama günümüzde akıllara gelen gazetecilik gibi değil, gazeteciliği şerefi ile birlikte ayaklar altına alanlar ile aynı safta olmadan habercilik yapmaya çalışıyorum. Aldığım ve alacağım cezalardan korkmadan, üç beş kuruş menfaat için yalakalık yapmadan habercilik yapıyorum. Yaptığım her eleştiriyi Allah rızası için yaparak, mükâfatı da cezayı da Allah’tan alacağımı bilerek gazetecilik yapıyorum. Gece demeden gündüz demeden ilçem için gazetecilik yapmaya çalışıyorum. Bütün bunları yaparken, halkımız tarafından en çok takip ve takdir edilen gazeteci unvanımı muhafaza edebilmek adına gazetecilik yapıyorum.

Belediye demek hizmet kapısı demektir. Belediye yetkilileri ise bu hizmet kapısının hizmetkarları demektir. Halkın oyları ile gelen bir başkan, halkına hizmet etmek için o makama aday olan şehr_i emin demektir. Yani, şehrin güven duyulan insanı demektir. Emin olunan kişi ise herkesin güven duyduğu mert kişi demektir. Mert kişi ise kendisinden zarar gelmeyen, menfaati için kimseye zarar vermeyen kimse demektir.

Öncelikle bir noktayı belirtmek istiyorum. Bazı kendisini bilmez ama çok az olan kişi yada kişiler, gazetecilerin eleştirdiği her kurum yada kuruluşu, gazeteye destek vermediği için eleştirdiğini savunuyor. Bu savunmayı yapanların kimler olduğu az çok akıllarımızda birilerinin canlanmasına sebep olsa da, yüreğimizde taşıdığımız Allah korkusu nedeni ile açıklanmasını uygun bulmuyorum. Sırf kendi nefislerini tatmin etmek için iftira edenleri de, menfaati için karalama yapanları da, adaletinden şüphe duymadığım Allah’a haval ediyorum.

Belediye, halka hizmet veren ve herkesi memnun etmesi mümkün olmayan bir makamdır. Elbette ki muhalif zihniyetler olacaktır. Ama ben, gazeteci Mehmet Okuyucu, Belediye Başkanlığının yapmış olduğu iyi yada yetersiz hizmetleri takdir ve eleştiri konumunda sık sık kaleme alıyorum. Bu makamları kimse eleştirmiyorsa, sıkıntı var demektir. Çünkü elbet hataları olacaktır. Bazı yanlışlar vardır ki ne kadar kaçsan da kurtulamazsın ve bazı doğrular vardır ki ne kadar kovalasan da yakalayamazsın. Benim, Belediye Başkanlığından reklam yada destek almadığım için eleştiri yaptığımı düşünenlere sadece şunu söyleyim, onlar haberci sıfatı ile tanınan herkese, internetten haberciyim diye haber paylaşım sitesi yapan herkese destek verdiklerini söylediler ve bana da bu destekten faydalanmam için teklifte bulundular. Ama ben kafamın sarmadığı bazı nedenlerden dolayı almadım. Çünkü ben destek olarak alınan ücretin, kalemime zarar vereceğini düşündüm. Eğer haber paylaşım sitesi yapan kardeşlerim var ise gitsinler Belediye başkanlığından desteklerini alsınlar. Çünkü Belediye Başkanlığımız bu konuda hizmet verdiğini iddia eden herkese destek vermeye devam ediyor. Bu paragraftaki asıl vurgu, onlar verdiler ben almadım. Yaptığım eleştiriler de muhalefet zihniyetli değildir.

Örnek verecek olursak, daha yakın bir geçmişte İlçemizde çok sayıda köpek sürüsü olduğunu haber yaptım. Ama Belediye başkan yardımcımız, köpekleri photoshopla çoğalttığımı söyledi. E başkanım insaf. Siz bu sokaklarda gezmiyor musunuz? İlçemizde bir anda sayıca çok olan köpeklerden korkan vatandaşların dili oldum diye, niye böyle bir ithamda bulunuyorsunuz.

Ben şimdi yeni hastane binasının çevre yolundan ayrılma noktasından gece hastaneye girecek vatandaşların yolu bulmakta zorlandığını söylediğimde, bu haberi muhalefet olarak mı yazmış olurum.

Anıt Cafenin aylık kirası ile 100. Yılın günlük kirasını aynı paraya denk gelmesini haber yapsam muhalefetlik mi yapmış olurum?

Turgut Özal parkının ihalesinde son anda yapılan ve ertelenmesinin altında çapanoğlu arasam muhalefet mi olmuş olurum?

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Mustafa BALTAOĞLU dedi ki:

  İstanbul’da yaşayan ama öz be öz Karapınar’lı bir emekli bir mühendisim. Öz güveniniz ve cesaretinizden dolayı sizi kutluyorum. İnsanımız dürüst ve tarafsız gazeteciliği çok özler ve arar oldu. Benden olan yaşasın, olmayan yok olsun dünya görüşü geri kalmış ya da gelişmekte olan ülkelerin maalesef henüz aşamadığı bir fikir ve düşünce bağnazlığıdır .Eğer yöremizin aydın görüşlü, aklın ve bilimin önderliğine inanan insanları, bu tür rahatsızlıkların üzerine gitmez ise her zaman güdülen bir toplum yerine konmaktan kurtulamayız. Oysa fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir toplum olma çabası bilhassa gençlerimizin şiarı olursa toplumun geneline huzur verecek yönetim biçimini kolayca elde edebiliriz diye düşünüyorum.
  Emekli olduğum için boş zamanım çok oluyor. Karapınar baş da olmak üzere yöremizin tamamını ilgilendiren hayati önemde gördüğüm enerji üretim tesisleri hakkında (Güneş ve Linyit kömüründen enerji üretimi) uzun bir süredir sosyal paylaşım sitelerinde ve kendi sayfamda yazılar yazıyorum. Bu yazılar doğrudan ülkemin insanını ilgilendiriyor. Şahsımın hiç bir siyasi ya da ekonomik beklentisi yoktur. Karaman ve Ereğli’de faaliyet gösteren siteler ve hatta yerel gazeteler ziyadesiyle itibar gösterdikleri halde Karapınar kökenli hiç bir basın yayın kuruluşu veya sosyal paylaşım siteleri itibar etmedi. Bu duruma o topraklarda yetişmiş bir insan olarak üzülüyorum.
  Eğer ilgi duyarsanız hiç bir karşılık gözetmeden yazılarımı sizlerle paylaşmak isterim.
  Selam ve saygılarımla
  Mustafa BALTAOĞLU
  Kimya Y. Mühendisi

Yukarı Çık